Suomi-duunari: Häviät peräti 4,5 MRD euroa mamutuksessa !

Anonyymi

Ulkomaisen Työvoiman vapaa hyödyntäminen koituu suomi-duunarin raskaiksi tappioksi. Tässä pelkästään varovainen arvio menetyksistä:
- suomessa noin 400 000 ulkomaalaista
- näistä vähintään 300 000 on työperäisiä suomiduunarin korvaajia
- Muista, että porukkaa tulee ja menee koko ajan, eu 3 kk oleskeluajan turvin
- mutta oleellista on, että suomiduunari häviää ja porvari pistää voitot taskuunsa.
Lasketaan, näin tappiot syntyvät. Nuo 300 tuhatta ovat täälä, koska tekevät vähintään PUOLET halvemmalla. Oletan, että vastaava duunarin suomipalkka on max 2 tonnia kuussa, eli sanotaan selvyyden vuoksi 30 000 eur vuodessa. Halpis (=VIROLAINEN) tekee saman max 15 000 eur vuodessa
Vaikka suomiduunari häviää koko tuon 30 tonnia vuodessa (työttömänä), oletan tappioksi kuitenkin 15 000 vuodessa eli virulaisen ja suomipojan palkan erotuksen. Suomipojalle maksetaan kuitenkin muita korvauksia ja jopa ”työllistetään” minimikorvauksilla.
ELI: 300 000 työpaikkaa virolaisille (yms.) x 15 000 eur (=suomipojan tappio) =
4 500 000 000 eur.

Lyhyesti: 4,5 MRD euroa !!! Tappiota, suomipoika !!!!

Ilmankos porrrrvari suorastaan NAUTTII tilantessta "

Terv. Haans.seA

33

273

    Vastaukset 33

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Ai että jo oikein 4,5 mrd, muistaakseni edelliset luvut olivat 3,2 mrd, laita vielä paremmaksi kyllä maailmaan lukuja mahtuu.

      • Anonyymi

        Tottakai tappiolukemat kasvaa koko ajan, nehän huutavat mamujen perään yhä kiihtyvään tahtiin_
        https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/50d3f3ab-83f6-4002-8897-a3d2d1880908

        ""Ulkomaisen työvoiman palkkaamista aiotaan helpottaa - neuvotteluissa pöydällä on saatavuusharkinnan muuttaminen valtakunnalliseksi
        Eilen klo 13:33 (muokattu eilen klo 13:33)
        Muutos nykyiseen käytäntöön olisi merkittävä.""


      • Anonyymi

      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Olkaamme siis iloisia työttömistä maahanmuuttajista jotka eivät vie työpaikkojamme. They tök our zööööööbs!!!

    • Anonyymi

      Eikä pelkästään duunari kärsi. Kaikki kärsivät.

    • Anonyymi

      >>Lyhyesti: 4,5 MRD euroa !!! Tappiota, suomipoika !!!!
      >>Ilmankos porrrrvari suorastaan NAUTTII tilantessta "

      Mamutus on porrvarille niin tuottoisaa puuhaa, että miljonäärien räjähdysämäinen kasvu tulo-tilastoissa täytyi kokonaa pimittää. Härkimpää melkein, kun valehtelu viruksen vaikutuksista....
      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16637109/vero-kalenteri-romutettu-porrrvarien-toimesta--et-saa-enaa-niiden-tietoja

      • Anonyymi

        Mitä höpötät Poorvaleista? Etkö ole huomannut että nyt on punikkihallitus.


    • Anonyymi

      Hmmm... voinko siis perustaa firman ja 'kutsua' ulkomailta työntekijöitä ja sitten 'hyödyntää heitä vapaasti'....?

      • Anonyymi

        Näinhän täällä Porvoon kaupunki teettänyt pelkästään balteilla kaikki isot vuokratalojen lisävuorauksen ja parvekkeiden uusimiset. Että näin nämä vapaamuurarit tienaa keskenään yhteisillä ja rkp.n sopimuksiksilla ?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Näinhän täällä Porvoon kaupunki teettänyt pelkästään balteilla kaikki isot vuokratalojen lisävuorauksen ja parvekkeiden uusimiset. Että näin nämä vapaamuurarit tienaa keskenään yhteisillä ja rkp.n sopimuksiksilla ?

        Eikös tuollainen julkinen hankita vaadi kilpailutuksen?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eikös tuollainen julkinen hankita vaadi kilpailutuksen?

        Kun "hinnat" on valmiiksi pohjilla, ei tarvitse "kilpailuttaa". Niille EI MAKSETA SUOMALAISIA PALKKOJA tai muita vastaavia etuja.

        Porrrv.... voosta puhuen, Kilpilahteen on tulossa yli 2000 MATUA huoltohommiin. Nekin valmiiksi alashinnoiteltuja eli mitäään "kilpailutuksia" ei tarvita.

        MATTI JA MAIJJA KILPAILEVAT vain niistä harvoista tarjolla olevista suomiduuneista, joissa ehkä vielä maksetaan suomalainen palkka ja eläkemaksut. Näitä paikkoja on todella harvassa ja siksi "etätyö" - joka käy mainiosta peitetermistä työttömyydelle - on nyt Matin ja Maijjan keskuudessa eriittäin suosittua......


        VAROKAA VELKAA, VAROKAA VELKAA, Ne kusettavat teitä koko ajan, älkää leikkikkö velalla, sillä velka on kuin hirttoköysi kaulassanne ja NE eli porrrrrvarit KIRISTÄVÄT teitä sillä velalla. Olette j o Ylivelkaantuneet juuri tällä tavoin siinä porrrrvarin masinoimassa "huuuuuuuutavassa työvoimapulassa !" ja kusetuksessa


    • Anonyymi

      Näinhän se menee...eikä tyttöhallituksemme tätä huomaa..

      • Anonyymi

        Suurlakko pystyyn. Munkkileipomot tietenkin auki että lakkovahdeilla riittää mässyä.


    • Anonyymi

      Kiina-duunari. Häviät peräti 45 triljoonaa euroa EMF vedätyksessä.

    • Anonyymi

      Sitten kun ostaa sieltä Kalasatamasta kämpän, niin isompia rakennusvirheitä korjaillaan ensimmäiset viis vuotta ja jos oikein huono tuuri käy, niin kaikki on tehty päin hvettia ja kaikesta saa tapella rakennuttajan kanssa homeongelmat yms.

      • Anonyymi

        No ne on just niitä HITAS-asuntoja, joiden laatu nyt muutenkin on vähän niin ja näin...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No ne on just niitä HITAS-asuntoja, joiden laatu nyt muutenkin on vähän niin ja näin...

        Meillä on 30 vuotta vanha hitaskämppä ja hyvin on pystyssä pysyny eikä suuria korjauksia ole tarvinnut tehdä vieläkään ikääntyessään.

        Nämä uudet on tehty Ulkomaalais-voimin ja porrrvari on hoitanut RAHASTUKSEN, ovathan tämän päivän "hitas"-kämpät käytännössä kovanrahan kusetusasuntoja, jossa mattia ja maijjaa on vain vedätetty maksamaan raskas KUPLA-hinta suomiporrvarille. Ja suomiporrvari on pika-pikaa kiikuttanut rahansa ulkomaille.
        Raskaan sarjan puhallus, sanoisin

        SIllä, matilla ja maijjalla ei ole muuta kuin vitusti VELEKAA (190 mrd e peräti) ja lisää lappaa matti vanhasen johdolla porrrvarin juonitellessa peliä matujen avulla:
        https://keskustelu.suomi24.fi/t/9390626/nain-asuntokeinottelu-on-organisoitu-

        Olette syvällä, syvällä suossa !!!


    • Anonyymi

      >>Hmmm... voinko siis perustaa firman ja 'kutsua' ulkomailta työntekijöitä ja sitten 'hyödyntää heitä vapaasti'....?<<

      Täsmälleen näin, tätä tekevät "eilakaislat " ja kaikki työvoiman vuokrausfirmat. Työvoiman tuonti virosta on täysin VIRUS-VAPAATA eli ei mitään karanteeneja eikä rajoituksia muuta kun töihin vaan, suomi-poika on passitettuna kortistoihin.

      Ja matille sekä maijjalle syötetään korona-TUUBAA, vaikka viron tallinnassa on VIIISIN-kertaiset tartuntalukemat. Samalla Viro avaa rajat suomalaisille turisteille ja pyyhkii persettään virus-rajoitteilla.

      Toki "demarit" suomessa aikovat rajoittaa suomituristin liikkumista viroon mutta se onkin jo toinen juttu se. Se kuuluu kusetukseen ilman muuta.

      MUTTA tosiaan, virulaiset hommivat ja matkustavat , "demari"-koirakaan ei niiden liikkeitä rajoita !!
      T. haans.sea

    • Anonyymi

      Porrrvari ususttaa sinua kuluttamaan, vaikka VELALLA, tässä historiallisessa lamassa. Ei porrrvarilta röyhkeyttä näytä puuttuvan, vaikka tietää sinun olevan totaaliveloissa, hiusrajaasi myöten ja änempikin !!!
      Mutta ne uskovat sinuuun, ja kulutushimoosi.... juonikasta

    • Anonyymi

      Ai että maahanmuuttajia ei pitäisikään houkutella työhön?
      Koettakaahan nyt päättää asia. Kumminko puolin menetellään?

      • Anonyymi

        Maahanmuuttaja tulee työn perässä. Ei siinä mitään jos tekee työnsä, maksaa veronsa ja elää länsimaisten tapojen mukaisesti.

        Pakolaiseksi naamioidut lusmut ja etuuksien nostajat ovat sitten asia erikseen. Sellaisia ei kukaan kaipaa.


      • Anonyymi

        Kenkää muille maahanmuuttajille paitsi ihanille aasialaisille aviovaimoille!


    • Anonyymi

      Yrityksiä kiinnostaa halvempi työvoima. Palkkamenot pienenevät ja voitot suurenevat. Yhteiskuntavastuuta ei yrityksiltä löydy. Palkkaamalla Suomalaisen, niin se on Suomen ja veromenojen kannalta parempi ratkaisu.

    • Anonyymi

      Urpon salainen agenda paljastui ja joku sai turpaansa suojatiellä.

    • Anonyymi

      Äänestäkää vaan porvaria tai demaria niin saatte lisää tätä muilutusta. Niillä ei ole teidän etu mielessään omia etujaan ajaessa. Näet sen yliviikareista ja heinäluomista, pöhöttyvät sinun kustannuksella

    • Anonyymi

      Ei ole
      senttiäkään
      hävinnyt tililtäni.
      Ei murua
      pöydästäni.

    • Anonyymi

      Mitenhän tuo suomessa menee. Täällä kun kukaan ei jää tyhjän päälle...
      Suomi duunari makaa kortistossa saa kuussa a: 1000 euroo?

      Ulkomaalainen duunari painaa töissä täysillä ja saa puolet suomi duunarin palkasta eli painaa a:1000:n euron kuukausituloilla?

      Työnantajakaan ei hyödy? sillä halpa ulkomaalainen duunari? mutta valtion pakko rokottaa siltä veroina ja maksuina myös tuon suomi duunarin sossu korvaukset....

    • Anonyymi

      Kenenkä etuja ne liitot ajaa pomojen vai duunareiden?🤔

    • Anonyymi

      Suomi-duunari: Häviät peräti 4,5 MRD euroa mamutuksessa !

      Kenen taskuihin ne rahat valuvat? - Niiden jotka suomen omistajat, suomenruotsalaiset, siksi he ajat vähemmistöjen asiaa, varsinkin seksuaalisten. Isä ja äiti on kohta kirosanoja, kielletään käyttö lailla viha puheena.

      Vähemistö kuuluu "herrakansaan", suomalaiset on alempi rotuisia. Siksi tarvitaan "vallihauta" puskuriksi väliin.

    • Anonyymi

      Koromankanavalla tänään "ekononomistit" olivat sitä mieltä, että "osaajia" ulkomailta on tuotava runsaasti lisää.

      Meidän olisi vihdoinkin pantava "tutkijat" selvittämään, kuka tämän lystin kustantaa.
      Minä jo tiedän, mutta te ette.

    • Anonyymi

      EKP PUMPPAA LISÄÄÄ RAHAA ! Näin poppikoneessä äsken. Mutta kenelle?

      Ei ainakaan sinulle, sillä kusettajien käsi käy helpon rahan kupilla ensin. Sinulle ne aikovat tarjoilla VAIN VELKANA.

      Vaadippa mieluummin palkankorotuksia ensin, jos niitä ei tule, tiedät mistä tässä kusetuksessa on kyse.
      Matut hommivat suomessa jo alalla kuin alalla, teidän ollessa kortistoissa tai "koulutettavina". Ei, ei tällä metodilla jättivelkoja maksella. Mutta toki, rikastutetaan porrrrrrvaria ....hahhahahahahaaaaaaaaaaaaaaa

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1371
    2. 68
      1320
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1261
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1245
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      1009
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      933
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      89
      886
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      871
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      801
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      696
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      666
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      663
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      638
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      612
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      586
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      574
    Aihe