Heippa! Olen lukion kakkosella oleva tyttö ja tarvitsen apua musiikinkurssin kokeeseen. Tarkoitus kokeessa on siis osata joitain kitaraotteita ja miten nuotteja luetaan. Valitettavasti kokeessa tulee myös osata rumpujen peruskomppi jota en osaa vieläkään.
Itselläni rytmitajuni on hyvin huono ja keskittyminen kahteen asiaan samaan aikaan on vaikeaa. Bassorumpu ja virveli onnistuvat kun pitää ykkösellä lyödä bassorumpua ja kolmosella virveliä, isoin ongelmani tässä on tamburiini(en tiedä onko oikea termi)
Sitä pitää tosiaan kokoajan lyödä ja menen tosi helposti sekaisin esimerkiksi kun lyön virveliä kolmosella nii loppuu toisen käden liike kokonaan. Sama juttu bassorummun kanssa. Onko kellään jotain ohjeita tähän?
Peruskomppi
6
594
Vastaukset
- Anonyymi
Joo, vaikuttaa että olet ymmärtänyt asian ihan oikein ja yrität ihan oikeaa asiaa. Valitettavavasti enää tarvitsee vain harjoitella, ei tuo muuta vaadi. Tuo mainitsemasi tamburiini on varmaankin hi-hat.
- Anonyymi
Hei
On aivan normaalia, että et osaa keskittyä rumpujen soittoon, koska olet nainen/tyttö. Naiset eivät geneettisesti osaa soittaa rumpuja, sen näyttää historiakin.
Mutta jos asia kiinnostaa, voit kokeilla vaikka bongorumpuja. Niissä ei ole liikaa liikkuvia osia- Anonyymi
Turpakii
- Anonyymi
Paistimiehet nykyään pätevät monilla asioilla, ilman kai pudottaisivat tuhkansakin.
Perusbiitissä voi lähteä siitä hi-hattikädestä. Lyö neljä ja yritä osua basari ykköseen, virveli kolmoseen samalla. Iisiä?
En tiedä, mikä osaa miehiä vaivaa. Vammailun sijaan voitaisiin kasvaa. Ei ole yhtään vaikeaa edes, ja nuorilla varsinkin kaikki saumat kasvaa ulos tietyistä ahtauksista. Taantumisen sijaan. Tsemeä... - Anonyymi
"..Naiset eivät geneettisesti osaa soittaa rumpuja, sen näyttää historiakin..."
Puhut täyttä potasskaa ! Asia taitaa olla toisinpäin. Miehillä on yleiseisesti vaikea keskittyä moneen asiaan yhtä aikaa. 10 vuotias tyttökin pesee monet aikuiset miesrumpalit.
https://www.youtube.com/watch?v=MUAhV8K-v3A
- Anonyymi
Minullakin on maanantaina koe jossa pitäisi opetella perus rumpu komppi ja olen
itsekkin pihalla tästä mutta kannattaa yrittää löytää youtube tutoriaali komppiin itse käytän Rumpukoulu Basarin videoita toivottavasti sinulla menee hyvin se koe tsemppiä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut ja Tall poppy -syndrooma
Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky635162Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa
Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va2544222Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla
nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty593821Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta
ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,1372206Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.221564Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar621217Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!
Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk6939- 94879
entäs jos yhtenä päivänä kävisi niin
että miehet vaan yhtäkkiä kollektiivisesti kyllästyisivät ja lopettaisivat naisten palvelemisen ja naiset saisivat pärjä137847Ajattelen sinua
Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii31837