Terve !
Pakkaset jatkuu ja Eberi ei suostu käynnistymään ?
Tauti alkoi siten, että lämmitin lopetti toimintansa kesken lämmityksen itsekseen ja sen jälkeen se ei ole suostunut käynistymään. Kun lämmittimen yrittää laitaa kellokytkimestä päälle auton takaosasta kuuluu napsuva ääni ja kellokytkimen näytössä näkyy merkki, jonka mukaan lämmitin on päällä, mutta mitään ei tapahdu ?
Onkohan vika ratin ja penkin välissä vai pellin alla ?
Pakkaset jatkuu ja Eberi ei suostu käynnistymään ?
Tauti alkoi siten, että lämmitin lopetti toimintansa kesken lämmityksen itsekseen ja sen jälkeen se ei ole suostunut käynistymään. Kun lämmittimen yrittää laitaa kellokytkimestä päälle auton takaosasta kuuluu napsuva ääni ja kellokytkimen näytössä näkyy merkki, jonka mukaan lämmitin on päällä, mutta mitään ei tapahdu ?
Onkohan vika ratin ja penkin välissä vai pellin alla ?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Taitaa eberin hehku tai puhallin olla rikki.
Onko minkäaikuinen eberi? 90-luvun puolivälistä alkaen Ebereissä (ainakin viikkokellollisissa) on vikakoodijärjestelmä, joka ilmoittaa kellonajan välipisteiden avulla järjestelmässä olevan vian. Jonkinlaiset ohjeet löytyy sen koneen manuaalista, samaten yleisimmät kooditkin. Tosin se manuaali onkin sitten yleensä hukassa (kuten allekirjoittaneellakin)...
Perstuntumalta epäilisin kyllä hehkutulppaa vanhemmassa vehkeessä.
Hydronicissa polttoainepumppu lähtee käyntiin vasta hehkutulpan lämmettyä, joten jos polttoainepumppu naputtaa, niin kannattaa tutkia tuo jäätymismahdollisuus.
se on dieselin syytä. Se kun tahtoo kovalla pakkasella hyytyä, toisin kuin bensiini, joka on juoksevampaa. Hyytynyt kylmä diesel aiheuttaa valtaosan lisälämmittimien ongelmista.
Nyt on tulossa markkinoille diesel lisälämmittimien dieselin esilämmitin, joka suomeksi sanottuna esilämmittää dieseliä ennekuin se virtaa eberiin tai webastoon. Sekin mokkula maksaa kuulema satoja euroja.
Minulla oli joskus vesihelmi jäätynyt eberin polttoaine putkeen. Vettähän kondensoituu tankkin jos seisoo tyhjänpuoleisella tankilla. Aja auto lämpimään talliin ( jos ei omaa, niin vaikka lämpimään pysäköintihalliin) ja laita dieselin jäänestoa tankiin. Kun on pari tuntia ollut tallissa, kokeili lähteekö eberi käyntiin. Jos lähtee oli jäässä. Jos ei niin vika on todennäköisesti eberin hehkutulpassa joka pitää vaihtaa.
Hehku oli sipannut, juuri samat oireet, korjaus 50 :- hehku ja asennustyötä 120 :-, nyt on toiminut
Onhan akku vielä hengissä? Itselläni oli samat oireet, eikä korjaamollakaan löydetty pikaisella tsekkauksella vikaa.
Meni muutama viikko ja totesin akun olevan finaalissa. Mitään muuta oiretta ei siis vielä ollut virran vähyydestä. Uusi akku ja rupesi lämpiämään.
Mulla on vm. 2000 diesel Opel Zafirassa Eber. Se toimi alussa ihan hyvin, sitten v. 2003 se alkoi pätkiä. Vaihdettiin hehku. Toimi. Alkoi pätkiä. Avattiin taas ja mitattiin korjaamolla - kuulemma koko elektroninen ohjausyksikkö oli hajonnut. Se vaihdettiin v. 2004. Vaihdoin jossain välissä autoon myös uuden akun.
Lopulta Eber toimi - tosin kukaan ei osannut valtuutetussakaan liikkeessä sanoa varmasti millä se tuli kuntoon. Homma maksoi maltaita.
Arvatkaa toimiko Eber viime viikonloppuna kylmän yön ja viimaisen aamun jälkeen. Eipä startannut. Pakastimella on kiva ajella alun kymmenen kilsaa.
Mutta lohtua saan näin jälkeenkinpäin siitä, että vika voi olla hyytyneessä dieselissä - vesitipassa - akussa tms.
Mutta silloin kun se epeli konepellin alla toimii - olo on kuin mainoksessa - muut raapivat tuulilasejaan ja itse starttaa laakista.
Vika löytyi !
Ilmeisesti lämmittimen imuputki ei ole aivan tankin pohjassa ja siistä syystä polttoainelinja oli päässyt ilmautumaan. Ongelma on omin silmin havaittavissa läpinäkyvästä polttoaineputkesta, jossa vaeltaa enemmän ilmaa kuin polttoainetta.
Kiitos kuitenkin lukuisista vastauksista !
Ana
Moni kyselee täällä mutta harvoin kuulee mikä oli vikana. Minua ainakin kiinnostaa tietää millä vika korjautui.