Rikki revitty mieli ja sydän?

Anonyymi

Luin hyvän kirjoituksen ikävästä asiasta, raikatuksi tulleen tarinaa, jossa oikeudenmukaisuus ei kohtaa. Samaan ketegoriaan voi liittää kaikenlaisen uhriksi joutumisen, tapahtuu se sitten koulukiusaamisena, työpaikkakiusaamisena ym. Se tunne joka toiselle jää mieleen kaivertamaan omaa kuoppaansa?

Hävinnyt osapuoli on lähes aina se suurin kärsijä, joka joutuu asiaa käsittelemään omin avuin ilman riittävää tukea ja ymmärrystä? Jokainen käsittelee asian omalla tavallaan ja jotkut ei käsittele ollenkaan vaan katkeroituvat ja saavat ulkopuolisilta ikävän ihimsen leiman otsaansa?

Ihminen voi ikävän kokemuksen myötä eristäytyä muilta, kun menettää luottamuksen toisiin? Kokee ulkopuolisen itselleen uhkana, josta ei ole kuin haittaa itselle? Pahan tekijä (vain oman päänsä sisällä) jatkaa elämää kärsimättä juuri ollenkaan, joskus jopa kasvattaa mainettaa ja arvostusta muiden silmissä? Mikä tuntuu näin ajatellen epäoikeudenmukaiselta > miten maailmakin muuttuu, kun arvostus tulee näin väärin perustein?

Minusta ao. linkin sisältä löytyy hyvä tarina, jonka lukemalla löytää tällaisen julkitulon tärkeyden, ymmärryksen, (toivottavasti monet lukevat ao.linkin tarinan) että asiat voivat olla monisyisiä ja vaikeita ymmärtää, ennekuin asiat tuodaan julki tyyliin rautalangasta vääntämällä ja ymmärrettävästi?

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/b1dde344-d504-45ac-b765-d28f4714ee95

1

115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Asiasta kannattaa puhua / kirjoittaa.On vastenmielistä tavata henkilöitä jotka kerskuvat valloituksillaan.On hieman kyseenalaista joskus se,että kuka jätti kenet ja mistä syystä ?Ulkonäkö ei kerro aina kaikkea.Kun ns.apukoululaisistakin kasvaa aikuisia,komeitakin.Läheisriippuvuus on eri asia kuin "kaveririippuvuus" .Kaveririippuvuus saattaa alkaa jo päiväkodissa ja on haitaksi lapsen älylliselle kehitykselle.Jarruttaa oppimista.On iljettävän laskelmoivia tyyppejä jotka flirttailevat avoimesti vailla kunnioitusta toista osapuolta kohtaan.Omassa kiihkossaan unohtavat täysin dialogin merkityksen.Ovat tietyllä tavalla tyrkkyjä vailla keskusteluyhteyttä tai sitten puhuvat vain itsestään ja kavereistaan ottamatta huomioon toista osapuolta.Yksinäisyyttä poteva saattaa tuntea hetkellistä "yhteisöllisyyttä" mutta totuus saattaa valjeta karulla tavalla - hyväksikäytettynä.Vailla omaa minää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      16
      6313
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      197
      2490
    3. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      97
      1894
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1497
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      191
      1049
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      41
      980
    7. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      46
      929
    8. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      77
      843
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      45
      719
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      7
      708
    Aihe