Galluppi !

Halutko olla Täydellinen ?? Niinkuin Isä on Taivassa ?? Helppo vastata. Vain kyllä vai ei.

17

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tiesitkö että maailma yrittää tulla ulkoisesti täydellinen . Näkyy kaikista kauneusleikkauksista joka on niin vaarallisia joskus että asiakas menettää henkensä tavoitettuaan täydellisyys. Täydellinen ruumis siitä tuli.

      • No taivaassa on kai helppo olla täydellinen?


    • Maailma yrittää monilla eri tavoilla tulla täydellinen ja paras . Oletko huomannut sen ? Juokseehan nuo kovin kovaa,,
      nuo urheilijat ja yrittää saavuttaa täydellisyys.

    • Tietysti muitten urheilijoiden kanssa monissa eri laissa.

    • Monet yrittää kiivettää korkein vuoreen tulla ja saada täydellinen suoritus aikaan. Toiset siivoa rivitalonpalsta missä asuvat riikkalapiolla ja pölyimurilla. Ei saa olla yhtään neulasia männystä siellä asfalttilla.

    • Mutta en halua olla ulkokullattu . Eräs ystävä riisuu vaattee aina suihkussa ettei tulee pölyä huoneistoon. Kengät putsataan Rapun ja etupihan ulkopuolella ettei tule sisään roska

    • Sanoisin että narsismi liittyy kovasti tuohon ulkoisesti täydellisyyden tavoittelua . Siis ulkokultaisuuden !

    • Mutta mä pyydän ja rukoilen että saisin olla sisäisesti Täydellinen niinkuin mun Mestari ja miten Hän kehotti meidät olemaan Täydellisiä tai käski.

    • Kyllä ja ei! Taivaita on monia ja eri seurakunnilla on erilaisia käsityksiä ja virsiä siitä millainen heidän taivaan isänsä on. Itse olen kohdannut vähän Allahia, joka on armollinen, mutta vaatii tiukasti antamiaan armolahjoja takaisin; enkä pidä siitä kovin paljoa. Olen kohdannut myös Krishnaa, joka on tiettyinä kuukauden hetkinä avulias tiedon ja taidon antaja, mutta vaatii jääräpäisesti kasvissyöntiä. Myös Jehova on käynyt tutuksi ja hän on kaikista paras ja auttaa rukoillessa eli antaa sopivia rukousvastauksia, vaan tuntuu siltä kuin hän välillä olisi looseri pahuuden ja pahojen edessä. Mitä tulee evankelis-luterilaisen virsikirjan käsitykseen taivaan isästä niin hän voi olla aivan tavallinen seurakunnan jäsen, joka on päässyt taivaaseen erään virren mukaan. En ole tarpeeksi tutustunut näihin virsiin vielä.

      Kaikki taivaan isät ovat ehtoja asettavia mistä en pidä kovin paljoa sillä jos pitää koetusten kautta pyrkiä taivaan valtakuntaan niin taidan jäädä puolitiehen matkaa.
      Koetuksesta en selviä, vaikka olisin täysin puhdas sanan mukaan. Vain sellainen taivaan isä käy, joka ei aseta ehtoja. Mielummin joudun valitsemaan Herra Sebaotin ehdottaman teismin muodon ja tulee minun alkaa pitämään itseäni Ylijumalana (Indra Intiassa, Ukko suomessa, Herra Sebaot Israelissa jne.)... Herra Sebaot on ehkä ylijumalana kaikkein mielyttävin kokemus. Hänelläkin on ehdot, mutta hän ei jätä roikkumaan, vaan sanoo selkeän EI ja siitä huolimatta, että hän sanoo EI niin häneltä saa tukea ja siunauksia. Tietoa ja kannustusta. Hän ei kokonaan hylkää niin kuin nuo muut silloin kun on vaikeaa.

    • Paljon olet tutkinut alfa123om . Mutta oletko tutkinut mikä Jumala pystyy tehdä sut Täydellinen sisäisesti joka on yksi Pyhä Raamatun mukaan kriteeri että pelastut.

    • Anonyymi

      En halua olla vain mielikuvitushöttöä, osa kansantarustoa, niin kuin isä taivaissa.

    • Anonyymi

      En. Voiko olla mitään tylsempää ja tyhmempää kuin ihminen joka kuvittelee olevansa täydellinen.

      • Anonyymi

        Kuvitella ja olla ovat kaksi täysin eri asiaa.


      • Anonyymi

        Tämä Savis on aito uppopaistettu hellari, vai oliko se uppokastettu. No anyway, täydellinen ja muita parempi, kaikki jäi altaaseen. Tällä reppanalla sinne jäi kirjoitutaitokin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tämä Savis on aito uppopaistettu hellari, vai oliko se uppokastettu. No anyway, täydellinen ja muita parempi, kaikki jäi altaaseen. Tällä reppanalla sinne jäi kirjoitutaitokin.

        Sinulle ei ainakaan sivistystä ole siunaantunut.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kuvitella ja olla ovat kaksi täysin eri asiaa.

        Älä saivartele!


    • Anonyymi

      Aloittajalle: Riippuu siitä kuka määrittelee sen, mitä täydellisyydellä tarkoitetaan. Raamatun kuvaama Jumalahan ei ole täydellinen vaan virheitä tekevä ja tekemisiään katuva olento. En haluaisi olla jumalan-kaltainen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      137
      1130
    2. Rakastan sinua

      Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli
      Ikävä
      37
      947
    3. Kun viimeksi tapasit kaivattusi

      Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi
      Ikävä
      47
      849
    4. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      73
      820
    5. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      164
      811
    6. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      34
      774
    7. Jos lähestyisin

      näyttäisitkö ovea vai vihreää valoa?
      Ikävä
      54
      741
    8. Ootko sä oikeasti sinkku?

      Kun oot aina yksin tuol kylil, kyl mä susta naisen ottasin jos saisin luvan😳😘🔥
      Ikävä
      42
      696
    9. Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!

      Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy
      Luterilaisuus
      188
      693
    10. Mitä Raamattu opettaa samaa sukupuolta olevien avioliitosta 4.0

      Edelliset kolme ketjua tuli täyteen joten jatketaan keskustelua. Raamattu opettaa johdonmukaisesti, että homoseksuaali
      Luterilaisuus
      136
      685
    Aihe