Kunniaväkivallasta

Anonyymi

Aina puhutaan ulkomaalaisten kunniaväkivallasta, mutta miettikää että se ei ole koko totuus

Jos kantasuomalainen ikäluokka on 50000 , niin porukkaan mahtuu ainakin 1000 ihmistä joka ennen aikuisuutta kohtaa henkistä väkivaltaa joka perustuu omien vanhempien harvoihin.


Vanhemmat yrittää saada jonkin näkemään mitä he ovat kokeneet omassa elämässään.

1

107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En tiedä mihin omien vanhempien harvoihin joku väkivalta perustuu.

      Mutta väkivalta kyllä yleisesti ottaen perustuu siihen, että väkivallan tekijää ei joko oikeasti ole, tai sitten hän kokee ettei ole, kunnioitettu. Kunnioituksen puute on kaiken väkivallan taustalla suurimmassa osassa väkivallan tekoja. Siinä mielessä lähes kaikki väkivalta on kunniaväkivaltaa.

      Häpeäkulttuurien häpeäväkivalta perustuu häpeään ja miehen heikkoon itsetuntoon. Silti voi sanoa että kaiken väkivallan taustalla kulttuurista riippumatta on jonkinasteinen nöyryytyksen kokemus.

      Yleisesti ottaen voisi sanoa että jos ihmiset tajuaisivat vain lähtökohtaisesti kunnioittaa toisiaan väkivaltaisuus vähenisi huomattavasti. Väkivaltakeskustelu on pysynyt meillä aika pinnallisena koska sen taustalla olevia syitä ei saisi tarkastella. Yleensä ajatellaan että kaikki syyt väkivallan taustalla ovat tekosyitä ja että väkivalta on aina väärin. Keskustelu jää torsoksi koska siitä jää puuttumaan kaikki fyysisen väkivallan ulkopuolelle jäävä sosiaalinen perseily. Joskus väkivalta on vain väkivaltaisen henkilön omien korvien välissä oleva ongelma. Sitä mitä ei saa ääneen sanoa on että joskus väkivalta on itse asiassa ymmärrettävää ja siihen on aivan ymmärrettävät perusteet.

      Tällä en viittaa häpeäkulttuurien naisväkivaltaan vaan puhun yleisellä tasolla.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      100
      7489
    2. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      229
      7360
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      139
      5098
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      140
      4799
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      43
      4566
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      87
      4269
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      115
      4072
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      163
      1760
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      9
      1569
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      253
      1425
    Aihe