Häkämies haluaa Kiky tunnit pysyviksi

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ek-n-hakamies-varoittaa-tavoittelemasta-liian-suuria-palkankorotuksia/7515938#gs.x5z6z9

Kokoomuksen Häkämies haluaa kyykyttää työntekijöitä. Kiky tunnit on vitsi. Meidän työpaikkalla leimataan Kiky tunnit niin, että tuntia ennen töihin menoa leimaa itsensä puhelimellä töihin ja töiden jälkeen tunnin päästä kotona ulos.

Hullu oikeasti töitä tekisi kiky tuntien aikana.
29<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

Häkämies katsoo STT:n haastattelussa, että pidennys on tarkoitettu pysyväksi, joten sillä linjalla pitäisi jatkaa.

Kenenkään muun mielestä niitä ei kukaan ole ymmärtänyt pysyviksi, kuin tuo natisevan äänen omaava.

Äänestä
  • Häkämies on Jumala, jota koko hallitus kumartaa.

    Äänestä

  • Pehmeä ääni sillä on , ei natiseva...

    Äänestä

  • Mätä ääni.

    Äänestä

  • Tyypillinen akan-hakkaajien sukuun kuuluva ääni.

    Äänestä

  • Ärsyttävä narisija koko mies ja valapatto lurkki, ei ole EK:n etu että tuollainen niljake istuu neuvotteluppöytään

    Äänestä

Onko se häkäinen mies lisännyt omaan työlistaansa kiky tunnit,jos suomi tarvii ne tarvitaan ne kaikilta myös häneltä?

Äänestä

Miten olisi KINKY tunti KIKYn sijaan?

Äänestä

Häkäpönttö saa haluta mitä haluaa mutta ei ole toivoakaan saada ainakaan tätä.

Äänestä

Häkäpönttö ei edestiedä mitä ovat työnatajien asopimay å t pekkaspäivät ja miski.
B
Ne on neuvoteltu.

Aika kaukana pätevyydestää.

No haluaa aiheuttaa kaaosta kuten kokoomuksen ja porvadeiden tapana o n kun omat rivit sekaisin.

Vuelä puuttuu et t ä vartiainen lausuu jotain tyhjentävää aktiivileikkuein hyödyitä ja miten se lissää työpaikkoja j otenkin itsestään.

En osta enääaktiivimalin isän pelloilla tuotettua ruokaa.
Miksi ostaisin

Ostan nykyään. Aktiivimallin leikkurin määrän vähemmän kotimaista maatalous ruokaa sipilän pyynnöstä.

Pakko koska ulkomainen on halvempaa.
Ja jotta tulen toimeen kiitos aktiivileikkurille.
Keinot se on köyhän keksittävä.
Suosittelen muillekkin aktiivileikkurin uhreille.

Maataloustukiloinen

Äänestä
  • Uskotko oikein itsekin noihin juttuihisi...aika hupaisia.

    Äänestä

Huvittava Spede, EK ei halua osallistua palkkaneuvotteluihin (tupo), mutta haluaa kuitenkin . Olisi pösilö hiljaa, Suomi tarvitsee nimenomaan palkankorotuksia ja kunnollisia sellaisia.

Äänestä
  • Hyvä pointti! EK on vastustanut keskitettyjä sopimuksia ja kieltäytynyt niitä tekemästä. Nyt kun hoiva-alan AY-johtajat sanovat (hieman kärjistetysti) että he paskat nakkaa siitä, mitä vientialat sopivat, vaan heillä on omat tavoitteet, niin EK on ensimmäisenä ulvomassa että eihän se käy päinsä että hoiva-ala tekisi erilaisen sopimuksen.

    EK:lla on nyt ns. plasmat sekaisin todella pahasti. Onko Häkämies vai kuka saanut koko putkan sekaisin?

    Äänestä

  • Lisää liksaa, reilusti ja veroja niskaan. Pitäähän ay-Antille vihervasureineen olla rahaa taikaseinälle, millä kustantaa vapaamatkustajien kerhotoimintaa.

    Äänestä

EK on arvostellut ankarasti "saavutettujen etujen" puolustamista, mutta kun EK:lle mieluinen sopimus on ollut voimassa muutaman vuoden, niin siitä onkin yllättäin tullut "saavutettu etu", josta ei enää voi luopua.

Näin se käy.

Äänestä

Kiky on vitsi.

Äänestä

Jyri "Kiky" Häkämiehen (kok) vuosipalkka nousi 202 800 euroa vuosina 2012-15. Se on "vain" 117 prosenttia. Hän vaati vappupuheessaan 2010 johtajille palkkakattoa eli ryhtiliikettä. Ja kuinka kikymiehen palkkamaltin kävikään?
Vuonna 2017 kikymiehen ansiotulo oli jo 369 311 ja pääomatulo 8645 eli yhteensä 377 956 euroa. Se tekee "vain" vähän yli 1035 euroa VUOROKAUTTA kohti.
Ainakin Satu Sairaanhotaja ja Onerva Osuuspankkilainen muistavat varmaan molemmat äijää iltarukouksessaan, ettei vain köyhtyisi.

Moni alkaa pikkuhiljaa oivaltaa, että verotuksen julkisuus ei todellakaan johdu suomalaisten kateudesta sen enempää kuin Ruotsissakaan. Verotuksen on oltava julkista juuri siksi, että esim. tällaiset karmeat kikymiehen kaltaiset kohtuuttomuudet tulisivat kansalaiskeskusteluun. Pitäköön äijä miljoonansa, mutta niiden lomassa äijän talkoonarinat ovat OKSENNUTTAVIA.

Äänestä
  • Samaa+mieltä.Riku+Aalto,+teollisuusliitto,+entinen+metalliliittolainen+pärjää+kanssa+ihan+kohtuudella+tilinauhansa+kanssa.+Riku+neuvotteli+kahden+vuoden+diiliin+edustamilleen+ahertajille+reilun+parin+%:n+korotuksen+ja+siinä+sivussa+itselleen+yli+60:n+%:n+palkankorotuksen.+Reilun+oloinen+kaveri+:)

    Äänestä

  • Riku aalto on täysi porvari tekee työnsä vain rahasta ei yhtään aatteesta.

    Äänestä

Kyseessä lienee sama asia kuin väliaikaiset Pekkas-päivät?

Äänestä

Riku Aalto on sikäli hiukan eri linjoilla kuin kikymies, joka on aina yrittänyt kupata rahaa palkansaajilta pois ja vielä neuvotteluitta sekä eri keinoin kiristämällä. Sellainen on kokoomuksen filosofia aina ollut - eli köyhät kyykkyyn vielä köyhempinä.
Riku Aallon palkka ei ole keneltäkään pois sen enempää kuin Sauli Niinistönkään, jonka kikymies myös päihittää vuosiansioissa komeasti.
Päinvastoin Aalto kuittaa täysin ansaitut palkat saadakseen PALKANKOROTUKSIA muille.
Understood??
Uikuttaja on ilmeisesti näitä maamme pk-"yrittelijöitä", jonka mielestä syy on aina palkansaajan, jos yrittely ei kannata. Toiseksi suurin syyllinen on tietysti verottaja ja muu yhteiskunta, jotka eivät anna yritellä.
Suosittelen: muuta yrittelijä uikuttamaan Viroon, siellä aina (pimeä) ystävä ja loistava tulevaisuus.
https://www.kansanuutiset.fi/artikkeli/3383765-hakamiehen-vuosipalkan-korotuksella-maksaisi-sunnuntailisat-yli-tuhannelle-tyontekijalle

Äänestä

on se kummaa päättäjät nakertaa aina palkkalaisia .
ainainen itku oli ylä tai alamäki aina on huono aika kohentaa palkkoja.
AINA VAAN VALETTA!
autovero piti olla VÄLIAIKANEN MUTTA TULI PYSYVÄKSI!
kun mentiin eu . TEHTIIN PUSKURIRAHASTO MITÄ SILLE NYT KUULUU!!

TUOMIO TEITÄ VIELÄ KURITTAA JOKA VALHEESTA ERIKSEEN.

YÖK!

Äänestä

Kokoomuksen työllistämisohjelma on suorastaan liikuttava.
Sekoomuslainen näköjään kuvittelee, että työttömyysputken poistamalla kaikki pk-yritykset kilvan rekrytoivat kaikki nälkää näkevät yli 55-vuotiaat. Hahahahahahahahahahahahahahahahah.
Juurihan nuo samat pk-yritykset ovat tehneet kaikkensa koko vuosikymmenen päästäkseen vanhimmista työntekijöistään eroon mahdollisimman kivuttomasti ja vailla mitään vastuuta.
Sama koskee ansiosidonnaisen päivärahan kiristämisiä.
Että työpaikkoja löytyykin sekoomuksen mielestä yhtäkkiä sitä enemmän mitä enemmän työttömältä viedään leivän ostamisrahaa???
Hahahahahahahahahahahah...
Sekoomus voisi pistää nämä jatkuvasti uikuttavat kannattajansa eli kehnoimmat pk-yrittäjät ruotuun ja määrätä niille tuntuvat sakot irtisanomisista ja työehtojen polkemisista.

Äänestä
  • Juu ja hups, mulla aleni verotus. Lähenpä tästä JUURI SYNTYNEESEEN uuteen koulutustani vastaavaan työpaikkaan huiippupalkalla huippuasiantuntijaksi. Voi orpoa.

    Äänestä

Suomessa tehdään liian vähän töitä.

KIKY tunnit tulee jäädä pysyviksi ja tuntiviikkoa tulee lisätä ja pyrkimys samaan työtyntimäärään kuin USA ssa tehdään töitä.

1Äänestä
  • Juu, tuntimäärähän sen ratkaisee kuinka paljon kukin töitä tekee?

    Äänestä

  • Juuri mallia pitää ottaa usasta.

    https://www.google.fi/search?q=usa slums photos&tbm=isch&source=hp&hl=fi&sa=X&ved=2ahUKEwjNn_K2wZTkAhUPPewKHcmZBEoQ7Al6BAgHEBs&biw=1147&bih=530#imgrc=_

    Äänestä

Viime+hallituksen+suurenmoisten+työllistämis-,+kiky-+ja+talkoo-+sekä+kiristämis-+ynnä+muiden+kyykytysprojektien+ansiosta+(vai+niistä+huolimatta?)+työllistyminen+onkin+jo+nyt+pysähtynyt++kuin+seinään+aivan+kuin+Holkerin+(kok)+hallituksen+aikoina+konsanaan.Nimenomaan+nyt+niitetään+sitä+satoa,+jonka+sippi-jussin+kyykyttäjäkoalitio+jo+ehti+kylvää+palkansaajien+ostovoiman+romahduttamiseksi.Mersut+Uudestakaupungista,+loistoristeilijät+Turusta,+sellut+sekä+paperirullat+suomalaistehtaista+ostivat,+ostavat+ja+tulevat+ostamaan+aivan+jotkut+muut+kuin+sippijussin+rääkkäämät+kiky-suomalaiset.Jos+olisi+varaa+pistää+10+mrd+euroa+eli+18+%+koko+Suomen+valtion+budjetista+(57+mrd)+tappokoneisiin+eli+ilmavoimien+leikkikaluihin,+silloin+riittää+varmasti+rahaa+myös+esim.+hoitajien+palkankorotuksiin.Millä+on+pystytty+mittaamaan,+että+työajan+pidentäminen+lisäisi+työpaikkoja.+Ensimmäinen+seuraus+työajan+pidentämisestä+on,+että+yritykset+katsovat,+kannattaako+niiden+ottaa+lisää+työvoimaa.+Juuri+niin+on+nyt+tapahtunut+eli+työllistyminen+on+tältä+erää+päättynyt.+Osansa+vaikuttaa+tietysti+suurimman+kauppakumppanimme+Saksan+taloustaivaan+erittäin+synkät+pilvet+sekä+erittäin+arvaamaton+jenkkipressa,+jonka+suusta+saamme+kuulla+jo+päivittäin+milloin+mitäkin+hölynpölyä.In+absurd+somebody+still+trust.

Äänestä

Mihinkään ei ole varaa kaikesta pitää aina säästää.
Yhdessä kunnassakin pitää luopu kemmenistä yöpaikoista.

Pitää säästää ja pienimpiä paikkoja leikata samoin työttömyyskoravustakin.

Mutta aina o n vaaa maksaa ja korottaa rutkasti johtajien ylisuuriakoh t uuttom i a palkkioia jaa etuuksia.

Siihen k u llä rahaa riittää aina.

Elikkä mi t ään todellisia haluja työttömyyden vähentämiseen ei olekkaan se on sana helinään vaan.

Puhumalla aina pienituloisren muutamisa euroista saadaan käännettyä keskustelu t todellista onhelmista toisaalle.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ek-n-hakamies-varoittaa-tavoittelemasta-liian-suuria-palkankorotuksia/7515938#gs.x5z6z9

Kokoomuksen Häkämies haluaa kyykyttää työntekijöitä. Kiky tunnit on vitsi. Meidän työpaikkalla leimataan Kiky tunnit niin, että tuntia ennen töihin menoa leimaa itsensä puhelimellä töihin ja töiden jälkeen tunnin päästä kotona ulos.

Hullu oikeasti töitä tekisi kiky tuntien aikana.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu