Peruskomppi

Anonyymi

Heippa! Olen lukion kakkosella oleva tyttö ja tarvitsen apua musiikinkurssin kokeeseen. Tarkoitus kokeessa on siis osata joitain kitaraotteita ja miten nuotteja luetaan. Valitettavasti kokeessa tulee myös osata rumpujen peruskomppi jota en osaa vieläkään.

Itselläni rytmitajuni on hyvin huono ja keskittyminen kahteen asiaan samaan aikaan on vaikeaa. Bassorumpu ja virveli onnistuvat kun pitää ykkösellä lyödä bassorumpua ja kolmosella virveliä, isoin ongelmani tässä on tamburiini(en tiedä onko oikea termi)
Sitä pitää tosiaan kokoajan lyödä ja menen tosi helposti sekaisin esimerkiksi kun lyön virveliä kolmosella nii loppuu toisen käden liike kokonaan. Sama juttu bassorummun kanssa. Onko kellään jotain ohjeita tähän?

6

826

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joo, vaikuttaa että olet ymmärtänyt asian ihan oikein ja yrität ihan oikeaa asiaa. Valitettavavasti enää tarvitsee vain harjoitella, ei tuo muuta vaadi. Tuo mainitsemasi tamburiini on varmaankin hi-hat.

    • Anonyymi

      Hei

      On aivan normaalia, että et osaa keskittyä rumpujen soittoon, koska olet nainen/tyttö. Naiset eivät geneettisesti osaa soittaa rumpuja, sen näyttää historiakin.
      Mutta jos asia kiinnostaa, voit kokeilla vaikka bongorumpuja. Niissä ei ole liikaa liikkuvia osia

      • Anonyymi

        Turpakii


      • Anonyymi

        Paistimiehet nykyään pätevät monilla asioilla, ilman kai pudottaisivat tuhkansakin.

        Perusbiitissä voi lähteä siitä hi-hattikädestä. Lyö neljä ja yritä osua basari ykköseen, virveli kolmoseen samalla. Iisiä?

        En tiedä, mikä osaa miehiä vaivaa. Vammailun sijaan voitaisiin kasvaa. Ei ole yhtään vaikeaa edes, ja nuorilla varsinkin kaikki saumat kasvaa ulos tietyistä ahtauksista. Taantumisen sijaan. Tsemeä...


      • Anonyymi

        "..Naiset eivät geneettisesti osaa soittaa rumpuja, sen näyttää historiakin..."

        Puhut täyttä potasskaa ! Asia taitaa olla toisinpäin. Miehillä on yleiseisesti vaikea keskittyä moneen asiaan yhtä aikaa. 10 vuotias tyttökin pesee monet aikuiset miesrumpalit.
        https://www.youtube.com/watch?v=MUAhV8K-v3A


    • Anonyymi

      Minullakin on maanantaina koe jossa pitäisi opetella perus rumpu komppi ja olen
      itsekkin pihalla tästä mutta kannattaa yrittää löytää youtube tutoriaali komppiin itse käytän Rumpukoulu Basarin videoita toivottavasti sinulla menee hyvin se koe tsemppiä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi

      että tein pahaa sulle. En ole täysijärkinen.
      Ikävä
      132
      1327
    2. Ketä naista se poju tällä hetkellä vetää höplästä

      Sillä kun pitää aina olla joku höplästä vedettävä kierroksessa
      Ikävä
      289
      956
    3. Milloin olet viimeksi ollut hänen..

      Lähettyvillä??
      Ikävä
      43
      855
    4. Milloin näit kaivattusi viimeksi?

      Mitä olisit halunnut tehdä tai sanoa hänelle?
      Ikävä
      33
      631
    5. Tappio Rydmanille

      Ei pystynyt Wille saamaan tahtonsa läpi. https://www.hs.fi/politiikka/art-2000012093775.html
      Perussuomalaiset
      145
      623
    6. Missä tapasit kaivattusi

      ensimmäisen kerran?
      Ikävä
      38
      587
    7. 52
      551
    8. Sometähti villisika-Seppo on kuollut

      Suomussalmella lemmikki­eläimeksi virallisesti hyväksytty villisika Seppo on kuollut. https://yle.fi/a/74-20232445
      Suomussalmi
      28
      528
    9. Tiesitkös rakas

      Mun taivas on pilvinen ja synkkä. Päivät värittömiä ja harmaita. Missä olet, aurinkoni? 💔
      Ikävä
      44
      511
    10. Aattelin nainen

      Jos oppisin puhumaan. Rehellisesti, rennosti ja hetkessä.
      Ikävä
      107
      488
    Aihe