Harkinnassa avoin suhde

Anonyymi

Moi!
Kaipaan ajatuksia, vinkkejä, mitä te tekisitte tilanteessani?

Ollaan oltu etäsuhteessa miesystäväni kanssa n. 2.5v. Seksielämä on ollut viriiliä, molemmat nautimme että seksiä on paljon kun näemme. Joskus on toki välipäiviä, joskus kerran päivässä mutta vielä tämänkin ajan jälkeen on päiviä jolloin on kaksi, joskus kolme kertaa seksiä.

Itse olen aiemmassa elämässä kokenut kolmen kimpan mies nainen yhdistelmässä sekä kahden miehen kanssa. En tykännyt varsinaisesti, jälkeenpäin ajatellen ajoitus oli väärä.

Nyt mies ehdotti että hän kaipaisi kaksi naista ja hän settiä. Haluaisi vaihtelua suhteeseemme. Piristystä.

Itse en kykene lämpeämään 100% ajatukseen. Sitten taas 100% kävisi toinen mies ja mieheni. Neljän kimppa 2 2 kävisi melko todennäköisesti.
Kykenen siis osittain olemaan avoimen suhteen kannalla, pidän seksistä ja ihanne elämäntilanteessa seksiä olisi joka päivä.

Sitten se MUTTA, tunnen jonkun verran mustasukkaisuutta ja omistushalua miehestäni. Minun silmissä hän on se uros, seksikäs joka saa ottaa minut kun haluaa. Ajatus sen jaksamisesta ahdistaa. Vaikka hän sanoo että taustalla ei ole se etten olisi seksikäs tms. Niin oma epävarmuuteni riittämättömyydestä kalvaa. Yöunet mennyt, ruoka ei maistu.
Olenko paha jos en koskaan suostu kolmen kimppaan toisen naisen kanssa? Se on periaatettani vastaan että jokainen meistä on vapaa. Silti itse koen halua pitää mieheni vain itselläni. Todella ristiriitainen olo.

Onko muilla avoimeen suhteeseen siirtyneellä ollut vastaavia ajatuksia? Miten olette selvittäneet suhteenne ja päänne?

Haluaisin olla avoin ja että mieskin saa mitä haluaa. Jos kerran suostuu hampaita kiristellen, helpottaisiko se?
Pidän naisia viehättävinä mutta kerran kokeilleena en oikein saanut kokemuksesta mitään, se oli vain lähmimistä.
Kiihotun huomattavasti enemmän että kaksi tai kolmekin miestä haluaisi tyydyttää minua samaan aikaan.
Mies kokee ajatukseni vääränä että minun fantasia toteutuisi mutta hänen ei. Ymmärrän kyllä toisaalta. Mitä siis tehdä?

30

1941

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vuoden kokemuksella avoimesta suhteesta voin sanoa, että siitä voi saada todella paljon iloa ja piristystä suhteeseen. Mutta suhde kannattaa olla tosi hyvällä pohjalla, ja asiosta kannattaa olla yksimielisyys ennen kuin siihen lähtee. En lähtisi kyllä hampaita kiristellen yhtään mihinkään. Jos te saatte aikaan järjestelyn, mikä aidosti innostaa molempia, niin siinä on hyvät mahdollisuudet hienoihin kokemuksiin. Muussa tapauksessa näen kyllä aika paljon riskejä.

      • Anonyymi

        Kuinka usein teillä on muiden tapaamisia?
        -ap-


      • Anonyymi

        Miehen on hyvä olla ilman vakituista parisuhdetta. Ei ihminen jaksa koko ajan olla hymyilevä, huumorintajuinen, älykäs, komea, pitkä, tumma ja sosiaalinen. Tahdon olla totinen tylsä ja sietämättömän ärsyttävä. Se onnistuu parhaiten yksin ilman vakituista suhdetta ja yhteiselämää. Suosittelen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miehen on hyvä olla ilman vakituista parisuhdetta. Ei ihminen jaksa koko ajan olla hymyilevä, huumorintajuinen, älykäs, komea, pitkä, tumma ja sosiaalinen. Tahdon olla totinen tylsä ja sietämättömän ärsyttävä. Se onnistuu parhaiten yksin ilman vakituista suhdetta ja yhteiselämää. Suosittelen.

        Onnea valitsemallesi tielle!


      • Anonyymi

        Suhde täytyy olla vakaa jos aikoo ottaa muita mukaan seksielämään.
        Rakkaus luottamùs ja kunnioitus kuntoon niin onnistuu toden näkäisesti melkoisella varmuudella.


    • Anonyymi

      Kuulostat rohkealta naiselta, ja mielenkiintoiset fantasiat. Mielestäni sopisi mainiosti jos vain naisella "tämä oikeus", ja itse katsoisi vieressä, ja osallistuisi myös välillä, kun 2-3 miestä tyydyttää naista, kiehtova ajatus! :)

      /open minded mies Vaasasta

      • Anonyymi

        Täydellisen typerää halvoista pornofilmeistä ammennettua ihanuutta. Se on toista henkilöä alentavaa ja halventavaa. Miksi seksi tehdään likaiseksi? KOSKA SE MYY! Ja yksinkertaiset ameebaaivot ottavat sen tyhmyydessään vastaan!

        POKS! Takaisin reaalielämään ja arvostamaan kumppania kokonaisuutena, Luojan luomana yksilönä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Täydellisen typerää halvoista pornofilmeistä ammennettua ihanuutta. Se on toista henkilöä alentavaa ja halventavaa. Miksi seksi tehdään likaiseksi? KOSKA SE MYY! Ja yksinkertaiset ameebaaivot ottavat sen tyhmyydessään vastaan!

        POKS! Takaisin reaalielämään ja arvostamaan kumppania kokonaisuutena, Luojan luomana yksilönä.

        Miksi pitäisi olla heti negatiivinen jos joku haluaa elää omalla tavalla. Mahtava että meitä on joka lähtöön ja itse nautimme suunnattomasti vaimon kanssa siitä että ei ole perinteinen suhde missä ei seksiä voi harrastaa milloin ja kenen tahansa. Emme koskaan enää menisi takaisin siihen että seksi on kaksin keskienen asia.


    • Anonyymi

      Mielestäni ihminen saa tehdä yksityiselämässään, sängyssään mitä vain, mikä ei loukkaa itseä tai toisia. Olen itse nainen, kymmenen vuoden suhde takana. Meillä on mieheni kanssa toimiva suhde ja rakastamme toisiamme, seksi ei ole koskaan ollut pääasia. Parhaat seksikokemukseni ovat tietenkin mieheni kanssa, hän on edelleen viehättävä ja haluttava.

      Aloitimme "avoimen suhteen", tai oikeastaan sovittiin säännöt. Ei kavereita eikä työkavereita. Olen käynyt kaksi kertaa vieraan miehen luona, neljän kuukauden sisällä. Tämän ansiosta seksielämämme on parantunut, pystymme keskustelemaan aiheesta helpommin. Mieheni voisi tehdä samoin, suunnitella ja toteuttaa, käydä panemassa toista, saisi kokemuksia ja tuntisi jännitystä. Hänessä tämä herättää mustasukkaisuutta vielä, mutta uskon sen hälvenevän hänen kokeiltuaan myös.

      En kokemuksella voi puhua, mutta uskon olevan hyvä ajatus jos rakkaus on aitoa ja pystytte puhumaan asioista suoraan toisillenne.

      • Anonyymi

        Entä sellainen suhde että mies saa mennä miten haluaa, kun naista ei seksi enää kiinnosta.


      • Anonyymi

        Ei miehesi totu. Todennäköisesti hän suostuu asioihin, koska näköpiirissä ei ole mitään parempaa. Mustasukkaisuus ei poistu vaan jää kalvamaan sisälle ja lopulta purkautuu tavalla tai toisella. Selkeää on, että miehesi ei ole onnellinen teidän järjestelyssä vaan kärsii.

        Oma uskomukseni on, todennäköisesti olen väärässä vaikka en ole varma onko tässä asiassa oikeaa tai väärää, että osa avoimista suhteista on hätähuuto ja sellaisille ihmisille, jotka eivät onnistu löytämään seksuaalista onnea kahdestaan ja siitä syystä antavat toisilleen luvan etsiä seksuaalista täyttymystä muualta. Parisuhteita on erilaisia. Itse vain rinnastan avoimen suhteen monogaamisen parisuhteen ja fwb-suhteen välimaastoon. Oletan, että avoimessa suhteessa sitoutuminen toiseen henkilöön ei koskaan ole samalla tasolla kuin täysin kahden ihmisen välisessä suhteessa.


      • Anonyymi

        Teillä syntyy ongelmia siitä, kun nainen saa enemmän vierasta kuin mies, mikä synnyttää epätasapainoa ja mustasukkaisuutta. Olisin valmis lyömään vetoa sen puolesta, että parisuhteenne kaatuu.


      • Anonyymi

        Koska heräsit todellisuuteen, nainen on aina se omistava (p****ullaan*) tai ainakin luulee, miehelle pettäminen on ns. sulka kuuppaan, miten näitten sekoittaminen voi onnistua - - - ei mitenkään, nainen tulee varmasti mustasukkaiseksi jossain vaiheessa, mies ei lotkauta korvaakaan naisensa suuntaan, koska tietää naisen tahallisuuden, unohtakaa/unohda moinen sählääminen, ja ottakaa toisenne tosissaan, jos ei kelpaa, erotkaa.

        hyvästi jääkää te syntiä suunnittelevat, luojaanne pettävät. -


    • Anonyymi

      Jos seksuaalisen fantasian toteuttaminen on pakkomielle (fetissi) eikä vain fantasia, jonka toteutuminen ei ole välttämättömyys, niin teillä jommalla kummalla on ongelma.

      Häiritsee hieman kun avoimia suhteita pidetään ratkaisuna siihen, kun halutaan seksiä, jota kumppani ei voi antaa. Mielestäni se kuulostaa vain siltä, että ei ole löytänyt kumppania, jonka kanssa voisi olla onnellinen seksuaalisesti. Tyydytään siis vähän vähempään ja käännetään asia sitten sellaiseksi, että tarvitsee avoimen suhteen, koska ei usko enää perinteiseen suhteeseen.

    • Anonyymi

      Ap, kiitos kommenteista. Asia ei ole kohdallamme edennyt. Välillä puhumme asiasta toki. Itselläni on enemmän ollut asian kanssa ajatustyötä.
      Lähinnä asia on paisunut mielestäni valtavaksi möröksi suhteemme ylle. Koen etten kuitenkaan voi asiasta puhua niin paljon kuin haluaisin jotta asia tulisi selväksi. Haluaisin puhua jonkun ulkopuolisen kanssa asiasta mutten kehtaa!
      Toisaalta kimppaseksi käy, toisaalta haluaisin että mieheni haluaisi panostaa meidän suhteeseen enemmän. Joten ymmärrän nuo kommentit että joillain avoin suhde on hätähuuto ja kaikki ei ole kunnossa.
      Olen itse koettanut panostaa itseeni enemmän, ostellut seksikkäitä alusvaatteita, lukenut kirjoja seksistä jotta voisin ymmärtää paremmin miehen mieltä sekä olen löytänyt omaa seksuaalisuuttani lisää. Mies ei tunnu arvostavan yrityksiäni sillä tavoin mitä itse kaipaisin. Koen jopa että hän ei halua enää minua niin paljon ja omat haluni vaan kasvavat! Toki ymmärrän, että häntä ahdistaa kun minua ahdistaa. Eihän sellainen nainen ole seksikäs! Mutta silti.. Minä kaipaisin seksiä. Paljon. Aika näyttää miten meidän käy, onko tämä positiivinen kriisi meille vai ei..

      • Anonyymi

        Avoin suhde,mikä se on?Joko sinulla on vakituinen,kestävä suhde kumppaniisi tai ei ole.Jos avoin suhde tarkoittaa sitä että olet yhdessä jonkun kanssa aivan kuin avoliitossa mutta sallitte toisillenne myös satunnaiset seksisuhteet, niin ei silloin voi puhua suhteesta välillänne,mielestäni olette vain ystäviä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Avoin suhde,mikä se on?Joko sinulla on vakituinen,kestävä suhde kumppaniisi tai ei ole.Jos avoin suhde tarkoittaa sitä että olet yhdessä jonkun kanssa aivan kuin avoliitossa mutta sallitte toisillenne myös satunnaiset seksisuhteet, niin ei silloin voi puhua suhteesta välillänne,mielestäni olette vain ystäviä.

        Sulla on jyrkkä jako. Samaan tyyliin vielä vähän jyrkemmin voisi puhua ettei voi olla oikea puoliso jos ei ollut neitsyt mennessään naimisiin.

        Sitten välimallin ratkaisu, miten näkisit pariskunnnan joka harrastaa seksiä muidenkin kanssa mutta vain yhdessä, eli ryhmäseksiä, eikä kumpikaan sooloile yksinään. Onko tässäkin tapauksessa kysessä vain ystävyyssuhde pariskunnnan välillä.


      • Anonyymi

        Avoin suhde eli puhtaasti seksiin liittyvä eli yleensä fetissi tai pidetään kortit avoinna ja kun ei tyydytä nykyiseen halutaan "puhdas omatunto" nimike sille että ns. pettäminen on sallittua. Kaikkien näiden ihmisten mummot ja vaarit on varmasti tehneet samaa just niin 😂 lapsettomien ihmisten juttuja tämmöset leikkimiset


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Avoin suhde,mikä se on?Joko sinulla on vakituinen,kestävä suhde kumppaniisi tai ei ole.Jos avoin suhde tarkoittaa sitä että olet yhdessä jonkun kanssa aivan kuin avoliitossa mutta sallitte toisillenne myös satunnaiset seksisuhteet, niin ei silloin voi puhua suhteesta välillänne,mielestäni olette vain ystäviä.

        Avoin suhde voi olla täsmälleen monogaamisen avioliiton kaltainen suhde, siis avoliitto, silloin vain vältetään mahdollisen uskontokunnan loitsut/liturgiat sekä valtiovallan sähläykset (avioliittolaki). Tai se voi olla "swingers" tyyppinen suhde jossa leikitellään muidenkin kanssa. Tai se voi olla moniavioinen eli polygaaminen suhde, sellaista ei Suomen lain mukaan voi olla kuin avoimena suhteena.

        Minusta avoin suhde on paljon parempi kuin avioliitto. Avioliitto asettaa riman jonka alla siedetään. Avoimessa suhteessa on kummankin joka päivä (ja yö) tehtävä kaikkensa ollakseen kumppannuden arvoinen. Avioliitossa tukeudutaan lupaukseen ...joka vanhenee päivä päivältä.


    • Anonyymi

      Parempi naida salassa niin kuin useimmat tekevät ilman tunnontuskia. Avoin suhde se on sekin. Naiselle on aina helppo löytää panokavereita. Riittää kun yksin liikkuu paikoissa missä on tarjolla. Jos löytää hyvän kaverin, panee niin että viikkoon ei pysty istumaan, eikä sitä kannata kertoa. Näin olen tehnyt ja pitänyt vielä aviomiehenkin tyytyväisenä.

    • Anonyymi

      Nainen löytää helposti panokaverin mutta aina ei kovin hyvää. Usein vain minuutin rynkyttäjän. Olen löytänyt pari hyvää miestä, naimisissa tahoillaan, mutta lainaan heitä pari kolme kertaa kuukaudessa. Kestäviä hyväkroppaisia ja hyvin muodostuneet aisat. Ei tarvita enää esileikkejä. riisutaan kamppeet ja aloitetaan. Osaavat homman. Ensin hitaasti pitkiä vetoja että pääsen mukaan rytmiin. Päättyy tajun vievään orgasmiin. Jalat ei kanna sen jälkeen puoleen tuntiin. Olen ehkä nymfo mutta tästä tykkään. Luulen että kaikki naiset tykkäävät. Kokeilkaa.

      • Anonyymi

        Itse en viitsisi lainata naimisissa olevia miehiä, kun sinkkujakin on tarjolla. He panostavat enemmän kuin naimisissa olevat, jotka saavat joka päivä


    • Uskon että miehellä pitää ainakin jossain määrin olla taipumusta hyväksyä Naisen etuoikeus tavata muitakin miehiä. Jos sitä ei ole niin vaikeuksia tullee ennemmin tai myöhemmin. Tosin usein miehillä on tällainen aisankannatus-fantasia mutta monella miehellä ei pää kestä tilannetta tosipaikan tullen. Toki kaikkiaan arvostan Sinun kaltaisia Naisia jotka nauttivat elämästä :)

    • Anonyymi

      Miksi haluaisit/harkitset avointa suhdetta, oletko se, jo valmiiksi "pettävä" osapuoli ja haluaisit hyväksynnän pettämisellesi, vai onko puolisosi ehdottanut tätä vaihtoehtoa?, harvoin ja todellakin harvoin tollanen tulee onnistumaan, aina ei voi voittaa ja jos ei veikkaa (satsaa) ei voi voittaa (=pettyy)
      Mustis ei saa olla vähääkään, ei sitten pisaaraakaan, kumpikaan, muuten karahtaa kiville, miksi / mikä on syy avoimelle suhteelle, kun mielestäni sellaista ei oikeasti ole, jompikumpi osapuolista tulee jossainvaiheessa mustikseksi, syyttää pettämisestä, tai muutenvaan saa tarpeeksi pelehtimisestä.
      En lähtisi moiseen piinaan.

    • Voin vaan sanoa että parempaa elämässä ei voi olla kun tehdä ero suhteen ja seksiin välillä. Meille seksi on kun mikä muu harrastus mitä keskustelemme ihan avoimesti. Harrastamme molemmat seksiä aina kun tekee mieli ja väliä ei ole miten usein ja kenen kanssa. Ihan kun mikä muu harrastus siinä oppii kun trenaa ja nautimme siitä että jaamme kokemukset. Meidän mielestä suhteemmme on nykyään ihan eri tasolla ja toivomme että monet muut uskalsi avautua keskenään ja elää avoimessa suhteessa.

    • Anonyymi

      Eräs eksäni oli hyvin kiinnostunut kolmen kimpasta niin että hän minä ja toinen mies.
      Jaksoi jankuttaa sitä ja tyrkyttää ehdotuksia kenen kanssa voisimme sen tehdä. minä en innostunut koska ne miehet eivät sytyttäneet millään tavalla.
      Sitten eräs mies löytyi, johon ihastuinkin hieman ja ajattelin että kokeillaan sitten.
      No, se meni sitten niin että oma mies katseli sivusta eikä osallistunut ollenkaan. Luulin että kolmestaan piti touhuta mutta ei.
      Se jäi siihen yhteen kertaan ja mies lopetti jankutuksensa. Oli sitten aika ajoin sanomista että olen sen miehen perään vaikka koko juttu oli ohi jo ajat sitten.
      Eipä tämä eksäkään sitten tullut eikä ollut jäädäkseen vaan myöhemmin erosimme. En ole kokeillut enää toista kertaa eikä kiinnosta tippaakaan.
      En kuitenkaan ole mikään tuomitsemaan kenenkään valintoja. Aikuiset ihmiset saavat vapaasti toteuttaa fantasioitaan niin kauan kun ketään ei vahingoiteta ja pysytään siis aikuisissa. Mitä se kenellekään kuuluu mitä omassa makuuhuoneessaan touhuaa! Pitäisikö olla valvontakamerat vakovarusteena joka huushollissa ja valvojat kyttäämässä että mitään muuta kuin peiton alla pimeässä lähetyssaarnaja-asennossa lauantai-iltaisin korkeintaan? Hurskastelijat painukoot jorpakkoon.

    • Anonyymi

      Avopuolisoni halusi nuorempana avoimen suhteen, halusi trefailla ja harastaa seksiä muiden miesten kanssa, kun en ollut itse halukas hommaan nainen petti.

    • Anonyymi

      Vaimoni puhui muutamia vuosia sitten että voisi toimia avoimessa suhteessa, olin mukana samantien. Jutut jäi muiden kiireiden alle ja nyt tän hetkisestä tilanteesta en ole varma hänen suhteen. Pitäisi kerätä rohkeus ja ehdottaa asiaa uudelleen tai saada hänet ottamaan aihe esille taas. Olisin itse valmis samantien aloittamaan sen. Kokemusta meillä löytyy kimppapuuhasta joten mustasukkaisuutta ei ole kuvioissa mukana

    • Anonyymi

      Oman kokemukseni perusteella sanoisin että miehet päästävät helpommin toisen uroksen omalle reviirillé kuin naiset.
      Naiset ovat enempi mustasukkaisia miéhistään.
      Minä miehenä suon vaimolleni useita miehiä ja panen kaverien kanssa vaimoani ja paljaalla.

    • Avoin suhde ei koskaan toimi miehelle, koska nainen saa aina vierasta halutessaan, mutta mies ei.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",
      Maailman menoa
      17
      5063
    2. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      100
      2300
    3. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      135
      1978
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      48
      1858
    5. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      117
      1640
    6. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      55
      1246
    7. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      111
      892
    8. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      48
      831
    9. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      301
      818
    10. Kaupungin yt

      Honkolan tai hietaman koulu suljetaan. Säästölistalle on nostettu muun muassa Honkolan tai Hietaman koulun toiminnan l
      Äänekoski
      24
      654
    Aihe