"Johannes" Kastajan PÄÄSTÄ?!

Anonyymi

Minä luulin lapsena, etteä Johannes Kastaja ja Jeesuksen Rakkain opetuslapsi Johannes olivat kaimaksia - siis eri henkilö ruumissaan, ONKO NÄIN?!
Herodeshan halusi tuon kerran tanssiesityksen jälkeen Johanneksen sätittyä Herodesta sukurutsastaan ja Herodiastaan(tytär/vaimo) morkattuaan- syödä Johanneksen PÄÄN?! Miksei tuo olisi ollut, vain hedelmä, joka tuotiin Herodekselle, ja koska oli juoppokin, niin oli saattanut luullakin sitten Joahnneksen pääksi? Jeesushan sanoi Evankeliumissaan, ettei Johanneksen SILMÄ voi kuolla, muistatte kohdan Raamatusta hellpommin kuin minä, itse en tarkkoja ja numerointeja helposti muista ulkoa...
Eikö Raamatussa sanota, tai jossain APOSSA(-KRYFI-), että lähes koko maailmankaikkeuden ensimmäinen JOHANNES_niminen ihminen oli Hän, miksi hänellä olisi heti ollut kaimakin? Tietenkään Johannes ei heti tullut tapetuksi, ja heillä on luterilaisen pappimmekin(on kirjoittanut kai asiasta kirjankin - tarkistakaa jostakin ja esiintyi telkussa) - mukaan sama Isähahmo, Pappi Sakarias(/-rja), joka oli tapettu temppelin ja kaivon välille, edellisen(tai saman) Herokseksen vauvavainoissa, kun syntyi.
Kumpaa veikkaatte, teloittiko Herodes tuon kuolemattoman silmän omaavan Johanneksen, brutaalisti HETI - kuten Daavid silti oli tehnyt taannoin Goljatille, vai oli kyseessä vain Johanneksen nimellä tarkoitettu liha/kasvishedelmä-ateria?
Mitä veikkaatte, KUMPI oli totuus? Oli kaksi eri Johannesta, tuolloinkin(itse olen tavannut Suomessa kaksikin) - vaiko se, että Johannes Kastaja oli HETI lähtenyt seuramaan Jeesusta, kun tämä oli saanut kasteensa?
Oliko tuo jo lapsena(en silti alle koulukikäinen kai ollut) tehty havaintoni silti oikein ja jopa TOTTA?

0

59

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

        Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
        Ikävä
        92
        1786
      2. Ei se mene ohi ajan kanssa

        Näin se vaan on.
        Ikävä
        85
        1262
      3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

        Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
        Ikävä
        110
        1123
      4. Tunnistebiisi

        Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
        Ikävä
        72
        975
      5. Taidat tykätä linnuista paljon

        Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
        Ikävä
        105
        909
      6. Okei nyt mä ymmärrän

        Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
        Ikävä
        56
        828
      7. Ei sun tarvi jännittää enää

        en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
        Ikävä
        36
        742
      8. Miks käyttäydyt noin?

        Välttelet kaikkia kohtaamisia...
        Ikävä
        47
        741
      9. Olen huolissani

        Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
        Ikävä
        47
        691
      10. Minkälainen ääni mulla on mies

        Sinun mielestä?
        Ikävä
        33
        673
      Aihe