Kunniaväkivallasta

Anonyymi

Aina puhutaan ulkomaalaisten kunniaväkivallasta, mutta miettikää että se ei ole koko totuus

Jos kantasuomalainen ikäluokka on 50000 , niin porukkaan mahtuu ainakin 1000 ihmistä joka ennen aikuisuutta kohtaa henkistä väkivaltaa joka perustuu omien vanhempien harvoihin.


Vanhemmat yrittää saada jonkin näkemään mitä he ovat kokeneet omassa elämässään.

1

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En tiedä mihin omien vanhempien harvoihin joku väkivalta perustuu.

      Mutta väkivalta kyllä yleisesti ottaen perustuu siihen, että väkivallan tekijää ei joko oikeasti ole, tai sitten hän kokee ettei ole, kunnioitettu. Kunnioituksen puute on kaiken väkivallan taustalla suurimmassa osassa väkivallan tekoja. Siinä mielessä lähes kaikki väkivalta on kunniaväkivaltaa.

      Häpeäkulttuurien häpeäväkivalta perustuu häpeään ja miehen heikkoon itsetuntoon. Silti voi sanoa että kaiken väkivallan taustalla kulttuurista riippumatta on jonkinasteinen nöyryytyksen kokemus.

      Yleisesti ottaen voisi sanoa että jos ihmiset tajuaisivat vain lähtökohtaisesti kunnioittaa toisiaan väkivaltaisuus vähenisi huomattavasti. Väkivaltakeskustelu on pysynyt meillä aika pinnallisena koska sen taustalla olevia syitä ei saisi tarkastella. Yleensä ajatellaan että kaikki syyt väkivallan taustalla ovat tekosyitä ja että väkivalta on aina väärin. Keskustelu jää torsoksi koska siitä jää puuttumaan kaikki fyysisen väkivallan ulkopuolelle jäävä sosiaalinen perseily. Joskus väkivalta on vain väkivaltaisen henkilön omien korvien välissä oleva ongelma. Sitä mitä ei saa ääneen sanoa on että joskus väkivalta on itse asiassa ymmärrettävää ja siihen on aivan ymmärrettävät perusteet.

      Tällä en viittaa häpeäkulttuurien naisväkivaltaan vaan puhun yleisellä tasolla.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      74
      1290
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      43
      921
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      360
      753
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      127
      709
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      53
      683
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      656
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      648
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      615
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      602
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      584
    Aihe