Laihduttaminen ja painonhallinta on muutakin kuin puhdasta biologiaa, kuten varmasti kaikki täälläkin tietävät. Usein sivuutetaan laihdutuksen psykologinen puoli kokonaan, vaikka juuri se voi olla ratkaiseva asia.
Saadakseen psykologista tukea laihdutukseen, ei tarvitse välttämättä käydä psykoterapeutin vastaanotolla. Esittelen nyt hyvin yksinkertaisen psykologisen painonhallintamenetelmän.
Sinun pitää itse tietysti päättää, minkälaisella ruokavaliolla/liikkumisohjelmalla juuri sinun itsesi kannattaa laihduttaa, jotta laihdut. Juuri sinä tiedät parhaiten, minkälaisella menetelmällä itse laihdut.
Tässä erittäin varma keino laihdutukseen ja painonhallintaan:
1. Aseta jokin tavoite. Tavoite voi olla mitä tahansa, mikä saa sinut itsesi motivoitumaan. Se voi olla normaalipaino, 10% painosta tai ihan mitä vaan. Joku toinen tykkää asetella pieniä vältavoitteita, kun joku toinen haluaa kerralla asettaa tavoitteen ilnan välitavoitteita. Saat ihan itse päättää oman tavoitteesi.
2. Perehdy ravitsemussuosituksiin ja opettele noudattamaan oikein koostettua ruokavaliota. Jos raha on este, etsi halvempia ratkaisuja. Monesti ateriat voi koostaa terveellisesti myös halvalla. Apuna tässä voi olla esimerkiksi Painonvartijoiden monisteet, Kiloklubi, personal trainerin ohjeet, Valtion viralliset ravitsemussuositukset, diabeteshoitajan ohjeet. Ihan mikä tahansa, minkä koet itsellesi luontevaksi ja toimivaksi.
3. Perehdy liikuntasuosituksiin ja noudata niitä. Esimerkiksi 2x viikossa kuntosalia sekä 2 kertaa viikossa kevyttä kävelyä 40 minuutin ajan. Tässä on myös vapaat kädet. Mikä vain itselläsi parhaiten toimii.
Sinulla kenties on jo valmiina hyvä ruokavalio, mutta et ole aivan varma vielä, toimiiko se sinulla sittenkään esimerkiksi arjen kiireiden vuoksi. Mieti miten tekisit kaiken helpommin ja muuta suunnitelmaa, kunnes olet suunnitelmissasi siinä pisteessä, että olet vähintään 90% varma onnistumisestasi.
4. Lyö lukkoon päivämäärä, jolloin aloitat toteuttamaan projektiasi.
5. Projektin alussa katso tämä video:
https://youtu.be/894WRpht__E
Katso video aluksi päivittäin ja yritä tunnistaa matkustajia. Anna matkustajille nimiä ja kirjoita ylös mitä ne sanovat. Vaikeina hetkinä katso video uudelleen. Huomaat käytännössä, miten psykologinen painonhallinta toimii.
6. Kirjoita tänne kommentteja siitä, miten projekti sujuu.
Psykologinen tuki laihdutukseen.
4
158
Vastaukset
- Anonyymi
Minulla lähti hyväksymis- ja omistautumisterapian avulla 20 kg :-)
- Anonyymi
Monilla paikkakunnilla järjestetään laihdutusryhmiä, kannattaa selvittää onko siellä missä asuu. Joskus on helpompaa laihduttaa porukassa, se tsemppaa ja samalla on ns. vertaistukea.
- Anonyymi
Hyväksymis- ja omistautumisterapiaa kannattaa tehdä yksin oman pään sisällä, koska jokaisella on ne omat mörkönsä päänsä sisällä. Tuo aloituksessa oleva bussivideo on hyvä terapiasessio jo itsessään, kun saa nimetä omia matkustajiaan.
Mutta sen lisäksi saa tottakai mennä laihdutusryhmään, jossa voi saada hyviä ohjeita liikkumiseen ja syömiseen. Se on videollakin mainitun navigaattorin säätämistä. Ulkopuolelta tuleva tsemppaus auttaa toki, mutta omasta sisimmästä nousevat ideat ovat kaikista vahvimpia.
- Anonyymi
Toimii. Painonpudotuksessa pätee ruokavalio, liikunta, lepo ja henkinen puoli.
HOT toimii.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1478120KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4237151Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei693663Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521423311Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092824Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään442358- 1261936
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231793Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv261576Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821457