https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/288253-ministeri-sanna-marinilta-hurja-ehdotus-4-paivan-tyoviikko-ja-6-tunnin-tyopaiva
Demariministeri Sanna Marin ehdottaa 4 päivän työviikkoa ja 6 tunnin työpäiviä. Eli 24 tunnin työviikkoa nykyisen 40 tunnin sijaan?
Eikö olekin mielenkiintoinen aloite?! Ottaen huomioon, että punaviherkelta-pulueet ja valtamedia ovat niin kovasti tuoneet esiin Suomea kohtaavan työvoimapulan. Jota kuulemma pitää suurmamutuksella estää!
ELI nyt nuo samat tahot MYÖNTÄVÄT, että mitään todellista työvoimapulaa ei tule olemaankaan! Joten suurmamutusta EI tarvita sen takia!
Näin meitä suomalaisa on johdettu jo pitkään harhaan. Motiivit suurmamutukselle on siis vain se, että halutaan "monikulttuuristaa" Suomi eli tuhota maan suomalaisuus periaattessa!
Demariministeri Sanna Marin ehdottaa 4 päivän työviikkoa ja 6 tunnin työpäiviä. Eli 24 tunnin työviikkoa nykyisen 40 tunnin sijaan?
Eikö olekin mielenkiintoinen aloite?! Ottaen huomioon, että punaviherkelta-pulueet ja valtamedia ovat niin kovasti tuoneet esiin Suomea kohtaavan työvoimapulan. Jota kuulemma pitää suurmamutuksella estää!
ELI nyt nuo samat tahot MYÖNTÄVÄT, että mitään todellista työvoimapulaa ei tule olemaankaan! Joten suurmamutusta EI tarvita sen takia!
Näin meitä suomalaisa on johdettu jo pitkään harhaan. Motiivit suurmamutukselle on siis vain se, että halutaan "monikulttuuristaa" Suomi eli tuhota maan suomalaisuus periaattessa!
Vastaukset 13
Vanhimmat
Niinpä. Olen pari kertaa aiemin kirjoittanut siitä tulevaisuudentutkijoiden ennusteesta, jonka mukaan kehittyneitä maita kohtaa pikemminkin suurtyöttömyys.
Johtuen automatiikan, robotiikan ja tietotekniikan nopeasta kehityksestä. Tuon pätevän ennusteen mukaan länsimaissa koneet tulevat tekemään lähes kaikki välttämättömät työt 20 vuoden sisällä!
Ihmisistä tulee siis vomavaran sijaan enemmänkin rasite, jota pitää elättää ja huoltaa koneiden avulla. Kansalaisille pitää oikein väkisin KEKSIÄ jotain "työtä", jotta he eivät turhautuisi!
Mutta tuota visiota ei haluta tuoda esiin, koska se haittaa valkoisten maiden mamutus-projektia, joka on vasurielittien lempilapsi. Valkoiset kansat ja kultturit halutaan yksinketaisesti vain poistaa olemasta!
Ainoa täysjärkinen hallituksessa on Lintilä. Hän nimenomaan korosti että uskottavuus ja ennakoitavuus on tärkeintä elinkeinoelämälle ja vielä enemmän rahoittajille.
Sitten tulee tamperelaisbimbo, joka tarjoa 24 tunnin työviikkoa 40 tunnin palkalla! Sanna ehti sotkea ylisuurilla, vain tappiota tuottavilla investoinneilla Tampereen talouden vuosikymmeniksi. Nyt uhriksi on joutunut Suomi.
Toisaalta tuo bimbo vahingossa puhkaisi työvoimapula-kuplan!
Joten jotain hyötyä on bimboudessakin... ;-)
Vanhustenhoito onkin oikeastaan AINOA merkittävä työllistäjä tulevaisuudessa. Kaikki muut merkittävät työllistymisalat sen sijaan lähes katoavat.
Joten kiihkomamuttajat aina vaan jaksavat painottaa tuota ainoaa alaa perusteenaan. Ihan kuin olisi mitenkään realistista, että miljoonaa vanhusta hoitamaan tarvittaisiin miljoona hoitajaa?!
Kyllä vanhustenhoitokin tulee kohtamaan teknistieteellisen kehityksen seuraukset. USA:ssa ollankin jo pitkällä siinä suhteessa. Koska siellä tuo ala vie nin paljon varoja yhteiskunnalta.
Voipi olla niin, että vanhustehoidon hoitavat tulevaisuudessa robotit ja älylaitteet, jotka tarkkeilee mummoja päivin ja öin ja hälyttävät paikalle hoitajan jos se on tarpeen. Japani näyttää mallia miten homma hoidetaan ilman maahanmuuttajia.
miksi väkiluvun pitää kasvaa kokoajan-loputon kulutuksen ja päästöjen kierre?
rajat kiinni ja hyvin toimeentulevia ihmisiä mutta vähemmän
sehän tasoittuu yhdessä sukupolvessa sitten hoidettavien vanhusten määrä
Olet oikeassa. Tutkijaryhmän mukaan korkeintaan miljardi ihmistä olisi sopiva väestömäärä maailmassa. Heille KAIKILLE voitaisiin nykyresurssien mukaan taata länsimaisen keskiluokan elintaso! Ja niin, että se olisi ekologisesti kestävää.
Kuitenkin sallitaan väkiluvun vain kasvavan? Pian ollaan 10 miljardissa ihmisessä ja kasvu sen kuin jatkuu. Ennusteet väestönkasvun loppumisesta n.11, 5 miljardiin ovat toivejattelua.
Ja vaikka ei olisikaan, niin tuollaisen määrän salliminen on järjetöntä. Ottaen huomioon paljon puhutun ilmastonmuutoksenkin, joka vain pahenee ylikansoituksen ja "siirtolaisuuden" takia.
PS lisää meteliä aiheesta
juodaan kaffit
No hyvä että JOKU taho sanoo totuuden!
Vai mitä sinä pullamössökahvin syöjä olet mieltä?
Tunnetusti pahuus tapahtuu sen takia, että suuri enemmistö on välinpitämätön sen suhteen.
Te keskuksissa tilastojen mukaan noin reilu 400 000 työnhakijaa, missäs se pula näkyy ja nyt jo taantuma häämöttää.
Suomessa ei ole ollut pula työntekijöistä yli kymmeneen vuoteen.Meillä on täällä selkeä ylitarjonta ,niin kolutetuista työntekijöisä kuin vähemmän koluttatuneista. Tosin korkeakolutettujen työtömyys aste on hieman laskenut.
Maahan muuttaja taustaisilla on usein heikompi koulutustausta ja vaikka on peruteltu tarvetta maahan muuton lisäämiseen työvoiman tarpeella on heidän työttömyysasteensa ollut korkea .Eli ei ole ollut tarjota työtä. Ei tarvitse olla kovin korkealla älykkyysosamäärällä varustettu kun voi todeta noiden työvoima tarve puheiden olevan tuulesta temmattuja.
https://tyopaikat.oikotie.fi/tyontekijalle/artikkelit/korkeakoulutettujen-tyottomien-maara-kasvaa
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000005981581.html
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000005616173.html
https://www.iltalehti.fi/talous/a/09877e7f-b58c-4127-8a0a-cfc9d45ce3a4
Tämä S. Marin on setalainen. ..eli eihän niiltä voi mitään järkeviä ehdotuksia edes odottaa. Isiksen määräysvallassa olevia orjiahan he jo ovat ja perheellisten terveiden suomalaisten vihaajia.
Työvoimapulasta on puhuttu monta vuosikymmentä. Tämähän on selvästi työtätekevien kusetusta. Työvoimapulan uhka ei ole koskaan ollut eikä ole nytkään.
Mitä enemmän matuja tulee maahamme, sitä vaikeammaksi työnsaanti tulee. Lukuunottamatta matujen hoivaamista ja niiden kaikkea tukemista, sekä heidän tekimien rikosten selvittämistä.