Maksaako?

Heis te kaikki, jotka olette olleet au paireina yksityisten kautta (esim. aupairworld.com): Onko perhe maksanut lentolippunne vai pitääkö ne maksaa itse? Millaisia kokemuksia noin muuten? Minua kiinnostaisi kovasti lähteä nimenomaan Californiaan ja olisi mielenkiintoista lukea kaikenlaisia kokemuksia. :)
4491
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mulla on se käsitys, että jotkut kyllä maksaa, osa taas ei. Mun mielestä perhe on kyllä tosi törkeä, jos ei maksa (vähintään puolet pitäs mun mielestä USA:n lipuista maksaa!).

Kannattaa heti kysyä perheeltä.

Äänestä

Mä oon lähössä Kanadaan ja perhe sanoi heti ekoissa maileissa että he eivät maksa lentolippuja ja mun mielestä se on ihan reilu peli. Ne ilmotti ajoissa ja mä sain miettiä et oonko valmis ite maksamaan liput ja mä tietty olen!! :) En mä tollasen asian takia halua menettää vuotta kanadassa ja kielitaitoa kaikkea muuta elämän kokomusta! :)

Äänestä
  • siis asiahan ei mulle mitenka kuulu, eika mua kosketa sinansa, mutta tulipahan vaan mieleen, etta eihan se nyt sit sita sano, etta vuoden menettasit, kun onhan niita paljon muitakin perheita... ei varmaan oo ainoo taa mihin nyt meet.
    No, mutta en arvostele kylla yhtaan.. itekkin maksoin lennot kun au pairiksi menin.
    Etta nain. Positiivinen asenne on hyva. :)

    Äänestä

  • tiina kirjoitti:

    siis asiahan ei mulle mitenka kuulu, eika mua kosketa sinansa, mutta tulipahan vaan mieleen, etta eihan se nyt sit sita sano, etta vuoden menettasit, kun onhan niita paljon muitakin perheita... ei varmaan oo ainoo taa mihin nyt meet.
    No, mutta en arvostele kylla yhtaan.. itekkin maksoin lennot kun au pairiksi menin.
    Etta nain. Positiivinen asenne on hyva. :)

    No itseasiassa tää oli ainoa perhe minkä olen löytäny ja joka mua kiinnostaa. Että näin.. :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pop80 kirjoitti:

Heis te kaikki, jotka olette olleet au paireina yksityisten kautta (esim. aupairworld.com): Onko perhe maksanut lentolippunne vai pitääkö ne maksaa itse? Millaisia kokemuksia noin muuten? Minua kiinnostaisi kovasti lähteä nimenomaan Californiaan ja olisi mielenkiintoista lukea kaikenlaisia kokemuksia. :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu