pillerit ja lapsettomuus

Täällä on paljon puhetta pillerien jälkeisestä ajasta jolloin lasta on yritetty turhaan...Onko kenelläkään tietoa voiko pillerit aiheuttaa pysyvääkin lapsettomuuta?Ja jos ei nyt pysyvää, niin kuinka kauan suunnilleen pillerien lopettamisesta olisi toivoa saada lasta?
2247
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Mulla kaksi lasta. Ennen ensimmäistä raskautta söin pillereitä (Minulett) 8 vuotta. Raskaaksi tulin heti kun haluttiin (elikkäs heti kun jätin pilsut pois) ja oikeestaan jopa aiemmin me kun oltiin varauduttu yrittään lasta ainakin puoli vuotta :)
En oikeen usko pillereiden aiheuttavan lapsettomuutta, kyllä usein on syynä joku muu seikka jos vauvaa ei ala kuulumaan kohtuullissesa ajassa.

Äänestä

Että e-pillereitä käyttävät tulevat nopeammin raskaaksi pillereiden lopettamisen jälkeen, kun ihmiset jotka eivät ole käyttäneet ja tämä siksi, että pillerit suojaavat jonkun verran tulehduksilta ja tulehduksia on näin ollen vähemmän.

Olisin ennemminkin huolissaan esim rintasyöpäriskeista yms.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


käyttäjä kirjoitti:

Täällä on paljon puhetta pillerien jälkeisestä ajasta jolloin lasta on yritetty turhaan...Onko kenelläkään tietoa voiko pillerit aiheuttaa pysyvääkin lapsettomuuta?Ja jos ei nyt pysyvää, niin kuinka kauan suunnilleen pillerien lopettamisesta olisi toivoa saada lasta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu