Enempikin yksi asuvi kuin perhe elämässä olevia. Yllä seihmetyttää missä mitä?
Ysiäisten osuus suuri
Anonyymi
11<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Mikä siinä on syynä että näin pääsyt käymään. Tosiaan yksinäisiä suuri osa
Perhe elämää iettäviä pieni vähemmistö.
Viehtymys erakkoelämähä on suuri
Se ihmetyttää miksi niin moni on val7nnut yksinäisyyden?
Mikä estää yhdessä elämisen perheen kanssa?
Siis suurin osa möllöttää yksin.
Kertoohan se jotakin näistä käppänöistä kun ei Seura maistu.
Oudolta kuulostaa tottakai. Kuinkahan asiat henkisellä puolella?
Epäilyttää mielenterveyden kannalta.
Minä taas onnellisena sinkkuna jaksan epäillä parisuhteessa olevien mielenterveyttä, kun eivät käytä sitä parisuhde-energiaansa siihen parisuhteensa hoitamiseen vaan käyttävät sen sinkkuina elävien ikävän elämän pohtimiseen.. Eikö hälytyskellot soi vasta kun laitetaan lusikat jakoon ja tullaan sit itkemään sen mukamas mielenterveysongelmista kärsivän sinkun olkapäätävasten, kuinka se oma parisuhde olikin VUOSIA pelkkää kulissien pystyssä pitämistä. Avioerotilastot sen kertoo, sille joka uskaltaa niitä katsoa kieltämättä tosiasioita itseltään.
Parisuhdettakin on tullut kokeiltua pitkään - lapsiakin on. Totuus on, että suurin osa ihmisistä ei uskalla elää yksin ja siksi roikutaan huonoissakin suhteissa. Itse nautin suunnattomasti tästä vapaudesta. Ei tarvitse tehdä enää niitä lukemattomia, ahdistavia kompromisseja, joita parisuhteeseen kuuluu. Voin elää aidosti omaa elämääni.
Tilastot+kertovat+"karua"+totuuta.+Jos+tutkimustieto+pitää+paikkansa,+niin+naiset+ovat+pääpiirteissään+onnellisia+ja+tyytyväisiä+sinkkuelämäänsä,+kun+taas+miehet+vaikuttavat+kärsivän+siitä.+Tähän+vaikuttavat+pitkälti+olevan+syynä+naisten+sosiaalisen+verkon+vahvuus+ja+kääntäen+miesten+vstaavan+puute.+Tämä+ei+tietenkään+koske+kaikkia+yksilöitä,+mutta+suuri+trendi+on+selvä.
Olen+yrittänyt+jo+useampaan+otteeseen+herättää+keskustelua+aiheesta.+Parisuhteiden+(ja+sitä+kautta+syntyvyyden)+kannalta+tämä+on+ehdottomasti+Suomen+suurin+"ongelma".+Vai+onko+se+ongelma?+Monien+(varsinkin+miesten)+tuntuu+olevan+helpoin+syyttää+parisuhteettomuudestaan+maahanmuuttoa.+Tilastot+osoittavat+kuitenkin+selvästi,+että+sukupuolten+sinkkuudessa+ei+ole+riitävän+merkittäviä+eroja,+jotta+maahanmuutto+olisi+selittävä+tekijä.+Ymmärrettävästi+on+helpompaa+syyttää+muita+tekijöitä,+kuin+tarkastella+itseään.+On+varmasti+kivuliasta+miettiä+mikä+itsessä+(ja+niin+monessa+muussakin)+on+niin+pahasti+"vialla",+että+naiset+elävät+mielummin+yksin.
Minä+en+muuten+sitten+halua+syyllistää+ketään.+Tästä+aiheesta+pitäisi+saada+aikaiseksi+asiallista+keskustelua.+Mistä+ilmiö+johtuu?+Onko+sitä+mahdollista+ratkaista?+Onko+se+edes+ongelma,+jota+tarvitsisi+ratkaista?
Kuulun+itsekin+siihen+kasvavaan+sinkkunaisten+joukkoon,+joka+ei+kaipaa+parisuhdetta+ollakseen+onnellinen.+Olen+onnellinen+ja+tyytyväinen+elämääni+näinkin.+Minulla+on+oikeastaan+ihan+kaikki+mitä+tarvitsen+hyvään+elämään.+En+sulje+pois+parisuhteen+mahdollisuutta,+mutta+sen+pitäisi+kuitenkin+tuoda+mukanaan+elämääni+lisärvoa,+ei+viedä+siitä+arvoa+pois.+En+halua+elämääni+negatiivisia+tekijöitä+ja+mitä+enemmän+luen+esim.+tämän+palstan+vuodatuksia,+niin+sitä+paremmalta+vaihtoehdolta+nykytilanteen+jatkuminen+tuntuu.+Elän+kuplassa,+jossa+kaltaisiani+naisia+on+paljon.+Yli+60%+naispuolisista+ystävistäni+on+kaltaisiani.+Osa+ajattelee+jyrkemmin.+He+eivät+edes+halua+miestä+"sotkemaan"+elämäänsä.+Osa+taas+on+minun+kaltaisiani,+jotka+huolisivat+vain+itselleen+sopivan,+hyvän+miehen.