Että yleensä suurimpia pelkureita hädän ja kuoleman hetkellä ovat ne, joilla on paljon omaisuutta ja valtaa.
Kuten Sanassakin sanotaan ja luonnollisestikin tällainen vaalii enemmän maallista kuin hengellistä. Tosin kaikki me omine ansioimme olemme kelvottomia ja Herran kirkkautta vailla.
Muistui tällainen tuossa vain mieleen.
Kuten Sanassakin sanotaan ja luonnollisestikin tällainen vaalii enemmän maallista kuin hengellistä. Tosin kaikki me omine ansioimme olemme kelvottomia ja Herran kirkkautta vailla.
Muistui tällainen tuossa vain mieleen.
Vastaukset 54
Vanhimmat
No ainakin tuossa väitteessä on se logiikka että niillä keillä on paljon rahaa ja valtaa on yleensä paljon myös hävittävää.
Ei miljonääristä ole sodissa taistelemaan eturintamassa, koska hän kaipaa niin kovasti huvijahtinsa kannelle. Köyhällä ei ehkä ole paikkaa minne mennä, joten ei tarvitse myöskään pelätä mitään koska vaikka vihollisen luoti osuisi niin ainakaan et huonompaan paikkaan joudu.
Hyvä aloitus ja kommentti, sekä hengellistä asianlaitaa. Me asumme hyvässä maassa, jossa esi-isämme ja äitimme taistelivat, maamme vapauden ja itsenäisyytemme puolesta.
He rakentivat ja edesauttoivat maatamme sen eteenpäinviemiseksi, sodan jälkeen, jotka hengissä kovasta ajasta selvisivät. Pitäisikö kaikki siis rikkoa ja purkaa pois? Puhaltaa tyhjäksi? EI!
Jos syntymästään jokainen saa samanlaisen setelin, vihreän, olipa markka tahi euronraha. Toinen varttuessaan syö ja juo tai polttaa setelin taivaan tuuliin, toinen hautaa maahaan huonojen aikojen varalle, kolmas varttuessaan juo ja syö ja polttaa osan, ja lopun laittaa poikimaan yhteisen hyvän ja omankin hyvän ja perheensä hyvän edistämiseksi.
Kun tuo kolmas saa vihreän setelinsä "poikimaan", hän luo työtä ja työpaikkoja ihmisille ja kansalaisille, ja näinedespäin auttaa ja kehittää yhteiskuntaamme ja eritoten sen yksilöitä rahallisesti pärjäämään ja tulemaan toimeen omillaan, omalla työllään. Yhteiskuntamme "vetää välistä" verollisesti, eihän muuten pyörisi, ja se luo taas edelleen työtä ja toimeentuloa ihmisille ja yksilöille.
On kokonaan eri asia onko mielettömyyttä tai mielekästä, se jotta, kun ihmisestä aika jättää hänen siirtyessään ajasta ikuisuuteen, että hän maksaa yhteiskunnalle veroa vielä sen jälkeenkin!!? Arvokeskustelun asia.
- -
”Jos+syntymästään+jokainen+saa+samanlaisen+setelin,+vihreän,+olipa+markka+tahi+euronraha.”
Tämä+on+toisaalta+ihan+hauska+satu,+ikävä+vain,+että+sitä+ei+voi+reaalimaailmaan+viedä.+
Jokainen+meistä+syntyy+perheeseen,+jota+emme+voi+valita.+Se,+jolla+käy+huono+”tuuri”,+syntyy+ilman+mitään+”seteliä”,+ehkä+muutama+kymmensenttinen+voi+olla+käytössä.+Hänen+vanhempansa+eivät+voi+antaa+niitä+virikkeitä,+joiden+kautta+hän+voi+itseään+kehittää,+eikä+sellaisia+verkostoja+eli+tuttavia+ja+suhteita,+joita+lapsi+tai+nuori+voi+käyttää+hyväkseen.+
Fakta+on+se,+että+ne+vanhemmat+joilla+on+akateeminen+sivistys,+voivat+antaa+lapsille+paljon+sellaista,+mikä+auttaa+häntä+eteenpäin+vaikka+opintojen+saralla.+
Vanhemmat,+joilla+on+paljon+varallisuutta,+voivat+antaa+huomattavasti+enemmän+mahdollisuuksia+esim.+harrastaa,+käydä+ulkomailla+opiskelemassa+tai+työharjoittelussa+jne.+Näin+lapsi+tai+nuori+pääsee+hyvin+nopeasti+kiinni+juuri+niihin+piireihin,+joiden+kautta+hän+saa+hyviä+työpaikkoja+ja+näin+luotua+uraa.
Sitten+on+se+puoli,+että+jos+varallisuus+on+perittyä,+saa+olla+huoleton+sen+puolesta,+että+on+asunto+ja+leipää.+On+turvallista+lähteä+vaikka+laittaa+se+raha+poikimaan,+eli+sijoittamisen+kautta+saada+”helppoa”+rahaa.
Sitten+on+mahdollista+sille+vähemmän+varakkaalle+laittaa+yritys+pystyyn.+Se+tarkoittaa+että+otetaan+lainaa+ja+löydetään+se+hyvä+liikeidea.+Suurin+osa+tyytyy+pieniin+yrityksiin,+eli+joissa+on+alle+10+henkeä+töissä.+Näistä+suomessa+on+n.+93%+kaikista+yrityksistä.+Nämä+yrittäjät+eivät+ole+varakaita+ja+harvoin+tekevät+bisnestä+sijoitusmaailmassa.+
Sitten+osalla+tulee+menestystä+ja+he+voivat+laajentaa.+Heille+myös+saattaa+kertyä+varallisuutta+jo+aika+lailla+enemmän.+Suuria+yrityksiä+on+vain+murto+osa,+eli+noin+1%+näistä+laajentaa+ja+näin+saavat+tilaisuuden+lähteä+pääomamarkkinoille+ja+saada+erittäin+paljon+varallisuutta.+
Sitten+on+joukko,+joka+ottaa+lainaa+ja+alkaa+tehdä+sijoituskauppoja.+Näin+he+”pelaavat”+ja+voivat+saada+erittäin+paljon+omaisuutta+kasaan.+
Sitten+voidaankin+keskustella+siitä,+mihin+nämä+suuret+voitot+sitten+laitetaan?+Yleensä+niillä+ostetaan+omaisuutta+itselle+ja+sukulaisille,+sijoitetaan+finanssimarkkinoille+tai+talletetaan+paratiisisaarille+–+harvemmin+niitä+laitetaan+takaisin+kiertoon+yhteiskuntaan.+
Enää+ei+ole+olemassa+niitä+vanhan+ajan+”paroneita”,+jotka+rakensivat+työväestölleen+asuntoja,+päiväkoteja+jne.+Se+kuuluu+menneeseen+aikaan.
Yksittäinen tuntematon jenkkisotilas ei ole mikään pelon ja kuoleman asiantuntija. Eikä yksittäistapauksesta pidä tehdä hätäisiä yleistyksiä.
Todellisuudessa asia on juuri päin vastoin. Omilla ansioilla menestyneet ovat joutuneet voittamaan pelkonsa ja laittamaan itsensä likoon usein elämässään. Ei menestys pelkureille ja luovuttajille tule. Todennäköisesti tällainen rohkea menestyjä kohtaa kuolemansa myös järkevästi ja tyynesti. Niin, ja rohkeus ei ole pelon puuttumista vaan sen voittamista.
Ei taloudellisen menestymiseen tarvita muuta kuin ahneutta ja rahanrakkautta.
Kyllä tarvitaan myös liikemiesälyä. Sukarin Topilla ei taida muuta älyä ollakaan, ainakin kielipää puuttuu täysin, mutta katso, eikö hän ole rikas mies?
"Ei taloudellisen menestymiseen tarvita muuta kuin ahneutta ja rahanrakkautta."
Omilla ansioillaan menestyneet, myös taloudellisesti menestyneet, ovat yleensä panostaneet enemmän, uskoneet asiaansa ja olleet rohkeampia kuin kesivertomassa. Tällä vähättelyllä vajoat uskonnolliseen ja konservatiiviseen maailmankuvaan - nyt tiedetään kaikki tarpeellinen tieto, ennen oli kaikki paremmin, ei ole mitään syytä yrittää tai keksiä mitään uutta, on turvallisempaa tehdä niin kuin ennenkin.
Mitä tulee rohkeuteen rikkaisiin ihmisiin niin nopean todisteen voi saada Titanic-laivan uppoamisesta. Siellä oli kahden käden sormien verran upporikkaita miehiä jotka tyynesti jäivän laivaan sen upotessa.
taastätäsamaa
Venyvää moraalia? Kolmisen vuosikymmentä sitten Sukari vedätti sen aikaista työnantajaani. Jälkikäteen tarkasteltuna kuvio oli selvä, alunperinkin oli tarkoitus vedättää.
Liikemiesälyyn joskus liittyy venyvä moraali ja häikäilemättömyys. Kyllähän Maskun jatkuvista alennusmyynneistäkin on huomautuksia tullut.
Huonekalualalla+vakiintunut+tapa.+Samaa+harrastavat+optikkoliikkeet+ja+eräät+urheiluvälineketjut.+Aina+on+60%+ale+tai+kolme+yhden+hinnalla+kampanja+😂
Puolitoista vuotta sitten piti kalustaa viikkokämppä Turussa. Kaikki yhdestä paikasta periaatteella.
Maskun kalustetalo ei pärjännyt hintavertailussa lainkaan.
Ei varmaan yllätys, että valinta oli Ikea. Yllätys oli itselle, että pieni tinkaaminenkin tuotti tulosta.
”Omilla ansioilla menestyneet ovat joutuneet voittamaan pelkonsa ja laittamaan itsensä likoon usein elämässään.”
Tuo kyllä hiukan avasi sitä erikoista ajattelua, missä rikkaita pidetään parempina ihmisinä, ja sen vuoksi heitä kohtaan ei koskaan esitetä mm. Jeesuksen opetuksia.
Jotta bisnesmaailmassa menestyy, se vaatii melkoista röyhkeyttä, itsekkyyttä sekä vankkaa laskelmointia piittaamatta siitä, millaisia seurauksia siitä muille koituu. Erityisesti narsistisesta persoonallisuushäiriöstä on paljon apua, niin ei tuo omatuntokaan pääse soimaamaan omien tekojen johdosta.
Kun elämänarvona on raha, se on kova arvo. Kun rikkaalle elämän sisältö on vain oman omaisuuden kartuttaminen, ei siinä paljon hengelliset asiat kiinnosta. Mihin rikas tarvitsee toivoa jne., koska hän saa jo kaiken eläessään?
”Todennäköisesti tällainen rohkea menestyjä kohtaa kuolemansa myös järkevästi ja tyynesti.”
Rikkaalle on muodostunut malli, että rahalla saa kaiken. Mutta yhtä hän ei voi ostaa, kuolemattomuutta – ei edes ikuista elämää. Hän joutuukin melkoiseen ahdistukseen, kun häneltä otetaan valta pois, jätetään kuoleman armoille.
Sotatilanteessa aivan varmaan rikkaalla on niin paljon menetettävää (omaisuus), ettei hän riskeeraa mitään. Köyhällä sen sijaan ei ole mitään menetettävää, ja hän voi toimia paljon rohkeammin.
Ostin Jyskistä heinäkuussa kolmensadan senkin sadallakuudellakympillä, Nyt kun kävin sieltä vähän tavaraa hankkimassa, se senkki oli tosiaan taas kolmesataa.
Ei unohtunut :•)
Mutta sä oot niin helppo!
TRÖÖT!
Täällä se kyttää aamusta iltaan kuin rotta litrasta koska pääsee nylkyttään :•)
TRÖÖT!
>Tuo kyllä hiukan avasi sitä erikoista ajattelua, missä rikkaita pidetään parempina ihmisinä, ja sen vuoksi heitä kohtaan ei koskaan esitetä mm. Jeesuksen opetuksia.
Huippua tässä edustaa Korkkiruuvin ajattelu, jonka mukaan raha alkaa tuhota luontoa vasta kun se siirtyy eliitiltä palkkoina työntekijöille. Eliitillä pysyessään se ei tuhoa mitään, vaan on ikään kuin siellä missä sen pitääkin olla.
No, nyt se jäi hinkuttaan tuohon ja kohta alkaa jo nylkyttää :•)
TRÖÖT!
Oletko sinä se maisteri ja journalisti?
TRÖÖT :•)
>Tuo kyllä hiukan avasi sitä erikoista ajattelua, missä rikkaita pidetään parempina ihmisinä, ja sen vuoksi heitä kohtaan ei koskaan esitetä mm. Jeesuksen opetuksia. <
No onko luterilaiset liberaalit papit saarnanneet mammonan turmiollisuudesta? Eipä liene järin. Sinähän olet sitä vastaan, että kirkoissa saarnattaisiin synnistä.
>Kun rikkaalle elämän sisältö on vain oman omaisuuden kartuttaminen, ei siinä paljon hengelliset asiat kiinnosta.<
Kun sinullekin oli tärkeintä elämässä marxin opit niin ei siin pal hengelliset asiat kiinnostaneet.
Kyllä menestymiseen aina älyä tarvitaan. Monille menestyneille raha on vain oheistuote. He nauttivat siitä mitä tekevät. Ja työstään nauttiva yleensä myös siinä menestyy.
Joillekin köyhistä oloista lähteneille voi jäädä päälle loputon köyhyyssyndrooma. Jolloin rahaa ei ole koskaan tarpeeksi. Heille rahasta voi tulla myös ihmisarvon mittari.
Ahneus ei ole suinkaan vain rikkaiden synti, sitä voi esiintyä yhtäläiseen köyhällä.
Jysk kierättää ale-tuotteita. Tänään patjat, huomenna pöydät. Aina sielläkin jotkin tuoteryhmät on ”super-alessa.”
Vanha viisaus kysyy, että mihin tarvitsen vihamiehiä kun minulla on tällaisia ystäviä 😁
Näin on. Ja silloin hinnat on oikeasti halvat vertaapa mihin tahansa. Samaan tyyliin kyllä monet isot ketjut toimii muillakin aloilla.
>Ahneus ei ole suinkaan vain rikkaiden synti, sitä voi esiintyä yhtäläiseen köyhällä.
Täällä on esitetty sellaisiakin mielipiteitä, että se on erityisesti köyhien synti, jos hetkeksi jaetaan kansa dualistisesti kahtia. Esim. Korkkiruuvi on tällä linjalla. Köyhä vaatii töitä, toimeentuloa ja rahaa, rikas ei, vaan hän tyytyy osaansa kasvattaen sitä kaveriensa kanssa hillitysti ja elämöimättä.
Näen asian niin, että nämä kampanjahinnat ovat itseasiassa ne normihinnat.
Jos se senkki on sen 300 niin muutaman viikon odotus ja se on ”alessa” taas.
Luokatonta lama-ajan noi on. Laadultaan.
Teetettiin kirjahylly, pelkistetty. Tasot 60 mm tammea. Teräsrunko jonka hapotin itse ruosteiseksi.
Kallis? Ei ollut. Yhden firman ylijäämä tammet ja vähän peltiheikille hitsattavaa. Tonni kaikkineen.
Lama-ajan 🤔 Mistähän tuokin 😆
>Näen asian niin, että nämä kampanjahinnat ovat itseasiassa ne normihinnat.
Voi olla, mutta silti muualta ei näköjään saa vastaavaa likikään samoihin ainakaan ihan pienellä etsinnällä. (Jysk on myös ainoa alan liike joka on melkein naapurissa.)
>Jos se senkki on sen 300 niin muutaman viikon odotus ja se on ”alessa” taas.
Näinhän tää menee. Jotkut silti aina sen normaalihinnankin maksaa. Minä en. 😉
Toinen esimerkki. Ukkonen kosautti kotiteatterin, vaikka on maajohdot eikä tässä paikassa 50 vuoteen ollut hajonnut mitään! Voi olla vahvistimen sulake, mutta katsoin kuitenkin uuden kun halusin 7.2:n ja hyviä irtokaiuttimia on ennestään riittävästi erinomaista subbaria myöten. Sonyn huipputoosa oli Powerissa 399 ja muualla yleensä noin 599. Siellä oli myös yksi outlet-yksilö, jonka otin, 339 €. Heti seuraavana päivänä hinta nousi Powerissakin takaisin 599:ään ja on siinä pysynyt.
https://www.power.fi/audio/vahvistimet/sony-str-dn1080-viritinvahvistin/p-901408/
En tiedä miten tämä enää liittyy uskontoihin muuten kuin että eräänlainen uskonto kai se hifistelykin on. Toisaalta en ole edes hifistelijä, hyvän ja runsaan äänen ystävä vain. 😃
”Huippua tässä edustaa Korkkiruuvin ajattelu, jonka mukaan raha alkaa tuhota luontoa vasta kun se siirtyy eliitiltä palkkoina työntekijöille. Eliitillä pysyessään se ei tuhoa mitään…”
Kieltämättä… :D Ilmeisesti rikkaan raha on ”pyhitettyä” ja köyhän toimeentulo suurta syntiä.
”No onko luterilaiset liberaalit papit saarnanneet mammonan turmiollisuudesta?”
En tiedä millaisia liberaaliteologian kannattajia tässä tarkoitat, mutta olen kyllä kuullut pappien saarnaavan tuosta aika ajoin.
Sonyn huipputoosa. Sinä se vitsin murjaisit! Yksikään hyvää äänentoistoa etsivä ei suuntaa Poweriin.
"Sonyn+huipputoosa+oli+Powerissa+399+ja+muualla+yleensä+noin+599.+Siellä+oli+myös+yksi+outlet-yksilö,+jonka+otin,+339+€.+Heti+seuraavana+päivänä+hinta+nousi+Powerissakin+takaisin+599:ään+ja+on+siinä+pysynyt."
Näitä+on+joskus.+Kun+Turun+viikkokämppään+hankin+äänentoistoa+(En+voi+elää+ilman+suhteellisen+laadukkaita+musavehkeitä,+minulle+tärkeä+juttu)+niin+lähti+hifi-liikkeestä+Denonit+ja+Dalit-60%+(Kaiuttimet+uudet+mutta++olleet+2+parilla+asiakkaalla+koekuuntelussa)+Ja+se+oli+hetken+tarjous+ja+tuurilla+bongasin.+Hinta+on+ollut+sen+jälkeen+jotain+muuta.+Tuli+laatua+halvalla.+Se+oli+hyvä+kauppa+koska+tuo+tavara+ei+huonone+.+Olen+2-kanava+miehiä+ja+hyvä+vahvari+ja+kaiutinpari+on+hyvä+jos+se+on+hyvä+oli+se+sitten+ostettu+eilen+tai+10+vuotta+sitten.+Vaan+mitäpä+niillä+teen+kohta+kun+tämä+komennus+loppuu+ennen+vuoden+vaihdetta....
Olen fundamentalisti. Vahvistimen tulee olla erilliskomponenteista rakennettu. Integroidut mikropiirijutut? Juu, ei.
Voi olla, mutta mulle riittää yleensä kyllä tuote kuin tuote jos se saa testeissä viittä tähteä viidestä ja on muuten sitä mitä etsin. En pilaa elämääni kaipaamalla jotain vielä parempaa.
Mukava nähdä, miten äänentoisto nostattaa tunteita jopa uskontokeskusteluissa. 👌🏻
No, se on sinun mielipiteesi. Harmi vaan, kun köyhän ja työttömän mielipide ei oikeastaan kiinnosta ketään. Ei edes poliitikkoja, vaikka vaalien alla muuta väittävätkin.
”Mukava nähdä, miten äänentoisto nostattaa tunteita jopa uskontokeskusteluissa…”
Nuorena tunsin pari hifistiä tai hihistiä, kuten heitä kutsuin. Mikäs siinä, intohimoja on monenlaisia mutta ehkä itse tyydyn kohtalaiseen äänentoistoon.
Hihisti oli myös hifistien pilkkanimi niistä, jotka eivät oikein ymmärtäneet äänentoiston päälle.
No joo. Mielestäni se vain on hauska. Muistelen juuri noita riitoja, että mikä äänentoistossa on tärkeintä jne., jotka tuntuivat aikamoisilta hiustenhalkomiselta välillä.
"Omilla ansioillaan menestyneet, myös taloudellisesti menestyneet, ovat yleensä panostaneet enemmän, uskoneet asiaansa ja olleet rohkeampia kuin kesivertomassa. "
Massa tekee työn, mutta kuka menestynyt heitä kiittää, he ovat vain kasvotonta massaa.
On myös paljon suunnitteijoita, jotka antavat työnsä yrityksen nimissä myytäviksi, eli suunnittelijaa ei kukaan tunne, vaikka hän oli se luova voima.
On suunnittelijoita ja suunnittelijoita. Minä olen suunnittelija. Sitten on niitä toisia suunnittelijoita jotka ovat itseasiassa taiteilijoita. Niitä luovia. Parhaat niistä kyllä tunnetaan ja nimi tiedetään.
He määrittelevät lähtökohdat ja me rivimiehet, noissa töissä vain käytännön toteutuksen määrittelevät hemmot, statistit yritämme toteuttaa heidän visionsa.
Näitä töitä on vähän, työt ovat pääasiassa rutiinia jossa ei juurikaan mielikuvitusta tarvita ja valtaosa onkin sitä, että hyväksi havaittua sovelletaan uudelleen.
Erikoisuuksiakin on sattunut matkan varrelle. Stefan Lindforssin hahmottelema ruumisarkku on jäänyt mieleen. Makasin siinä 😂
-a-teisti-
Kylpä. Kompuroida voi usein sen vaivaamatta juurikaan.
Mikä auktoriteetti se jenkkisotilas tässä asiassa on? Rikkaat ja vallanpitäjät liikkuvat hänen ympyröissään korkeintaan pikavierailuilla.:)
Kriisi- ja hätätilanteissa toimiminen ei liity pankkitiliin tai yhteiskunnalliseen asemaan Se riippuu aina korvien välistä. Eikä yksittäisen ihmisen reaktiota voi koskaan etukäteen arvata.
Olen mm. evakuoinut ihmisiä sodan alta. Ja nähnyt kuinka vakailta ja tasapainoisilta vaikuttavat saattavat seota täysin. Kun taas hauraina pidetyt tai arkielämän pikku asioista hermoilijat saattavat yllättäen toimia jäätävän rauhallisesti.
Joku voi hätätilanteessa taantua sisäisen lapsen tasolle. Esim. New Yorkin terrori-iskun aikana eräs "veronmaksaja" polki jalkaa ja vaati ilmatilan avaamista. Samanaikaisesti turistimatkalla ollut nuori tyttö oli ryhtynyt omin käsin auttamaan WTC:n uhreja.
Ihminen on monimutkainen olento. Eikä kukaan voi tietää omaa reaktiotaan, ennen kuin se testataan tositoimissa.
”Ihminen on monimutkainen olento. Eikä kukaan voi tietää omaa reaktiotaan, ennen kuin se testataan tositoimissa.”
Tässä olet varsin oikeassa. Kun tulee joku äkillinen uhkaava tilanne, jokainen reagoi siihen persoonallaan.
”Kriisi- ja hätätilanteissa toimiminen ei liity pankkitiliin tai yhteiskunnalliseen asemaan Se riippuu aina korvien välistä.”
Ehkä tuossa aloituksessa viitattiin pikemminkin siihen, ettei haluta laittaa itseään (eikä omaisuutta) alttiiksi, vaan vältellään kaikin keinoin joutumasta tuollaisiin tilanteisiin. Tähän omaisuus sekä yhteiskunnallinen asema vaikuttaa siten, että näillä henkilöillä on useammanlaisia keinoja välttää itse joutumasta uhkaaviin tilanteisiin. Aina se ei ole mahdollista, mutta esim. sotatilanteissa on, jos ajatellaan vaikka vapaa ehtoista rintamalle lähtöä.
Miten pääsee työnsuunnittelijaksi?
Päivän munajutut.
https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/a/3be292b5-f505-4968-9c22-5e9ca329ddd2
&
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/1fa6a7f0-f2ce-401d-95e6-44d6fe9616ce
&
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/0dec8ab6-d37e-4632-aabd-d1871ed0d90e
Kyllä siinä kuoleman hetkellä tulee pelko siitä, että esim. tuleeko se minun omistamani päästävedettävä kivinavetta lehmineen ihan varmasti mukaan sinne taivaspankolle, sekä jatkuvatko sitten edelleen ne tukiaiset katokorvauksineen samanlaisina kuten tähänkin asti inflaatioon sidottuna. Jos jatkuvat, niin kelpaavatko taivaassa eurot, vai onko tuet maksettava kullassa ja mirhamissa?
Vaikka esität parodian muodossa tuon, osa on aivan totta.
Se jolla on paljon omaisuutta on aina huolissaan siitä.
Eiköhän rikkaankin päällimmäisenä huolena ole pelko kuoleman hetkellä, mihin menen eikä osakkeet ja rahavarat, jotka tietää taatusti jäävän tänne.
Mitä ihmettä? Voiko olla niin, ettei taivaassa ole business-luokkaa tai edesisompia istuimia tosi ostajalle.
Elätkö Jeesuksen sovitusveren ulkopuolella`?
Tilasi on hirveä kun syntejäsi ei ole annettu anteeksi.
pilkkatilassa on paha olla kun astuu rajan yli. Sen rajan jolta ei ole takaisinpaluuta.
Älä mene Helvettiin.
https://www.youtube.com/watch?v=GdSlXCboMy4
CH52CM
Niin, Jeesuskin opettaa, että rikkaalla on aina niin suuri huoli ja murhe rahoistaan, että hänen kaikki ajatuksensa on siinä.
Luuk. 16:13 Ei kukaan palvelija voi palvella kahta herraa; sillä hän on joko tätä vihaava ja toista rakastava, taikka tähän liittyvä ja toista halveksiva. Ette voi palvella Jumalaa ja mammonaa."
Oli kyse kuoleman hetkestä.
Jeesus ei tuossa puhu mitään kuoleman hetkestä. Ei kuoleman hetkellä palvella mammonaa, ei Jumalaa
Miksi pitää aina valehdella?