Heippa! Olen lukion kakkosella oleva tyttö ja tarvitsen apua musiikinkurssin kokeeseen. Tarkoitus kokeessa on siis osata joitain kitaraotteita ja miten nuotteja luetaan. Valitettavasti kokeessa tulee myös osata rumpujen peruskomppi jota en osaa vieläkään.
Itselläni rytmitajuni on hyvin huono ja keskittyminen kahteen asiaan samaan aikaan on vaikeaa. Bassorumpu ja virveli onnistuvat kun pitää ykkösellä lyödä bassorumpua ja kolmosella virveliä, isoin ongelmani tässä on tamburiini(en tiedä onko oikea termi)
Sitä pitää tosiaan kokoajan lyödä ja menen tosi helposti sekaisin esimerkiksi kun lyön virveliä kolmosella nii loppuu toisen käden liike kokonaan. Sama juttu bassorummun kanssa. Onko kellään jotain ohjeita tähän?
Peruskomppi
6
696
Vastaukset
- Anonyymi
Joo, vaikuttaa että olet ymmärtänyt asian ihan oikein ja yrität ihan oikeaa asiaa. Valitettavavasti enää tarvitsee vain harjoitella, ei tuo muuta vaadi. Tuo mainitsemasi tamburiini on varmaankin hi-hat.
- Anonyymi
Hei
On aivan normaalia, että et osaa keskittyä rumpujen soittoon, koska olet nainen/tyttö. Naiset eivät geneettisesti osaa soittaa rumpuja, sen näyttää historiakin.
Mutta jos asia kiinnostaa, voit kokeilla vaikka bongorumpuja. Niissä ei ole liikaa liikkuvia osia- Anonyymi
Turpakii
- Anonyymi
Paistimiehet nykyään pätevät monilla asioilla, ilman kai pudottaisivat tuhkansakin.
Perusbiitissä voi lähteä siitä hi-hattikädestä. Lyö neljä ja yritä osua basari ykköseen, virveli kolmoseen samalla. Iisiä?
En tiedä, mikä osaa miehiä vaivaa. Vammailun sijaan voitaisiin kasvaa. Ei ole yhtään vaikeaa edes, ja nuorilla varsinkin kaikki saumat kasvaa ulos tietyistä ahtauksista. Taantumisen sijaan. Tsemeä... - Anonyymi
"..Naiset eivät geneettisesti osaa soittaa rumpuja, sen näyttää historiakin..."
Puhut täyttä potasskaa ! Asia taitaa olla toisinpäin. Miehillä on yleiseisesti vaikea keskittyä moneen asiaan yhtä aikaa. 10 vuotias tyttökin pesee monet aikuiset miesrumpalit.
https://www.youtube.com/watch?v=MUAhV8K-v3A
- Anonyymi
Minullakin on maanantaina koe jossa pitäisi opetella perus rumpu komppi ja olen
itsekkin pihalla tästä mutta kannattaa yrittää löytää youtube tutoriaali komppiin itse käytän Rumpukoulu Basarin videoita toivottavasti sinulla menee hyvin se koe tsemppiä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
VVM Riikka Purra ministerin asemassaan valehteli ja rikkoi perustuslakia.
Valtiovarainministeri Riikka Purra (PS) kiisti Ylen ykkösaamussa luvanneensa ennen vaaleja, ettei pienituloisilta leikat479641Purra ennen vaaleja: "pienituloisten etuuksista leikkaaminen ei meille käy"
"...perussuomalaisten ero muun muassa kokoomukseen, joka haluaa leikata pienituloisten etuuksista, se ei meille käy."383596Ammattiliittojen jäsenmaksut valtion maksettavaksi
Ammattiliitot neuvottelvat jäsenilleen paremmat palkat, jotka lisäävät valtio verotuloja. Tästä syystä valton tulee maks313147Toksinen persuvasemmisto
Kun toksiset ihmiset eivät kykene hallitsemaan sinua, saamaan sinua näkemään asiat niin kuin he haluaa, toimimaan niin k202800Rikkaiden ja yritysten veroaleen ei ole varaa
Ei pieni Suomi pysty elättämään vanhenevaa väestöä nykyisellä veroasteella. Ainakin 5-prosenttiyksikköä pitää kokonaisve192365Riikka Purra: Autoilu tulee Suomen valtiolle pyöräilyä edullisemmaksi! Siksi pyöräetu poistettiin!
🐸🐸🐸🐸🐸 Perussuomalaisten trollitehdas kiukkuaa kun Riikka Purra päästi taas sammakoita suustaan että autoilu tulee S3431858- 1001277
Tikkunenällä on kovat luulot itsestään
Mut ei tarjottavana muuta kuin katkeruutta, ilkeyttä ja ilkeä luonne hyih.. oikea miesten nielijä Onneksi kaivatullani131243- 931093
Huomentaaaa
Hyvää huomenta.... Tiiätkö kuinka vaikeata susta on ottaa mitään selvää ja ymmärtää yhtään mitään? Mukavaa päivää... sil251060