Avoero, lapset ja yhteinen koti

Anonyymi

Olemme eroamassa avopuolisoni kanssa ja olen ite muuttamassa lasten kanssa pian vuokra asuntoon. Mies on jäämässä asumaan meidän yhteisestä omistuksessa olevaan taloon, jossa myös lainaa molempien nimissä. Miehellä ei ole mahdollista saada lainaa omiin nimiinsä ja talon arvo on romahtanut niin ettemme myydessä saisi välttämättä edes loppu velkaa maksettua. Myyminen on myös asunnon sijainnin kannalta lähes mahdottomuus tällä hetkellä. Olemme sopineet että mies jää tänne asumaan ja maksaa lainan lyhennykset ja kaikki muut asumiskulut yksin jatkossa. Nimeni on siis silti vielä talossa ja lainassa. Vaikuttaako tämä johonkin? Tai onko joku lakipykälä jonka mukaan tämä on käytännössä mahdotonta? Vai vaikuttaako tämä vain esim kelan perustoimeentukeen, jos sitä joku hakisi?

3

220

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sopikaa (kirjallisesti), että nuo lyhennykset yms koituvat sitten molempien hyväksi. Eli siis jos talon arvo on vaikkapa 75000 ja teillä on velkaa 90 000.

      Jos siis miehesi on 10-vuoden kuluttua maksanut velat pois, niin saat edelleen puolet tuosta asunnon arvosta myydessä tai sitten mies rupeaa maksamaan sitä sinulle.

      Tuo sinun jalomielisyys on kyllä ilmaista lainaa miehellesi ja lisäksi se tulee vaikuttamaan joskus siihen miten paljon saat lainaa esimerkiksi uutta asuntoa tai kesämökkiä varten.

    • Anonyymi

      En osaa sanoa vaikuttaako tuki jne. Mutta kuten edellinen kommentoi. Kaikki sopimukset kirjallisesti. Vaikka kuinka sopuisa ero olisi, niin ei kukaan voi sanoa, mikä on tilanne 10 vuoden kulutta. Tai mitä tapahtuu tulevaisuudessa.

    • Anonyymi

      Olin itse joitain vuosia sitten lähes samanlaisessa tilanteessa. Hoitakaa tosiaan ihan kaikki sopimanne paperille, nyt kun asiat ovat sopuisia. Asiat voivat muuttua ja nopeasti. Jos et tätä tee, niin voi olla pian ihan kusessa tuon kuvion kanssa. Itse päädyin tilanteeseen, jossa exäni asui lähes kolme vuotta uuden naisensa kanssa talossa, jonka laina oli puoliksi minun nimissäni. He eivät maksaneet minulle penniäkään asumisestaan. Asuntolaina oli ison osan tuosta ajasta lyhennysvapaalla, joten sitäkään kautta ei tullut mitään kompensaatiota. Tilanne ei ratkennut ilman asianajajaa ja uskottua miestä, joka puski talon myymistä eteenpäin. Lopulta exä ja uusi avokkinsa lunastivat minun lainaosuuteni, jotteivät olisi joutuneet asunnottomiksi ja talo mennyt myyntiin pilkkahintaan. Takkiin tuli itse kullekin ja lujaa, mutta pääsin sotkusta eroon.

      Tuohon Kela-juttuun sen verran, että jos kertomasi asiat ovat paperilla ylhäällä, niin Kela hyväksyy tuon. Tehkää siis sopimus, johon kirjaatte, että mies asuu talossa ja vastaa sen kuluista. Sinä omistat osan talosta pakkotilanteessa, koska mies ei voi lunastaa sinua ulos ja talon tämänhetkinen myyntiarvo ei riitä kattamaan velkaa. Kiinteistönvälittäjän arvio talon arvosta on myös hyvä olla. Talon voi myös laittaa myyntiin hinnalla, joka kattaisi velan ja kirjaatte sitten kaiken myymiseenkin liittyvän sopimukseen. Eihänän se varmaankaan kaupaksi mene, mutta osoittaa että tilanne todella on mikä on. Ottakaa ammattilainen mukaan laatimaan sopimusta, vaikka olisittekin ihan sovussa sitä tekemässä. Sopimus menee paremmin läpi viranomaistahoille, kun se on viimeisenpäälle asianmukaisesti tehty.

    Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      71
      830
    2. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      113
      779
    3. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      37
      706
    4. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      134
      700
    5. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      609
    6. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      70
      607
    7. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      28
      508
    8. Vasemmiston aloite

      Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja
      Pyhäjärvi
      58
      493
    9. Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?

      Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      492
    10. Onko suhtautuminen kaivattusi

      Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin
      Ikävä
      35
      468
    11. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      69
      455
    12. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      43
      439
    13. Miksi vihainen

      Miksi olet vihainen mulle?
      Ikävä
      41
      432
    14. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      62
      432
    15. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      45
      423
    16. Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu

      Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i
      Maajussille morsian
      0
      422
    17. Hei, alettaisko oleen yhdessä?

      Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys
      Sinkut
      73
      414
    18. Näyttää siltä ettet edes sinä.

      Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa
      Ikävä
      30
      408
    19. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      35
      408
    20. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      59
      395
    Aihe