Kokoomus jäi yksin välikysymyksensä kanssa

koska muu oppositio ei lähtenyt mukaan kokoomuksen itkupotkuraivariin mukaan. Kokoomus äksyilee vaalitappionsa takia jonka sai ihan omaa syytään koska harjoitti kepuporvari Sipilän hallituksessa Suomen alempaa keskiluokkaa ja pienituloisia rankaisevaa talouspolitiikkaa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kokoomus-jatti-valikysymyksen-mutta-muu-oppositio-ei-ole-mukana-orpo-ei-ole-yhta-yhtenaista-oppositiota/7556740?cmp=mtvuutiset_mtvuutiset_muu_online
17<50
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Meinaako sinisänkileuka Mykkänen pyrkiä kokoomuksen puoluejohtajaksi?

Äänestä

Ei Kokoomus mitään rasistien tukea olisi halunnutkaan. Kokoomus ajaa kaikenväristen veronmaksajien etua!

Äänestä
  • Korjaus edelliseen: kaikenväristen ökypalkkaisten ja pääomapiirien etuja.

    Äänestä

EK-Mustonen+tokaisi+Sipilän+aloittaessa,+että+otetaan+sieltä,+mistä+saa,+Persaukiselta+otetaan+4.65+%,+se+on+kakskybää,+mutta+4200+e/kk+tienaavalta+valtion+kirstuun+kilahtaakin+jo+195+e,+kapitalisti+varmaan+ymmärtää+kummalta+kannattaa+ottaa..

Äänestä

"Pe­rus­suo­ma­lai­set eivät lähde mukaan kokoomuksen vä­li­ky­sy­myk­seen: "Suuria näkemyseroja hal­pa­työ­voi­man maa­han­tuon­nis­ta".

https://www.kaleva.fi/uutiset/kotimaa/perussuomalaiset-eivat-lahde-mukaan-kokoomuksen-valikysymykseen-suuria-nakemyseroja-halpatyovoiman-maahantuonnista/827166/

Puheenjohtaja Jussi Halla-aho (ps.) sanoo, ettei kokoomus ole esittänyt minkäänlaista yhteistyöhalua välikysymyksen sisällön laatimisesta.

– Ehkä heillä on tässä vielä opettelemista. Heillä on sellainen kuvitelma, että perussuomalaiset lähtevät heidän apupuolueekseen tällaisiin projekteihin ilman, että meillä on mitään sanomista itse substanssiin. Eihän se tietenkään sillä tavalla toimi.

– Meillä on kokoomuksen kanssa työllisyydestä monia yhteisiä näkemyksiä, mutta myös suuria näkemyseroja, jotka liittyvät halpatyövoiman maahantuontiin ja työllisyysasteen kohottamiseen sen avulla, Halla-aho sanoi.

Äänestä
  • Mykkänen panee pahan. Puhuu työehtosopimusten ehtojen täyttämisen valvonnan tärkeydestä. Nyt innokkaat persu ay-aktivistit tosta koppi. :)
    Tais muutenkin olla halla-aho taas ääntenkalastusmeiningeissä liikkeellä, kun leuat tyhjää louskutti.

    https://yle.fi/uutiset/3-10982555

    Äänestä

Kokoomus ei ollut edes yhteydessä persuihin tässä välikysymysasiassa. Tämä siis tiedoksi ketjun vajakkialoittajalle :D

Äänestä
  • Linkki, kiitos, muutoin mutua.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Linkki, kiitos, muutoin mutua.

    Puheenjohtaja Jussi Halla-aho (ps.) sanoo, ettei kokoomus ole esittänyt minkäänlaista yhteistyöhalua välikysymyksen sisällön laatimisesta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Linkki, kiitos, muutoin mutua.

    "Linkki, kiitos, muutoin mutua."

    Linkki löytyy vajakkialoittajan kirjoituksesta. Vajakki linkittelee tänne juttuja, joita itse ei edes lue tai ei ymmärrä lukemaansa

    Äänestä

Sekoomuksen puhevikainen kääpiö on naurettavin puoluejohtaja Suomen historiassa.

Äänestä
  • Orpo on harmaa hiiri.

    Äänestä

Kokoomuslaisten pitäisi pitää hyvät välit perussuomalaisiin, sillä heiltä taisi huveta yhteistyökumppanit tulevaisuudessa. Demarit eivät huoli kokoomusta, eikä muu vihervasemmisto, joten heidän pitäisi yrittää löyttää sopu perussuomalaisten ja kaikenkelpaavan keskustan kanssa.

Aiemmin oli aina kokoomus se kumppani joko keskustalla tai demareille, mutta ajat ovat muuttuneet. Jos kokoomus mielii hallitukseen tulevaisuudessa, niin yhteistyö perussuomalaisten kanssa pitäisi olla hyvällä tasolla.

Äänestä

Petteri Orpo on niin paniikissa, ja toisaalta se on niin leuhka ja typerä jätkä, että se ei viitsinyt edes kysyä Kristillisdemokraatteja mukaansa välikysymykseen.

Saa nyt Kokoomus ja Petteri muutaman kymmenen sekuntia patsastella oman tynkävälikysymyksensä kanssa.

Persut saattavat antaa vapaat kädet äänestyksessä omalle porukalleen, koska ei heitäkään ole kovinkaan selkeästi kutsuttu tämän naurettavan pieneksi jäävän välikyssärin allekirjoittajaksi.

Äänestä
  • Saa petteri patsastella oman tynkänsä kanssa. Juuri näin.

    Äänestä

Hahahhaaa. Vahingoniloa.

Äänestä

Kokoomukselle nauraa kaikki. Hahhahhoo.
Juhana ja Orpo tekevät täysin naurunalaisia kokkareista.Hehheh.
Varikset raakkuvat kokoomuksen yllä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

koska muu oppositio ei lähtenyt mukaan kokoomuksen itkupotkuraivariin mukaan. Kokoomus äksyilee vaalitappionsa takia jonka sai ihan omaa syytään koska harjoitti kepuporvari Sipilän hallituksessa Suomen alempaa keskiluokkaa ja pienituloisia rankaisevaa talouspolitiikkaa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kokoomus-jatti-valikysymyksen-mutta-muu-oppositio-ei-ole-mukana-orpo-ei-ole-yhta-yhtenaista-oppositiota/7556740?cmp=mtvuutiset_mtvuutiset_muu_online

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu