Mikä vauvan turvakaukalo sopii Chrysler Neoniin?

Tuleva isä

Jos jollain on näistä asioista kokemusta, niin olis kiva tietää vähän osviittaa ettei tarvi lähteä kaikkia maailman merkkejä yksitellen sovittelemaan autoon. Näissä turvakaukaloissa kun ei kuulemma ole mitään standardimittoja.

5

620

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kävitkö vauvan tarvike liikkeissä kysyy?
      kun me ostetiin istuin siinä mukana tulleessa ohjekirjassa oli kyl lueteltu ne autot mihin se käy. eli harmi kyllä vaniin se ei käyny, joutuu ostaa caprisen...

      • xxx

        Ymmärrän jos on kahden vaiheilla ostaako vanin vai farkun että kallistuu farmariin. Mutta että vauvan turvaistuin sanelee mikä auto pitää hankkia kuulostaa jotenkin pöljältä.


      • muutominaisuudetmerkkaa
        xxx kirjoitti:

        Ymmärrän jos on kahden vaiheilla ostaako vanin vai farkun että kallistuu farmariin. Mutta että vauvan turvaistuin sanelee mikä auto pitää hankkia kuulostaa jotenkin pöljältä.

        kyllä niitä on jotka valitsevat automallinsa pelkän myyjän ystävällisyyden tai vaikka perinteen vuoksi. kun isikin ajoi aina saman autokauppiaan myymillä autoilla, niin -...

        en kyllä minäkään ymmärrä moista, mutta veikkaan että yllättävän moni uuden auton ostaja tekee ostoksensa melko silmät ummessa joidenkin epämääräisten mutujen varassa.


      • xxx kirjoitti:

        Ymmärrän jos on kahden vaiheilla ostaako vanin vai farkun että kallistuu farmariin. Mutta että vauvan turvaistuin sanelee mikä auto pitää hankkia kuulostaa jotenkin pöljältä.

        ei tervii kaikkea ottaa niin tosissaan. ja onhan caprise hyvä auto. eihän siinä mitään vikaa jos on useampi jenkki. aika vaikee on yleensä löytää vaniin tms. oikein asennettavaa istuinta. eli selkä menosuuntaa päin.


    • Autoon

      Sellaisiakin turvaistuimia/kaukaloita on, jotka tulevat kiinni auton turvavöihin.
      Omaa lastani kuljetin pienempänä kaukalossa -76 malibussa, -72 Caminossa, Vanissa, Taunuksessa jne. Eli eiköhän ko. kaukalo olisi käynyt mihin tahansa Autoon, tai kulkumeuvvoonkin.
      Kun lapsi sitten kasvoi, ostin turvaistuimen, joka myös kiinitettiin turvavöihin ja edelleen vaihtelin istuinta tarpeenmukaan autosta toiseen, Ostin istuimen muistaakaseni Anttilasta, vieläpä kovin edullisesti. Oli ihan samat turvallisuustestit läpikäynyt kuin kalliimmatkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1670
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1172
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1073
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      906
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      609
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      561
    10. 70
      539
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    16. 34
      424
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe