Työttömyys

Työttömyys, pitkäaikaistyöttömyys, työkyvyttömyys ym.
Melko surullisia asioita.
Surullista on myös se, kun hakee moniin työpaikkoihin, toivoo ja haluaa päästä takaisin töihin, mutta ei.
Työpaikkaa ei vain saa.
Tämä johtaa pitkäaikaistyöttömyyteen ja sehän hävettää, ainakin omalla kohdalla.
Haet ja haet, kyselet toinen toisensa perään töitä, mutta ei, ei tule sitä toivottua "saat paikan!" vastausta mistään.
Tämä alkaa aiheuttaa sinulle jo surua ja stressiä.
Alat masentua, kun päivä toisensa jälkeen saat vain kieltäviä vastauksia tai ei vastausta ollenkaan vaikka yrität ja HALUAT päästä työelämään.
Mitä seuraaksi? Työkyvyttömyys vaikean masennuksenko takia? Kukapa tietää.
Vielä ei olla luovutettu, taistelu työllistymisestä jatkuu yhä, hampaita purren yhteen, elämänhalu palavana silmissä.

Mites muut työttömät?
Kauanko olette olleet työttöminä ja mitkä ovat fiilikset koko asiasta?
Ja mitä teidän mielestä saisi parantaa Suomen työttömyyteen liittyen?

Asiallista keskustelua, mietteitä, ideoita, ehkä myös vertaistukea?
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Lensin työelämästä epämääräisten terveysongelmien takia joita ei silloin osattu tulkita. Oman lääkärin mielestä 2016 olin työkyvytön, kelan lääkärin mielestä työkykyinen. Työkkärinvirkailija sanoi kuntouttavatyöjakson jälkeen, että et sinä kyllä ole lähelläkään työkykyä. Tässä tättä työttömyysrahaa nostellaan ja sossun vittuilua laiskuudesta otetaan vastaan. Samaan aikaan kun ibumaxia menee ku leipää ja suurin osa vuorokausista vaakatasossa. No tämä on hyvinvointi suomi!

Äänestä
  • Nyt siis työttömyyttä takana jo kuudetta vuotta ja aivan viimeaikoina olen alkanut tehdä kiljua, ei puhettakaan, että kaljaan, viinaan tai röökiin rahaani haaskaisin. Haluan kuitenkin jonkun tason säilyttää, kaupparatsun ja säällisen kodinelektroniikan muodossa. Kilju 20€/saavi/kk auttaa kestämään tätä paskaa huomattavasti paremmin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Nyt siis työttömyyttä takana jo kuudetta vuotta ja aivan viimeaikoina olen alkanut tehdä kiljua, ei puhettakaan, että kaljaan, viinaan tai röökiin rahaani haaskaisin. Haluan kuitenkin jonkun tason säilyttää, kaupparatsun ja säällisen kodinelektroniikan muodossa. Kilju 20€/saavi/kk auttaa kestämään tätä paskaa huomattavasti paremmin.

    Hintakorjaus ~15€/saavi/kk. sis käymisenpysäyttäjä kirkaste ja mehukatti.

    Äänestä

Suurin osa, joissa olen ollut niissä harvoissa kerroissa työhaastattelussa, työhon on otettu jo saman kunnan tai firman aikaisempi työntekijä, koko työnhakuprosessi on pelkkää farssia, työntekijä on jo valittu etukäteen. Poikkeuksena tästä isomman tason johtajanvirat. Työkokeilua ja harjoittelua olisi tarjolla, mutta se ei johda mihinkään palkalliseen työhön. Nyt olla vielä vähän aikaa työtoiminnassa, mutta kyllä tällainen touhu passivoittaa, kun töitä saa vain suhteilla .

Äänestä

Jäin työttömäksi pitkäaikaisesta työstäni firman vaihdettua omistajaa. Putosin parin vuoden päästä työmarkkinatuelle ja lopetin kassan jäsenmaksun maksamisen, kun ajattelin etten enää koskaan löydä kokoaikatyötä. En ole löytänytkään, mutta nyt olen onnekseni saanut erilaisilla pätkillä toisen alan työssä täyttänyt työssäoloehdon ja saan kai 400 päivärahapäivää peruspäivärahaa, jos nyt ilmoittaudun työkkäriin. Olen tosin ajatellut ilmoittautua vasta ensi vuonna täytettyäni 58v. Jos vielä onnistun tekemään 18h työviikon synttärin jälkeen, saan ehkä lisäpäivätkin!

Oman alan työpaikkoihin en pääse enää edes haastatteluihin. Taitaa hakemisesta olla vain turhaa riesaa työnantajille! Mutta työkkäri kyllä lähettää hakukomentoja, jos sinne vielä kirjaudun. Karensseja en ole vielä saanut muttei sekään niin hirveä asia olisi. Olen kai onnekas työtön; ei lainoja eikä vaikeita terveysongelmia, mutta siippa jakamassa elämää.

Tulin näille sivuille joskus toiveena kai vertaistuki tms. Mutta täältä on helpompi saada kuraa niskaansa kuin tukea.

ByroB ei viitsi rekkautua.

Äänestä
  • Hakukomennot kannattaa hoita heti alta pois. Tee kaikkiin paikkoihin muodollisesti sopiva hakemuspohja ja käytä sitä. Ottamalla Netpostin ja suomi.fin käyttöön, ei työtarjouskirjeet huku kustin mukana ja voit hoitaa hakemisen vaikka laiturin nokassa.

    Hyvin oot saanut pätkiä kasaan ja toivottavasti saat lisääkin, alasta ei kannata nyt enää välittää.

    Äänestä

Joo . Pitkäaikaistyöttömyyteen johtaa monasti ikä. ja se on ikävää .Ei ole auttanut aktiivimallin kaltaiset toimet ,vaan pikemminkin pitänyt leiriytymään neljänseinän sisälle ja pannut tekemään vyöhön lisää reikiä....

Työllistämistoimissa olisi toivomisen varaa .Nykyisin ne ovat työttömältä työpaikan tarvitsijalta työpaikkaa vaativia eli järjen vastaisia. ERlinkeinoelämä on tuossa kritisoinut palkkatuen toimivuutta kunnaliisella sektorilla ja haluja näytti olevan sen kunnalliselta sektorilta yksityiselle puolelle painottamiseen.

Kunnalliselta ei ole saanut töitä ei edes Te toimistolta tivaamalla vaikka pitkäaikaistuyötön on ja varmasti sieltä kärkipäästä 1600 päivällä.

Tuossa juttua oli tuosta palkkatuesta lehdessä että tuota tarjottaisiin hajanaisesti myös vähemmän aikaa työttömänä olleille jolloin enn ihmettele tuon toimimattomuutta,sillä tuolloinhan ilman muuta valikoitumista tapahtuu ja todelliset pitkä aikaistyötömät syrjäytyvät tällöin. Korjauta tarvittaisiin työmarkkinoillla työnantajien asenteisiin ikääntyviä työttömiä koskien ,kuten myös työvoimapalveluiden palveluiden harkinassa ja toiminassa joka tulisi olla enemmän työtä välittävää ja pitkäaikaistyöttömyyden purkamiseen perehtyvää ,työlöllistävältä pohjalta, sillä kyse on työvoiman kelpaavuudesta työnantajille ei niinkään työvoiman työtaidosta tai haluttomuudesta työhön.

https://yle.fi/uutiset/3-10952129

https://tiedonsilta.fi/ikasyrjinta-jattaa-pitkan-tyouran-vain-haaveeksi/

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Työttömyys, pitkäaikaistyöttömyys, työkyvyttömyys ym.
Melko surullisia asioita.
Surullista on myös se, kun hakee moniin työpaikkoihin, toivoo ja haluaa päästä takaisin töihin, mutta ei.
Työpaikkaa ei vain saa.
Tämä johtaa pitkäaikaistyöttömyyteen ja sehän hävettää, ainakin omalla kohdalla.
Haet ja haet, kyselet toinen toisensa perään töitä, mutta ei, ei tule sitä toivottua "saat paikan!" vastausta mistään.
Tämä alkaa aiheuttaa sinulle jo surua ja stressiä.
Alat masentua, kun päivä toisensa jälkeen saat vain kieltäviä vastauksia tai ei vastausta ollenkaan vaikka yrität ja HALUAT päästä työelämään.
Mitä seuraaksi? Työkyvyttömyys vaikean masennuksenko takia? Kukapa tietää.
Vielä ei olla luovutettu, taistelu työllistymisestä jatkuu yhä, hampaita purren yhteen, elämänhalu palavana silmissä.

Mites muut työttömät?
Kauanko olette olleet työttöminä ja mitkä ovat fiilikset koko asiasta?
Ja mitä teidän mielestä saisi parantaa Suomen työttömyyteen liittyen?

Asiallista keskustelua, mietteitä, ideoita, ehkä myös vertaistukea?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu