Pääseekö lattialämmityslämpö kunnolla hyödyttämään, jos vaunun lattialla on ns. bukleematto, eli alapuoli on tiivistä kumia tms. Vaunun lattiamateriaalihan on muovimatto ja itsessään myös eristävä. Tuleekohan sitä eristystä liikaa, pitäisköhän ostaa vaan kunnon räsymatto, vai onko muuta ehdotuksia ?
Lattialämmityksestä
abc
3828
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
etpä kertonut millainen vaunu ja mikä lämmitys ja sähkölämmitystäkö lattiaan mielit laittaa meinaatko ihan vesiputket asentaa
Kyseessä on miehelleni ja minulle eka vaunu. Se on Solifer -96 Goldie ja siinä on nestekiertoinen lattialämmitys. Lämpöä nousee tietysti myös seinän laidoilta pattereista, mutta lattia ei ole kovin lämmin, ei tosin kylmäkään. Loppuukohan lattiasta lämmöntuntu kokonaan, jos siihen päälle laittaa vaunuissa niin tavallisen bulkeematon ? Niin voikohan olla että matto jopa aiheuttaa ettei vaunu lämpiä kunnolla. Nytkin on öisin aika kova pakkanen ja ensi viikonloppuna lähdetään reissuun. Halusin tietää, jos jollakin on kokemusta, mitä muuta mattoa lattiassa voisi käyttää.
Ottaa se matto pois lattialta ja tunnustele sitten lattian lämpimyyttä. Voihan sen lattilämmityksen piirissä on jossain (todennäköisesti s-patruunan päässä tai komerossa) pienet venttiilit jolla lattiakierto on suljettu tai kuristettu. KOKEILE JA ETSI