rastoista

saan syntymäpäivälahjaksi puolen vuoden päästä rastat (jos vielä silloin ne haluan) ajattelin ottaa siis kampaajalla, ilman mitään lisähius systeemejä, koska hiukseni ovat aika paksut ja pitkät. muutamaa asiaa en silti vielä tiedä:

1. kuinka ne tehdään kampaajalla? sattuuko se, ja kauanko kestää?

2. entä niiden hoito? kestävätkö uimista, pesemistä, tai liikuntaa?

3. kauanko sellaisia rastoja voi pitää? kauanko pysyvät, ja jos hajoavat, saako ne takaisin?
3217
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

mull oli rastat eli osaan kai vastata...
1.en aio luetella kaikkee miten se tehtii mut se satuu hiukan... sattuu sillon ku ne tupeerataa ja lopuks ku ne pyöritetää "muotoo"
2.kestää kaikkea kunhan vahaa ne erittäin usein mielellää joka päiva (sitä ei jaksa) kun ne pesee ei pestä juuria eikä käytetä hoitoainetta.. kuivata pitää painaen ei pörröttämällä (voi muuten aueta)
3.itelläni ne oli vaa puol vuotta mutt olis voinnu pitää kauemmin... ne pysyy aina kauemmin riippuen siitä kuinka jaksaa vahailla ja hoitaa... juuria ainaki voi käydä laitattaa kampaajalle ja kai niitä voi korjailla muutenki... olla hyvä....

Äänestä

ollu tumpulat päässä yli kolme vuotta, kertaakaan en oo vahannu, pesen n. kerran viikossa laimennetulla tevashampoolla. hyvin on pysyny ja hoito on helppoo, juuret pitää repiä irti toisistaan aina välillä ja pörröttääkin silloin tällöin. hiuksia pestessä keskityn junssäämään päänahan, muualta rastat puhdistuu siinä sivussa. jos uimaan meet johonki järveen tai esim halliin nii kannattaa aina pestä hiukset ettei ala rastat haiseen, ja kuivata hyvin ettei homehdu. rastoja voi periaatteessa pitää vaikka loppuelämänsä mut joillaki saattaa päänahka jossain vaiheessa alkaa tykkään kyttyrää tai tulla esim täitä niin sitte rastoille näytetään saksia... hyvä tukkatyyli on, suosittelen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


minätäällähei. kirjoitti:

saan syntymäpäivälahjaksi puolen vuoden päästä rastat (jos vielä silloin ne haluan) ajattelin ottaa siis kampaajalla, ilman mitään lisähius systeemejä, koska hiukseni ovat aika paksut ja pitkät. muutamaa asiaa en silti vielä tiedä:

1. kuinka ne tehdään kampaajalla? sattuuko se, ja kauanko kestää?

2. entä niiden hoito? kestävätkö uimista, pesemistä, tai liikuntaa?

3. kauanko sellaisia rastoja voi pitää? kauanko pysyvät, ja jos hajoavat, saako ne takaisin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu