Peruskomppi

Anonyymi

Heippa! Olen lukion kakkosella oleva tyttö ja tarvitsen apua musiikinkurssin kokeeseen. Tarkoitus kokeessa on siis osata joitain kitaraotteita ja miten nuotteja luetaan. Valitettavasti kokeessa tulee myös osata rumpujen peruskomppi jota en osaa vieläkään.

Itselläni rytmitajuni on hyvin huono ja keskittyminen kahteen asiaan samaan aikaan on vaikeaa. Bassorumpu ja virveli onnistuvat kun pitää ykkösellä lyödä bassorumpua ja kolmosella virveliä, isoin ongelmani tässä on tamburiini(en tiedä onko oikea termi)
Sitä pitää tosiaan kokoajan lyödä ja menen tosi helposti sekaisin esimerkiksi kun lyön virveliä kolmosella nii loppuu toisen käden liike kokonaan. Sama juttu bassorummun kanssa. Onko kellään jotain ohjeita tähän?

6

592

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joo, vaikuttaa että olet ymmärtänyt asian ihan oikein ja yrität ihan oikeaa asiaa. Valitettavavasti enää tarvitsee vain harjoitella, ei tuo muuta vaadi. Tuo mainitsemasi tamburiini on varmaankin hi-hat.

    • Anonyymi

      Hei

      On aivan normaalia, että et osaa keskittyä rumpujen soittoon, koska olet nainen/tyttö. Naiset eivät geneettisesti osaa soittaa rumpuja, sen näyttää historiakin.
      Mutta jos asia kiinnostaa, voit kokeilla vaikka bongorumpuja. Niissä ei ole liikaa liikkuvia osia

      • Anonyymi

        Turpakii


      • Anonyymi

        Paistimiehet nykyään pätevät monilla asioilla, ilman kai pudottaisivat tuhkansakin.

        Perusbiitissä voi lähteä siitä hi-hattikädestä. Lyö neljä ja yritä osua basari ykköseen, virveli kolmoseen samalla. Iisiä?

        En tiedä, mikä osaa miehiä vaivaa. Vammailun sijaan voitaisiin kasvaa. Ei ole yhtään vaikeaa edes, ja nuorilla varsinkin kaikki saumat kasvaa ulos tietyistä ahtauksista. Taantumisen sijaan. Tsemeä...


      • Anonyymi

        "..Naiset eivät geneettisesti osaa soittaa rumpuja, sen näyttää historiakin..."

        Puhut täyttä potasskaa ! Asia taitaa olla toisinpäin. Miehillä on yleiseisesti vaikea keskittyä moneen asiaan yhtä aikaa. 10 vuotias tyttökin pesee monet aikuiset miesrumpalit.
        https://www.youtube.com/watch?v=MUAhV8K-v3A


    • Anonyymi

      Minullakin on maanantaina koe jossa pitäisi opetella perus rumpu komppi ja olen
      itsekkin pihalla tästä mutta kannattaa yrittää löytää youtube tutoriaali komppiin itse käytän Rumpukoulu Basarin videoita toivottavasti sinulla menee hyvin se koe tsemppiä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka tekee näitä aloituksia

      jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa
      Ikävä
      57
      5114
    2. Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot

      Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent
      Maailman menoa
      254
      3562
    3. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      283
      3446
    4. Oot mahtava tyyppi

      En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot
      Ikävä
      36
      2883
    5. Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?

      Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär
      Maailman menoa
      298
      2666
    6. Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?

      He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun
      Maailman menoa
      57
      1950
    7. Rydmanin nousu sote-ministeriksi on kauttaaltaan irvokas

      Mutta samalla se oli ainut todennäköinen lopputulema. Se myös alleviivaa sitä, mistä tällä hallituksella ja aivan erityi
      Maailman menoa
      291
      1899
    8. En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia

      Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis
      Maailman menoa
      143
      1829
    9. Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti

      – Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm
      Maailman menoa
      32
      1432
    10. Harmi, etten koskaan saa tietää

      Olinko vai olenko sun kaivattusi, Jii…
      Ikävä
      120
      1185
    Aihe