Olemme eroamassa avopuolisoni kanssa ja olen ite muuttamassa lasten kanssa pian vuokra asuntoon. Mies on jäämässä asumaan meidän yhteisestä omistuksessa olevaan taloon, jossa myös lainaa molempien nimissä. Miehellä ei ole mahdollista saada lainaa omiin nimiinsä ja talon arvo on romahtanut niin ettemme myydessä saisi välttämättä edes loppu velkaa maksettua. Myyminen on myös asunnon sijainnin kannalta lähes mahdottomuus tällä hetkellä. Olemme sopineet että mies jää tänne asumaan ja maksaa lainan lyhennykset ja kaikki muut asumiskulut yksin jatkossa. Nimeni on siis silti vielä talossa ja lainassa. Vaikuttaako tämä johonkin? Tai onko joku lakipykälä jonka mukaan tämä on käytännössä mahdotonta? Vai vaikuttaako tämä vain esim kelan perustoimeentukeen, jos sitä joku hakisi?
Avoero, lapset ja yhteinen koti
3
220
Vastaukset
- Anonyymi
Sopikaa (kirjallisesti), että nuo lyhennykset yms koituvat sitten molempien hyväksi. Eli siis jos talon arvo on vaikkapa 75000 ja teillä on velkaa 90 000.
Jos siis miehesi on 10-vuoden kuluttua maksanut velat pois, niin saat edelleen puolet tuosta asunnon arvosta myydessä tai sitten mies rupeaa maksamaan sitä sinulle.
Tuo sinun jalomielisyys on kyllä ilmaista lainaa miehellesi ja lisäksi se tulee vaikuttamaan joskus siihen miten paljon saat lainaa esimerkiksi uutta asuntoa tai kesämökkiä varten. - Anonyymi
En osaa sanoa vaikuttaako tuki jne. Mutta kuten edellinen kommentoi. Kaikki sopimukset kirjallisesti. Vaikka kuinka sopuisa ero olisi, niin ei kukaan voi sanoa, mikä on tilanne 10 vuoden kulutta. Tai mitä tapahtuu tulevaisuudessa.
- Anonyymi
Olin itse joitain vuosia sitten lähes samanlaisessa tilanteessa. Hoitakaa tosiaan ihan kaikki sopimanne paperille, nyt kun asiat ovat sopuisia. Asiat voivat muuttua ja nopeasti. Jos et tätä tee, niin voi olla pian ihan kusessa tuon kuvion kanssa. Itse päädyin tilanteeseen, jossa exäni asui lähes kolme vuotta uuden naisensa kanssa talossa, jonka laina oli puoliksi minun nimissäni. He eivät maksaneet minulle penniäkään asumisestaan. Asuntolaina oli ison osan tuosta ajasta lyhennysvapaalla, joten sitäkään kautta ei tullut mitään kompensaatiota. Tilanne ei ratkennut ilman asianajajaa ja uskottua miestä, joka puski talon myymistä eteenpäin. Lopulta exä ja uusi avokkinsa lunastivat minun lainaosuuteni, jotteivät olisi joutuneet asunnottomiksi ja talo mennyt myyntiin pilkkahintaan. Takkiin tuli itse kullekin ja lujaa, mutta pääsin sotkusta eroon.
Tuohon Kela-juttuun sen verran, että jos kertomasi asiat ovat paperilla ylhäällä, niin Kela hyväksyy tuon. Tehkää siis sopimus, johon kirjaatte, että mies asuu talossa ja vastaa sen kuluista. Sinä omistat osan talosta pakkotilanteessa, koska mies ei voi lunastaa sinua ulos ja talon tämänhetkinen myyntiarvo ei riitä kattamaan velkaa. Kiinteistönvälittäjän arvio talon arvosta on myös hyvä olla. Talon voi myös laittaa myyntiin hinnalla, joka kattaisi velan ja kirjaatte sitten kaiken myymiseenkin liittyvän sopimukseen. Eihänän se varmaankaan kaupaksi mene, mutta osoittaa että tilanne todella on mikä on. Ottakaa ammattilainen mukaan laatimaan sopimusta, vaikka olisittekin ihan sovussa sitä tekemässä. Sopimus menee paremmin läpi viranomaistahoille, kun se on viimeisenpäälle asianmukaisesti tehty.
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2912439Mistä löytää kadonnut motivaatio?
Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että1402208Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki132038- 1711550
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?1381267Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...
Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä193888- 85876
- 174846
Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri
Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala449786- 51657