Onko todellakin outoa?

Luin eräältä palstalta huolestuneen naisen kysymyksen siitä, kun hänen miehensä käy yöllä kerran vessassa. Onko todellakin jotenkin outoa, että miehetkin käy yöllä vessassa?

Meillä niin nuoret kuin vanhempikin käy toisinaan öisin vessassa ja samalla juovat siinä vettäkin. Näin lämpöisenä aikana voi janottaa, kun kuuma on. Tietysti jos jatkuvaa ramppaamista on, niin voisi olla vikaa jossain.

Itse naisena käyn 2-3 kertaa vessassa ja juon vettä samalla.
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Luin juuri tällä viikolla netistä useamman jutun, joissa sanotaan että kerran yössä vessassa käynti on normaalia ja päiväsaikaan 3-8 kertaa. Itse olen nainen myös ja käyn yöllä 1-2 kertaa vessassa, joskus menee jopa nollalla käynnillä, mutta harvoin, koska juon yleensä yötä vasten mukillisen vettä, koska vielä janottaa. Sinulla ehkä tuo juominen vaikuttaa niihin vessakertoihin suurentavasti, luultavasti menisi yhdelläkin kertaa jos jättäisi juomisen pois. Mutta jos ei itse koe asiaa ongelmaksi, niin silloin se on ihan ok.

Mutta kyllä siellä vessassa saavat käydä yöllä miehetkin, ei tarvitse ruveta kameliksi. Jos siellä rupeaa useamman kerran juoksuttamaan, niin sitten varmaan vasta kannattaa huolestua ja käydä lääkärillä.

Äänestä
  • Olen testannut tuon, että en juo, mutta siltikin herään yöllä vessaan. Päivälläkin kyllä käyn niin usein, ettei 10× edes riitä.
    Olihan tuosta joskus lääkärin kanssa puhetta, mutta hänen mielestään sitä ei kannata ainakaan alkaa lääkitsemään, koska se kuulemma poksauttaa maksan.

    Miehilläkin tietysti vaikuttaa juo iltajuominen ja luin, että myös suolainen syöminen saattaa hyppyyttää vessaan.
    Kiitos sulle vastauksesta:)

    Äänestä

Pyrin olemaan juomatta klo 18 jälkeen että saisin nukuttua enemmän
kun muutenkin on uniongelmia.
Syön suolatonta tai vähäsuolaista ruokaa, ettei nestettä keräänny päivän mittaan kroppaan ja juoksuta sitten yöllä vessassa.
Käyn jo päivän mittaan (aamusta iltaan) ainakin 15 kertaa vessassa.
(Tiheävirtsaisuus tai pidätysongelma)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Luin eräältä palstalta huolestuneen naisen kysymyksen siitä, kun hänen miehensä käy yöllä kerran vessassa. Onko todellakin jotenkin outoa, että miehetkin käy yöllä vessassa?

Meillä niin nuoret kuin vanhempikin käy toisinaan öisin vessassa ja samalla juovat siinä vettäkin. Näin lämpöisenä aikana voi janottaa, kun kuuma on. Tietysti jos jatkuvaa ramppaamista on, niin voisi olla vikaa jossain.

Itse naisena käyn 2-3 kertaa vessassa ja juon vettä samalla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu