Moi!
Oon tässä lähiaikoina ottamassa ekat reiät ampumalla. Mietin vähän että miten kannattaisi siihen valmistautua. Onko jotain vinkkejä? Muutenkin vähän tietoa siitä että miltä se tuntuu ja vähän hoidosta. Nopeita vastauksia kiitos!
Korvaan reiät ampumalla
1
102
Vastaukset
- Anonyymi
Suosittelisin neulaa. Se on hygienisempi vaihtoehto ja aiheuttaa vähemmän vauriota korvaan. Pyssy työntää suhteellisen tylppäpäisen korun voimalla läpi, kun taas neula leikkaa ihosta pienen palan pois jättäen enemmän tilaa korulle ja parantumielle. Lisäksi neulalla saa helpommin juuri siihen kohtaan kun haluaa sen korun.
Itselläni joskus varhaisteininä lävistettiin pyssyllä ja se ei ole katasrofi (sellaisiakin tarinoita olen kuulllut) mutta korvissani oli pitkään ns. "arpitasku" eli tavallaan toinen käytävä joka päättyi umpikujaan. No sinne kun yritti työntää korua niin sattui ihan sairaasti ja joskus tuli vertakin. Nyt olen venyttänyt niitä ja ongelma on poissa.
Sitä kipua ei kannata pelätä, sattuu hetken mutta ei paljoa ja on nopeesti ohi. Omat korvalehdet ei juurikaan sattunut, kuumotti vaan vähän jonkun aikaa. Olen myös yhden rustokorun neulalla ottanut, sekään ei ollut kauhean kivuliasta.
Hoidossa tärkeintä on että pitää sen puhtaana mutta ei kannata liian vahvoja puhdistusaineita, vesi riittää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 938108
- 403912
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021916- 241380
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html331224Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,311109Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia12980Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53857Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31832Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v29797