Tuetun työllistymisen palvelu?

Onko tuetun työllistymisen palvelu sama kuin TYP, MOPA?

Mikä tämä palvelu on ja mihin palvelulinjaan kuuluu? (1,2,3,4?)
165
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Minulle läväytti pikkuvirkailija sanoa ilkeästi hymyillen, että olen 'tuetun työllistymisen palvelussa'. Kysyin, että ai kuinka, ja hän vain toisti sen, ei suostunut selittämään. Aion kysyä asiaa kirjallisesti ja viedä valituksen eteenpäin, jos tarpeen. Työttömyystoimiston sivuilla puhutaan jotain kehitysvammaisten tuetusta työllistymisestä, muistaakseni. En kyllä usein niillä oksennuksen värisillä sivuilla vieraile, jos suinkin voin olla vierailematta.

Siis olen skaalan toisessa päässä, mensalaisten huippuja. Työkykyinen, kouluttautunut, ulkomailla asunut entinen yrittäjä, joka edelleen olisi yrittäjä, ellei työttömyystoimisto sitä estäisi. Noita termejä ilmeisesti heitellään kuin sitä ulostetta siinä ämpärissä hiljan. Tarkoitus on mitätöidä, nöyryyttää, saada raivoihinsa, koota todistusaineistoa (videolle kai), että 'asiakkaalla' on 'tunteidenhallintaongelma' tai jotain.

On aika ihmeellistä, jos virkailijoiden mielivallalla laitetaan kohtaamaan vähintään kaksittain tai kolmistaan työskentelevä mitätöintiporukka, eikä sinulle edes suostuta kertomaan, millä perusteella sinut on alennettu johonkin vammaiskastiin. Ilmeisesti he käyvät kaikki neuvottelunsa kasvokkain tai puhelimitse keskenään, jotta ei jää mitään dokumentteja. Yritä siinä sitten säilyttää normaaliutesi kulissit, vaikka romutettavien kulissien takana miten normaali olisitkin. Erittäin vihamielistä, kieroa toimintaa. Varsinkin niitä kohtaan, jotka eivät alistu. Harvalla on henkiset aseet aina valmiina tuollaisia ilkeilyjä varten. Kuka jaksaa? Köyhäkin yrittää etsiä elämästään ne pienet ilot ja mahdollisuudet sen sijaan, että nöyrtyisi sopeutumaan joksikin sylkykupiksi työttömyystoimistoon.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Onko tuetun työllistymisen palvelu sama kuin TYP, MOPA?

Mikä tämä palvelu on ja mihin palvelulinjaan kuuluu? (1,2,3,4?)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu