Te menestyjät, mikä on ollut salaisuutenne?

Kertokaa te elämässä menestyneet, että mikä on tehnyt teistä menestyjän? Ja heti alkuun: Ei, menestyjä ei ole mikään keskiluokkainen, joka on saanut hankittua sen paritalonpuolikkaan, harmaavarpusvaimon, pari muksua, Toyota Corollan ja piskin, vaan menestyjällä tarkoitan huomattavan omaisuuden ja yhteiskunnallisen aseman saavuttanutta henkilöä.

Mitä ominaisuuksia teillä on ollut, menestyjät? Mikä on ollut SE juttu? Vai onko menestyksen salaisuus ollutkin loppujen lopuksi vain hyvä onni?
1164
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Nokian noste aikoinaan toi monta menestyjää, joista muissa olosuhteissa emme tietäisi mitään

Äänestä
  • Nokia oli ja on loinen valtion, eli verojenmaksajien kukkarolla. Ilman Nokiaa, Suomi olisi hyvinvointivaltio, kaikille kansalaisilleen.

    Nokia ei ole maksanut euroakaan veroja Suomeen.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Nokia oli ja on loinen valtion, eli verojenmaksajien kukkarolla. Ilman Nokiaa, Suomi olisi hyvinvointivaltio, kaikille kansalaisilleen.

    Nokia ei ole maksanut euroakaan veroja Suomeen.

    Nokiasta jäi jäljelle johtotason järjetön palkkataso ja myös siihen vedottuna lääkärien palkat

    Äänestä

Möin persettä, mulla on auti

Äänestä

Hyvä tuuri. Nuorena kamut usein kutsui että lähdetää keikalle ja viinaa vetämään. Mä lähdin vaan jalkapalloa potkimaan ja minusta tuli menestyvä ammattilais futaaja. Nyt ryen rahassa ja naisia on joka sormelle perus kolon antajan lisänä.

Jättäkää nuorena kaikki turha keräily ja rypeminen pois, niin yksinkeratista.

Äänestä

Matubisnes. Thymien veronmaksajien kustannuksella.

Äänestä

"Te menestyjät, mikä on ollut salaisuutenne?
Kertokaa te elämässä menestyneet, että mikä on tehnyt teistä menestyjän? "

Sillä ettemme keskity köyhien ja pienituloisten työttömien kadehtimiseen, emmekä narisemaan ja itkupotkuraivoamaan verotusta. Keskitymme moraaliseen bisnekseen ilman veronkiertoa ja maksamme kiitollisena kymmenyksemme eli verot kunniavelkana hyvinvointiyhteiskunnalle ja Suomen kansalle, joka tämän on mahdollistanut. Kiitos ja kunnia!

Äänestä
  • Joo, ei kannata itkeä päivät pitkät miten nälkäinen saa leipäjonossa kassiinsa parasta ennen päivättyä Arlan proteiinirahkaa. Teillä on mahdollisuus jonottaa sitä hävikkiruokaa ihan samalla tavalla.

    Äänestä

Oma tieni taloudelliseen ja yhteiskunnalliseen menestykseen on ollut sosiaalinen lahjakkuus. Tulen juttuun minkälaisten ihmisten kanssa tahansa. Olen sanavalmis, osaan heittää tilanteessa kuin tilanteessa nasevia letkautuksia ja saan ihmiset nauramaan. Nuoret ja vanhat, miehet ja naiset. Osaan kuitenkin myös vakavoitua juuri sopivissa tilanteissa ja osaan olla tarvittaessa vakuuttava. Osaan myydä ideoitani tehokkaasti ja nopeasti. Tarvittaessa osaan verbaalisuuteni avulla myös luoda illuusioita jotka edesauttavat tavoitteitani.

Toki apuna on myös jonkin verran keskivertotalliaista korkeampaa älyä, mutta en minä mikään mensan jäsen kuitenkaan ole.

Sosiaalisuus, se on ollut siis SE mun juttu, näin ainakin itse uskon.

Äänestä

Aika hauska nähdä kuinka moni pitää itseään menestyjänä. Suomessa ei oman mittakaavani mukaan ole menestystä, kuten joku yllä sanoi, on vain selviytymistä. Jotkut selvinneet hengissä ja jotkut eivät.
Suomessa on eletty pimennossa kuin entisessä Neuvostoliitossa. Nykyään suomalaisetkin voivat nähdä internetin kautta mitä todellinen menestyminen tarkoittaa varallisuustasolla, ja voi sanoa että Suomessa ei ole yhtäkään menestyjää sanan varsinaisessa merkityksessä.
Suomessa on merkittävästi varallisuuttaan kartuttaneita kepukokkareita, jotka ovat varastaneet VARASTANEET kansallisomaisuutta omiin taskuihinsa.
Piilottamalla varojaan veroparatiisiin ja pitämällä omaisuuttaan ulkomailla piilossa, on tyypillistä hallintarekisterilaki kepukokkare hyvävelitoimintaa.
Sosialismissa eläminen, mitä eläminen on Suomessa, tarkoittaa kurjuuden jakamista, ja toki kurjuuden jakaminen on ominaista sosialismille.
Rejellisellä työllä ei varallisuutta kykene katuttaa, ja siksi "menestykselliseltä" ulospäin näyttävät henkilöt ovatkin poikkeuksetta tehneet jotakin rikolliseen tai laittomaan verrattavaa toimintaa.
Paskahousuja ei kannata ihailla. Hyvävelitoiminta kuin entisessä kommunismissa ei ole mitenkään ihailtavaa, vaan se on kansalta varastamista.

Äänestä

Suhteet.
Tie menestykseen ja rikkauksiin alkaa siitä, että löytää hallituksessa istuvan hyvän veljen, kuten berner tai käteinen.
Pidetään saunaillat ja jutellaan miten saisi helpoiten hyötyä kansallisomaisuudesta.
Sovitaan, että ensin perustetaan yhdessä lahko, joka tekee tarjouksia hintaan 49 999 koska kilpailutusraja on 50 000 tuhatta ja näin kerätään pääomaa.
toinen rotta käy nuuskimassa ja voitelemassa johtajia, lupaamassa osinkoja ja palkankorotuksia, jotta saadaan tase poljettua miinukselle.
Tähän mennessä onkin jo pääomaa kertynyt tarpeeksi.
Nyt on vuorossa voivottelu ja velkaantumispuhe, kyllä velkaantuminen tulee kääntää laskuun, myydään jotain, Hei meillähän on täällä myyntiin sopivaa.
Kaupat tuli.
Ja taas aloitetaan rumba alusta, tälläkertaa hyväntekeväisyys on in.
Rakennetaan lastensairaala......
Hei, siirtolaisia, perustetaan VOK.......
Jne.

Hyväveliverkosto tarjoaa muhkeat tuotot ja parhaat monopolit sinun maassasi, älä kulje onnesi ohi.
Neuvottelut RKP ja KOK kabineteissa arkisin klo 19:00.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kertokaa te elämässä menestyneet, että mikä on tehnyt teistä menestyjän? Ja heti alkuun: Ei, menestyjä ei ole mikään keskiluokkainen, joka on saanut hankittua sen paritalonpuolikkaan, harmaavarpusvaimon, pari muksua, Toyota Corollan ja piskin, vaan menestyjällä tarkoitan huomattavan omaisuuden ja yhteiskunnallisen aseman saavuttanutta henkilöä.

Mitä ominaisuuksia teillä on ollut, menestyjät? Mikä on ollut SE juttu? Vai onko menestyksen salaisuus ollutkin loppujen lopuksi vain hyvä onni?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu