Olen nyt siis viiden kilon päässäpäässä normaalipainosta. Huomaako tuota helposti? Onko jo kiire laihduttaa ne pois?
Lihoin kesällä 5 kiloa
Anonyymi
3841
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Et kertonut ikääsi tai muutakaan. Oletan, että olet nuori. Jokainen ihminen on eri mallinen, eli mikään painotaulukko ei suoraan kerro, minkä painoinen jonkun pitää olla. Nuorella ihmisellä "lihominen" voi yhtä hyvin olla ihan tervettä kasvuakin. Millä "lihoit"? Oletko mässäillyt ylenmäärin epäterveellisellä ruualla, vai miten painon lisäys tapahtui?
Yleensäkin laihduttaminen on järjetöntä. Ajatusmaailma ja terve ruokahalun hallinta on vääristynyt jo siinä vaiheessa, kun ihminen lihoo. Yleensä laihdutus tarkoittaa nälkäkuuria, jonka aikana sekä energiaa että elintärkeitä ravintoaineita saa liian vähän. Sen seurauksena ihminen sortuu ahmimaan kaikkea epäterveellistä, ja ruokahalun hallinta vaikeutuu ennestään. Todennäköisesti paino nousee, psyykkinen vointi heikkenee, samoin fyysinen suorituskyky.
Ei autollakaan tehdä U-käännöstä ilman, että ensin hidastetaan vauhtia. Silti laihdutuksen suhteen ihmiset kuvittelevat toimivansa juuri siten. Selväähän on, että siinä ajaa sitten penkalle tai kolaroi. Suurin osa ei tajua, että tärkeä asia (jos siis todella on kyseessä ylipaino, eikä nuorten tyttöjen sairaalloinen laihuuden ihannointi) on pysäyttää painon nousu. Eli pystyä pysymään siinä painossa, missä on. Silloin on jo tehnyt hyviä valintoja ravitsemuksen ja liikunnan suhteen. Sen jälkeen tarvitsee enää hienosäätää elämäntapoja, jolloin laihtuu hitaasti, mutta varmasti ja ilman haitallisia komplikaatioita.
Väärän laihdutuksen komplikaatioita ovat etenkin psyykkiset vääristymät, jolloin kehittyy syömishäiriöitä, paino jojoilee jne. Myös fyysinen terveys kärsii. Lihasmassaa katoaa. Lihasta katoaa myös esim. sydämestä, jolloin vaikkapa elvytys- tai tehohoitotilanteessa selvitymismahdollisuudet heikkenevät. Eli liian rajusti laihduttavan ihmisen kehossa voi olla ihan samoja vaurioita kuin anorektikolla, vaikka laihduttaja olisi yhä ylipainoinen. Joten kannattaa laihduttaa hitaasti ja rauhallisesti. Raju nopea laihdutus ilman lääkärin valvontaa on itsetuhoista käyttäytymistä.
Se pitää laihduttaa heti pois.Pahimmassa tapauksessa voi lihoa kymmeniä kiloja,jos ei välitä lihomisesta ja seuraa painoaan.
Muutaman kilon laihduttaminen on vielä helppo homma .Vatsalihakset pitää näkyä veitsenterävästi,niissä ei saa olla yhtään läskiä.
Laihdutus käy kun on ylipainoinen, jos olet normaalipainossa, 5 kiloa lähtee kun karsit epäterveellisiä asioita ja lisäät liikuntaa hieman.
Ylipainosta on syytä päästä eroon aika nopeasti jolloin, kalorien minimointi ja liikunnan maksimointi on tarpeellista. Toki jos puhutaan 10kilon laihdutuksesta,riittää jopa jos ei aktiivinen ole, niin liikunnan reipas lisäys, jotta keho toimii ja ruokavalion pienet muutokset lisää nopeutta sekä ylläpitää.
Tosiaan, 5kilon lysähdystä jos ei heti poista, saattaa seurata vuosien saatossa triplaantuminen.