Korvaan reiät ampumalla

Anonyymi

Moi!
Oon tässä lähiaikoina ottamassa ekat reiät ampumalla. Mietin vähän että miten kannattaisi siihen valmistautua. Onko jotain vinkkejä? Muutenkin vähän tietoa siitä että miltä se tuntuu ja vähän hoidosta. Nopeita vastauksia kiitos!

1

138

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suosittelisin neulaa. Se on hygienisempi vaihtoehto ja aiheuttaa vähemmän vauriota korvaan. Pyssy työntää suhteellisen tylppäpäisen korun voimalla läpi, kun taas neula leikkaa ihosta pienen palan pois jättäen enemmän tilaa korulle ja parantumielle. Lisäksi neulalla saa helpommin juuri siihen kohtaan kun haluaa sen korun.

      Itselläni joskus varhaisteininä lävistettiin pyssyllä ja se ei ole katasrofi (sellaisiakin tarinoita olen kuulllut) mutta korvissani oli pitkään ns. "arpitasku" eli tavallaan toinen käytävä joka päättyi umpikujaan. No sinne kun yritti työntää korua niin sattui ihan sairaasti ja joskus tuli vertakin. Nyt olen venyttänyt niitä ja ongelma on poissa.

      Sitä kipua ei kannata pelätä, sattuu hetken mutta ei paljoa ja on nopeesti ohi. Omat korvalehdet ei juurikaan sattunut, kuumotti vaan vähän jonkun aikaa. Olen myös yhden rustokorun neulalla ottanut, sekään ei ollut kauhean kivuliasta.

      Hoidossa tärkeintä on että pitää sen puhtaana mutta ei kannata liian vahvoja puhdistusaineita, vesi riittää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      149
      3979
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      12
      3591
    3. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      49
      2967
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      12
      2952
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      145
      2551
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      55
      2290
    7. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      20
      1663
    8. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      105
      1456
    9. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      63
      1334
    10. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      39
      1213
    Aihe