Heippa! Olen lukion kakkosella oleva tyttö ja tarvitsen apua musiikinkurssin kokeeseen. Tarkoitus kokeessa on siis osata joitain kitaraotteita ja miten nuotteja luetaan. Valitettavasti kokeessa tulee myös osata rumpujen peruskomppi jota en osaa vieläkään.
Itselläni rytmitajuni on hyvin huono ja keskittyminen kahteen asiaan samaan aikaan on vaikeaa. Bassorumpu ja virveli onnistuvat kun pitää ykkösellä lyödä bassorumpua ja kolmosella virveliä, isoin ongelmani tässä on tamburiini(en tiedä onko oikea termi)
Sitä pitää tosiaan kokoajan lyödä ja menen tosi helposti sekaisin esimerkiksi kun lyön virveliä kolmosella nii loppuu toisen käden liike kokonaan. Sama juttu bassorummun kanssa. Onko kellään jotain ohjeita tähän?
Peruskomppi
6
827
Vastaukset 6
- Anonyymi
Joo, vaikuttaa että olet ymmärtänyt asian ihan oikein ja yrität ihan oikeaa asiaa. Valitettavavasti enää tarvitsee vain harjoitella, ei tuo muuta vaadi. Tuo mainitsemasi tamburiini on varmaankin hi-hat.
- Anonyymi
Hei
On aivan normaalia, että et osaa keskittyä rumpujen soittoon, koska olet nainen/tyttö. Naiset eivät geneettisesti osaa soittaa rumpuja, sen näyttää historiakin.
Mutta jos asia kiinnostaa, voit kokeilla vaikka bongorumpuja. Niissä ei ole liikaa liikkuvia osia- Anonyymi
Turpakii
- Anonyymi
Paistimiehet nykyään pätevät monilla asioilla, ilman kai pudottaisivat tuhkansakin.
Perusbiitissä voi lähteä siitä hi-hattikädestä. Lyö neljä ja yritä osua basari ykköseen, virveli kolmoseen samalla. Iisiä?
En tiedä, mikä osaa miehiä vaivaa. Vammailun sijaan voitaisiin kasvaa. Ei ole yhtään vaikeaa edes, ja nuorilla varsinkin kaikki saumat kasvaa ulos tietyistä ahtauksista. Taantumisen sijaan. Tsemeä... - Anonyymi
"..Naiset eivät geneettisesti osaa soittaa rumpuja, sen näyttää historiakin..."
Puhut täyttä potasskaa ! Asia taitaa olla toisinpäin. Miehillä on yleiseisesti vaikea keskittyä moneen asiaan yhtä aikaa. 10 vuotias tyttökin pesee monet aikuiset miesrumpalit.
https://www.youtube.com/watch?v=MUAhV8K-v3A
- Anonyymi
Minullakin on maanantaina koe jossa pitäisi opetella perus rumpu komppi ja olen
itsekkin pihalla tästä mutta kannattaa yrittää löytää youtube tutoriaali komppiin itse käytän Rumpukoulu Basarin videoita toivottavasti sinulla menee hyvin se koe tsemppiä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1691189
Palstamiittinkiä taas ajattelen
Niin.. oli tuossa elokuussa Randen kanssa juttua palstamiitistä ensi kesälle. Ajatuksena oli miitti Jyväskylässä, joka178746Kun olet noin varovainen, niin tehdään näin
Ollaan luontevia kun tavataan. Ei mitään paineita. Halataan lämpimästi toisiamme, ja sitä hetkeä voi viivyttää, kunnes s28583Mitä haluaisit minusta mies
Meidän tilanne on ns.vaikea, eikä olla koskaan puhuttu tai edes ehditty puhua siitä, että mihin me tällä kaikella säätäm47560Työttömille tulossa pakollinen ilmaistyö sanoo kokoomusministeri
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/078a91b0-4bdf-4a7b-9c3b-f3cf2bdd3dae Kokoomus, persut ja kepu laittavat työttömät341502- 30491
Kyllä siinä oli jotain enemmän
vaikka moni asia meni pieleen ja mutkille. Oli sähköä välillämme ja siis sinäkin olit kiinnostunut. Mutta kun ne esteet,11472- 31459
- 17457
Selvitetään tämä meidän välinen juttu
Kertoisin sulle, mitä sinussa näen ja mikä viehättää eniten. Pitkä tarina tulisi siitä, mutta haluisin nähdä, kun kuunte19456