Sähköauto on tylsä eikä sovi muutenkaan suomeen

Aivan älytön ja äänetön. Ei kukaan jaksa kauaa kikkailla johtojen kanssa kun on tottunut tankkaamaan. Sähköauto maksaa paljon ja kun mietit että ostat 5000e halvemman bensan niin 5000e tankkaat jo aika paljon. Eikä sähkökään ilmaista ole. Mutta teslalla esim ajo on todella tylsää, mulla oli semmonen 3v sitten ja pidin 4kk. Ei sytytä yhtään ja kiihtyvyyteen kyllästyy. Haluan aitoja fiiliksiä ja hurinaa. Nykyisin menen dieselin voimalla ja ajo on halpaa.
10<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Voithan laittaa sen vanteisiin sellaisen räpättimen kuin poikaset polkupyöriin? Niin saat sitä ääntä. Tai mankasta pörinää?

Äänestä

Mielestäni äänetön auto on jalankulkijalle vaarallinen. On totuttu kuulemaan, silloin kun auto tulee, mistä suunnasta tahansa, taikka suojatiellä.

Sähköautoa jalankulkija ei kuitenkaan voi kuulla, koska ääntä ei ole. Sen vuoksi sähköautot tulisi kieltää, kunnes ratkaisu turvallisuuteen on saatu.

Äänestä
  • Mitä jos seuraisit uutisia? EU on jo määrännyt ne meluamaan

    Äänestä

"Haluan aitoja fiiliksiä ja hurinaa. Nykyisin menen dieselin voimalla ja ajo on halpaa."

Mikä halpisdiesel sulla on kun sun moottori hurisee? Premium-dieselissä ei moottorin ääntä kuule.

Äänestä
  • E350d. Semmoinen 2018 malli. Kyllä sähkömoottorin voimalinja on jotenki kökkö. Diesel tuntui autolta ja sähkö ei. Ympäristöasioita tähän ei kannata sotkea ne kun ei autoilemalla muuta miksikään vaikka ajaisit millä.

    Äänestä

  • En ole sotkemassa ympäristöasiaa tähän lainkaan. Ihmettelin vaan kun sivistynyt diesel-ei kuulu kabiniin lainkaan. Kun sähkömoottori on hiljainen ja diesel on hiljainen niin missä ero äänimaailmassa?

    Toki ymmärrän että fiilispohjaisia asioita tällaiset.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    E350d. Semmoinen 2018 malli. Kyllä sähkömoottorin voimalinja on jotenki kökkö. Diesel tuntui autolta ja sähkö ei. Ympäristöasioita tähän ei kannata sotkea ne kun ei autoilemalla muuta miksikään vaikka ajaisit millä.

    "Kyllä sähkömoottorin voimalinja on jotenki kökkö."
    Sanoo hän joka ei ole edes ajanut sähköautolla. Jos välitön voima aina joka kierrosluvulla ilman vaihteiston nykimistä on kökköä niin täytyy vaan ihmetellä.

    Äänestä

Oikeesti niin on, kun mopis on pikkubylsä, sähkis on isobylsimys.

Äänestä

Sähköautot on tytöille. Ei miehille. Ja saa äkkiä imagon vihreenä jota yksikään tosimies ei halua. Mies haluaa voimaa ja ääntä eikä tyttömäistä tussuttelua sähköautolla. Ainoa letku kädessäni on oma vehje, ei enää ikinä se kamala piuha jolla ladataam. Lataaminen on tylsää ja ämmien touhua.

Äänestä
  • Tässä se on miehisyyden kova ydin. Tätä ja tuota autoa ei voi ostaa koska tulee väärä imago. Luulevat vielä tytöksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Aivan älytön ja äänetön. Ei kukaan jaksa kauaa kikkailla johtojen kanssa kun on tottunut tankkaamaan. Sähköauto maksaa paljon ja kun mietit että ostat 5000e halvemman bensan niin 5000e tankkaat jo aika paljon. Eikä sähkökään ilmaista ole. Mutta teslalla esim ajo on todella tylsää, mulla oli semmonen 3v sitten ja pidin 4kk. Ei sytytä yhtään ja kiihtyvyyteen kyllästyy. Haluan aitoja fiiliksiä ja hurinaa. Nykyisin menen dieselin voimalla ja ajo on halpaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu