6 vuotta yhdessä ja haluan erota

Anonyymi

Ollaan oltu avovaimon kanssa 6 vuotta yhdessä. Kihlauduttiin pari vuotta sitten ja asutaan yhdessä.
Olen reilu 2kk miettinyt eroa, koska suhteessa on ongelmia ja haluaisin olla itsenäinen, asua siis yksin. Olin 16v. ja hän 18v. kun aloimme seurustelemaan, joten en ole kokenut "sinkkuutta"..
Seksi on jäänyt, teen asioita mieluummin yksin tai kavereideni kanssa, jotka asuvat kauempana, koska muutin avovaimoni työn perässä kauemmas heistä ja haluaisin olla vain yksin ja tehdä mitä haluan.

Erosin hänestä ensimmäistä kertaa pari päivää sitten, mutta hän oli asiasta niin ja rikki eikä ymmärtänyt miksi tämä päättyy. Kamalan oloni vuoksi, koska en kestänyt nähdä, että häneen sattuu ja luulin tulleeni katumapäälle, päätin, että yrittäisimme vielä.

Nyt olen alkanut tajuta, että ero tulee kuitenkin, koska tunteeni ei katoa mihinkään ja tiedän katuvani 10 vuoden päästä, jos olen samassa suhteessa. Olen tällä hetkellä 21v.

Tarvitsen apua, koska pelkään sanoa sen uudestaan enkä tiedä miten käsittelen asian itseni kanssa sen jälkeen etten tee samaa virhettä...

3

294

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sinkkuna eläminen on perseestä. Olen eronnut useita kertoja, sinkkuuden hurmaa kestää korkeintaan pari kuukautta, sitten kaipaa varattuna olemista.

      Suosittelen, että ette eroa heti lopullisesti, vaan muutatte vain erillenne. Erillään asumisen aikana voi tunnustella haluaako jatkaa seurustelua vai olisiko kuitenkin syytä erota. Jos eroon päätyy on pehmeämpi luopua toisesta, kun asuu erillään.

    • Anonyymi

      Olette hyvin nuoria ja sitoutuneet liian aikaisin. Kuten sanot, nuoruus osittain jäänyt elämättä.
      Koska olet noin hyvin sisäistänyt mitä haluat ja mitä et, kuuntele sydäntäsi. Olet vastuussa vain ja ainoastaan omista tunteistasi, ja jos ja kun tunnet ettet halua jatkaa tee päätöksesi. Totta puhut, että jos väkisin jäät ero tulee kuitenkin väistämättä ennemmin tai myöhemmin, ja menetät ehkä montakin vuotta elämästäsi epätyydyttävässä suhteessa.
      Totta kai tyttöystävä suree ja menee ehkä "rikkikin" mutta takuuvarmasti nousee uudelleen kun normaali ja terve suru on surtu ja ohi. Itsekin joudut käymään läpi asioita ja ehkä epäröit teitkö oikein. Totuus kuitenkin on se, että kun se tie on kuljettu, se on kuljettu.
      Sinkkuudessa ei ole mitään pelättävää eikä pahaa. Se on vapauttavaa ja hienoa varsinkin kun pääsee irti itseä painavasta kahleesta. Olet niin nuori että elämällä on tarjottavana vaikka mitä! Elä ja nauti.

    • Anonyymi

      On vain reilua että lasket tyttöystäväsi menemään.
      Hän aivan varmasti on tajunnut ettei teillä ole hyvâ olla yhdessä, muttä hän kieltäytyy tunnustamasta sitä itselleen.

      On väärä tapa elää tuntien koko ajn pahaa mieltä. Se vie kaiken energian toimia reippaalla, luovalla ja itseään henkisesti kohottavalla tavalla. Kuten teidän kummankin tapauksessa.
      Te kumpikin kidutatte toisianne. Tuo ei ole normaalia eikä tervettä yhdessäoloa.

      Vain laske tyttö menemään ja kasvamaan ja voimistumaan omaksi itsenäiseksi yksilöksi.
      Salli itsellesi tuota samaa. Eri osotteissa/ vapaaaikoina.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      272
      3372
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      21
      1853
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      28
      1527
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1401
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      137
      1048
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1004
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      64
      869
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      86
      776
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      707
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      51
      686
    Aihe