Kuinka viisasta korottaaa polttoaineveroja ?

Kaikki kallistuu mikä liikkuu Elintarvikkeet lääkkeet yms oisko voitu vaikka napsaista tästä 2019 valtion talousarvion mukaiset kehitysyhteistyön määrärahat ovat kokonaisuudessaan 989 miljoonaa euroa. No ei Todellakaan t Suvakkihallitus
36<50
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 36

Vanhimmat

Autoilijoita ottaminen onkin ihan uutta ja ennenkokematonta ja autoliitto pysyy hiiren hiljaa

1Äänestä

Kerro se näille punikeille ...

1Äänestä
  • kepu tukee punikkeja perinteiseen tapaansa viimeiseen äänestäjäänsä asti
    nyt kepu tyhjentää loputkin maasseudusta

    1Äänestä

Paras kohde verottaa on polttoaine, koska silloin se joka ajaa, maksaa. On väärin asettaa työtätekeville tiemaksuja, koska tiemaksuilla vain saadaan lisää porukkaa kortistoon jakamaan, ei tuottamaan.
Mikäli työssäkäynnistä rangaistaan ottaisin itsekin asenteekseni että lopetetaan sitten työssäkäynti ja aletaan loiseksi loisten joukkoon.
Toisaalta, koska edelleen halutaan haalia ulkomailta lisää elättejä, kai sitä liikaa rahaa sitten on että ryhdytään kaikki vain oleskelemaan sitten.
"Hullu paljon työtä tekee, viisas pääsee vähemmällä."
Viisas pääsee vähemmillä tiemaksuilla ja veroilla. Alkakaamme kaikki vain oleskelijoiksi, jos ei verotuskohtelussa toteudu reilu peli.

1Äänestä
  • No autolla töissä' käyvä maksaa enemmän matkoistaan että Duunari maksaa ja on tyytyväinen

    1Äänestä

  • Huh huh miten yksisilmäistä ajattelua, eikö mikään herätä .....

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Huh huh miten yksisilmäistä ajattelua, eikö mikään herätä .....

    Millä silmällä Haavistonko Browneyes

    1Äänestä

Verotetaan vaan taviksia lisää.

Ja annetaan kaikki verotuot. Mataloustukiin vien titukiin ja tietenkintehottomiksi todetuihin yritystukiin.

Sipiläkin sanoi turhien tukien leikkaamine tetostaa toimintaa.

Suominousuun verottamalla ja yrityskukialisäämöllä johdonbonuksiin ja sijoittamalane veroparatiiseihin pois suomen talouselämästä.
Sipilänmallilla.

Suurin työllisyydenesteontyöpaikojenvähyys halut t yöllistää ja karrnssipäivät jos työpaikka on läpimätä.

Äänestä
  • Näitäalkuasukaita haluavat eritotenkauppiaatasikkaiksi ostoskeskuksiinsa.
    Tosin nämä.eivät itse maksa ostosia vann tavikset.
    Tosintavikset eiväthalua alkuasukkaita vaan kauppiaat.
    Ja kauppiaat maksattavat alkuasukkaiden kotoutuksen vaeronmaksajilla.
    Näppärää vai mitä.
    Köyhät tavikse t taas maksaa yrittäjienlisätulot kun köyhällä kansaala ostovoima ajettu alas .

    Lisäksi keinotekoisella ilmastonmuutos hössötyksellä saadaan verotettua taas taviksia lisää.ilmastonmuutoksen verukeel.

    Ei verotamalla maailma pelastu eikä aktiivimalli tuonut yhtääntyöpaikaalisää.
    Kurjistaa vain köyhien tavusten elämää entisestää.

    1Äänestä

Eikös tuo ole järkevää, vihreätkin osallistuvat talkoisiin.

Äänestä
  • Niinpä Taximatkat kallistuu ai mutta Vihreet ajelee valtion piikkin mitä väliä mitä maksaa

    2Äänestä

Tankkausautomaatteissa saa varmaan valita, laittaako sen hinnakorotuksen maailman ilmaston parantamiseen,vai kehitysapuun.

Kun kritisoitiin, miten se apu tahtoo jäädä menemättä tarkoitettuun projektiin, Hautala (vihr) sanoi, että tietty hävikki pitää hyväksyä.

1Äänestä

Vihreilleministereille ja kansanedustajille sopisi hyvin polkupyörät taksikortin sijaan.

2Äänestä

Kiky laskee, lähes kaikki lähtevä tavara kulkee myös pyörillä.
Mutta eihän demuloille ole koskaan tuottanut tuskaa ampua omaan jalkaan.

1Äänestä

Maahantunkeutujien rahoittaminen vaatii rahaa. Ja maailma pelastuu.

1Äänestä
  • kehitysapuraha pitää lopettaa koska ne tulevat tånne niillä rahoilla

    1Äänestä

Liikkumisen, asumisen ja ruuan pitäisi olla halpaa.

1Äänestä

Kasvavien haittapaskamaahantunkeutujien määrä kasvaa suvakkien tahdolla, joten menot heihin kasvavat.

Verojen nosto polttoaineissa tarkoittaa lisähintaa sitten elintarvikkeisiin jne.

Älkää taas syyttäkö muita kuin hallitusta siitä sitten !
Hallitus määrittelee hintapolitiikkaa verotuksellaan !

1Äänestä
  • En koskaan uskonut että suomesta voisi tulla näin paska maa,mutta nyt on pakko uskoa.

    2Äänestä

Siis helvetti, autoilu on jo nyt ihan vitun kallista suomessa. Äänestäkää ensi vaaleissa nuo viherspedet ja demarit kuuseen tuolta sekoilemasta!

1Äänestä

Kaikki v e rovarat vaan maataloustukiin ja annetaan vielä lisää yristukiin.

Kaikenmaksaa se tavis pelle joka käy duunissa joka päivä.

M u ille maksetaan. Oleskelusta.

Rikkaat kauppiaat haluavat mamuja kauppoihinsa ostoksile ja. Ostamaan kaikenlaisia palveluita.

Mamujen ostokseyå t maksaa sossu ja v iimekädessä tavis veronmaksa joka ei mamuja kuitenkaan suomeen halua. Mutta pannaan vaan maksamaan mamutus.

Kaupiaat v oisimatmaksaa mamujen kulut kun niitä suomeen haluavat

1Äänestä

viime hallitus arvosti työssäkävijöitä laskemalla autoveroa ja bensaveroa, samoin se leikkasi haittamaahanmuuton tukea miljardeilla, nykyhallitus ajaa kansalaiset perikatoon ja sisällissotaan

1Äänestä
  • musta terrori täytyy pysäyttää

    1Äänestä

vähän kuin maton kutominen jatkopala päähän toinen pää vaatii leikkauksen,

1Äänestä

Luulisin että budjetista löytyy leikattavaakin. Nyt on yksioikoisesti lähdetty tyhjentämään veronmaksajien taskuja.

1Äänestä
  • hallitukset yksi toisensa jälkee tekee burjetin saman kaavan mukaan kun pieni tuloisella ei ole valtaa osaansa,

    1Äänestä

  • Kehitysapu ja mokuttaminen ainakin, niistä säästettäisiin 3-4 miljardia. Tai pistäisivät rahan ainakin siihen, että se jäisi myös suomalaisen käteen: esim. suomalaiset työmiehet rakentamaan afrikkaan kaivoja jne. "Kaikki" voittaisivat.

    Äänestä

Pitäähän ne vappuviiskymppiset saada pois kuleksimasta köyhien jaloista. Oletteko tosiaan uskoneet, että joku saisi jotain enemmän kuin aikaisemmin. Kyllä kaikella on tarkoitus köyhdyttää kansalaisia, koska Afrikan tilanne pitää saada paremmaksi.

1Äänestä

Alkaa olla töihinmeno kohta niin kallista että kannattaa lopettaa työnteko kokonaan.

2Äänestä
  • Työttömälle jää enemmän rahaa käteen kuukaudessa.

    Äänestä

Kannattaa ensin katsoa minne maataloustuki jakautuu.Suomi on nettomaksaja EU ssa.Joten sieltä on saatava jotain palautumaan.
Pienet maatilat ajetaan alas ja suuria halutaan lisätä.Rakentaa todella kalliita eläinmäärää lisäten rakennuksia.Hehtaaria joihin pitää hankkia isoja kalliita koneita.jne..Kolhoosin suuntaan.konkurssia kohden.Poltto-aineet on yksi tilojenkin takuuvero valtiolle.Näin oravanpyörä on valmis.-kiitos

1Äänestä
  • Perheviljelmät on ajettu alas ja kepu ihmettelee kannatuksen laskua ?

    1Äänestä

  • Maaseudun piensasujilla ei ole enää kohta enää varaa asua siellä. Muutettava pois isojen tieltä.

    Äänestä

Pakko korottaa että Suomi voi ylpeillä ja alentaa päästöjään muidenkin edestä saa Kiinalaiset ja Intialaiset putputtaa 2 tahtisillaan

1Äänestä

No olisivat laittaneet tuon haittaveron turpeelle ja kivihiilelle, niin autojen polttoaineveroa ei olisi tarvinnut nostaa. Että silleen.

Äänestä

Maahantunkeutujille sossu jakaa polttoaineseteleitä , niitähän ei mitkään korotukset haittaa , kun sinä maksat.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kaikki kallistuu mikä liikkuu Elintarvikkeet lääkkeet yms oisko voitu vaikka napsaista tästä 2019 valtion talousarvion mukaiset kehitysyhteistyön määrärahat ovat kokonaisuudessaan 989 miljoonaa euroa. No ei Todellakaan t Suvakkihallitus

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu