Kurkataan ikkunasta onko varastettavaa?

https://www.talouselama.fi/uutiset/te/083d0eb8-41f2-45d0-8f33-67ee48bff260?ref=ampparit:7e82

"”22 000 postilaista kulkee maakunnissa viemässä postia. Kyse ei ole hoitotyöstä vaan siitä voidaanko julkista palvelua laajentaa niin että kurkataan ikkunasta, onko kaikki hyvin. Ja jos ei, niin he kysyvät miten voi auttaa”, Rinne sanoo Ylellä."

"Posti on kokeillut esimerkiksi ruohonleikkuupalvelua, mutta panostanut sittemmin kotipalveluihin. Posti Kotipalveluihin kuuluu jo nyt kotihoidon palveluita kuten apua peseytymiseen, ateriointiin ja asiointiin."

Tjoo, mitenkähän pihalla tuo Rinne on oikeasti? Kun on posti kyseessä se olisi varmaan yhtä kova varastamaan vanhuksilta kuin työntekijöiltäänkin. "miten voi auttaa” -kysymys maksaisi varmaan syrjäseudun vanhukselle viitisenkymppiä, pelkästä kurkistelusta selviäisi varmaan parinkympin laskulla per kerta.

3

<50

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      no en pahana pitäisi jos joku hehkeä tipu tulisi ja kysyisi saanko pestä sinut ja kikkelisi suullani tai pimpilläni ja joka päivä ja usein päivässä niin silloin postin palvelu olisi hyvää ja samalla saisi päivän posti ja ruokaakin kun sekin kuuluu palveluun

    • Eipä taida rappukäytävän ikkunasta näkyä kuin metsää ja kerrostalon pihapiiriä.

    • Anonyymi

      Tilasin tavaraa, jumalauta jos ei huomenna tule niin haukun postin työntekijät lyttyyn. 1500 euron palkalla ei pidä lakkoilla yhtään. Itse olen tehnyt alle tonnilla töitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      822
    2. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      361
      790
    3. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      76
      620
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      49
      600
    5. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      599
    6. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      65
      575
    7. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      30
      566
    8. En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä

      Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.
      Ikävä
      25
      530
    9. Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla

      Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei
      Kemijärvi
      48
      527
    10. Jos se onkin niin

      Että me molemmat kaivataan toisiamme. Odotetaan sitä näkemistä. Ollaan mustasukkaisia ja mietitään, että kenen kanssa se
      Ikävä
      27
      522
    Aihe