Samsungin kenno, superlatiivinimenä "ISOCELL Bright HMX". Pikselit kooltaan 0,8 mikrometriä. Taitaa olla pikseleiltään suurin kännykkäkenno mitä on nähty.
https://www.gsmarena.com/samsung_announces_a_huge_108_mp_isocell_bright_hmx_camera_sensor-news-38627.php
108 MP 1/1,33" kännykkäkenno
9
184
Vastaukset
- Anonyymi
Paraskin kenno tuottaa vain niin hyvän kuvan kuin optiikka sallii. Ja puhelimeen ei tietenkään saa mahdutettua hyvää linssiä. 100Mpix hyöty tulee kun softalla kaunistelee kuvaa, mutta ei softalla koskaan saa yhtä laadukasta kuvaa kuin aito kuva laadukkaasta linssistä.
Viittaan lähinnä siihen kun IS uuutisessa mainittiin kilpailevan jopa järkkärien kanssa :) Puhelinkuvaukseen varmasti loistava kamera, Samsung näyttää kaapin paikan iphonelle ja Huaweille.Kroppikerroin on 3,6 eli jos valovoima on f/1,55 niin on tasoissa järkkärien kittizoomien kanssa aukon koossa. Eli liikutaan hyvin lähellä järkkäritasoa. Tietenkään vertailukohta ei ole kinokenno nopealla primellä.
- Anonyymi
okaro kirjoitti:
Kroppikerroin on 3,6 eli jos valovoima on f/1,55 niin on tasoissa järkkärien kittizoomien kanssa aukon koossa. Eli liikutaan hyvin lähellä järkkäritasoa. Tietenkään vertailukohta ei ole kinokenno nopealla primellä.
Noin laskemalla Samsung S9 kamera on vielä lähempänä järkkäriä. 108mpix kenno vähän päälle f/4 (kiitizoom tasoa), Samsung S9 f/3,88 samalla laskukaavalla.
Eli voidaanko sanoa että S9 on järkkäri verrattuna tulevaan S11? (jos S11 saa tuon hirviökennon) - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Noin laskemalla Samsung S9 kamera on vielä lähempänä järkkäriä. 108mpix kenno vähän päälle f/4 (kiitizoom tasoa), Samsung S9 f/3,88 samalla laskukaavalla.
Eli voidaanko sanoa että S9 on järkkäri verrattuna tulevaan S11? (jos S11 saa tuon hirviökennon)Virhe, oikeastaan 108mpix on noin f/6 eli vieläkin kauempana järkkäristä kuin S9 nyt kun laskin samalla 35mm FF vertailukohdalla.
Anonyymi kirjoitti:
Noin laskemalla Samsung S9 kamera on vielä lähempänä järkkäriä. 108mpix kenno vähän päälle f/4 (kiitizoom tasoa), Samsung S9 f/3,88 samalla laskukaavalla.
Eli voidaanko sanoa että S9 on järkkäri verrattuna tulevaan S11? (jos S11 saa tuon hirviökennon)En ymmärrä miten tuon laskit. S9:ssä on laskujeni mukaan 7 mm kenno, siis kroppi on 6,18. Valovoima on 1,5, joten kinovastaavuus on 9,27 ja kun sen jakaa 1,6:lla saa f/5,8. Eli häviää järkkärille (f/3,5) 1,5 aukkoa. Toki tuokin on erinomainen puhelimen kameraksi. Voittaa peruspokkarin kahdella aukolla.
Anonyymi kirjoitti:
Virhe, oikeastaan 108mpix on noin f/6 eli vieläkin kauempana järkkäristä kuin S9 nyt kun laskin samalla 35mm FF vertailukohdalla.
Väärin, tuo 1/1,33" kenno on n. 12 mm. Jos valovoima on f/1,5 niin kinovastaavuus on f/5,4 ja kropissa f/3,4. Jos aukko on f/1,8 vastaa se kropilla f/4,05 eli sama kuin Canonin pimeämmässä kitissä.
- Anonyymi
Jopa Nuijasodan aikaisessa Nokia 808:ssa on isompi 1/1,2" kenno. On se outo ettei kamerapuoli kehity enää kännyköissä, vaan jokainen valmistaja esittelee keskinkertaisuuksia.
- Anonyymi
Mainitsemasi Mokia on susi puhelimena ja nettipäätelaitteena.
Siinä on se buginen Mokian Symbian käyttöjärjestelmä.
Heitä se Mokiasi kaivoon. Ei sille mitään käyttöä enää nykyään ole.
- Anonyymi
Kennon koko merkitsee enemmän kuvanlaadussa kuin pikselit, ISOCELL Bright HMX kennokoko on noin 70 mm2, esim kompaktijärkkärin APS-C 370 mm2 ja full frame järkkäri 860 mm2.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1741192
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132867- 84803
- 51738
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?46631Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55559Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä304558Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t228543- 51529
Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45502