Miksi olet luterilaisen kirkon jäsen?

Kerro muutama peruste jäsenyydellesi.
8<50
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kannattaisi kysyä vaikkapa Lähetyshiippakunnan Päivi Räsäseltä tai Aa:n Susanna Koivulalta.

Äänestä
  • Eikö sinulla reppahousulla ole edes omia mielipiteitä?

    1Äänestä

Totta phuen en oikein itsekään tiedä enää. Kirkko on suurelta osin luopunut luterilaisuudesta, enkä ymmärrä miksi se yhä kantaa luterilaisuuden nimeä?

Äänestä

Ev.lut. kirkon uskovien jäsenten täytyy tuoda esille Kristus syntiemme sovittajana ja pelastajana. Hyljätkää syntinne ja katukaa, antakaa sovittaa itsenne Jumalan kanssa ettei evankeliumi jäisi turhaksi teidän kohdallanne. Siinä on Jumalan rakkaus että hän antoi ainokaisen poikansa ettei yksikään joka uskoo häneen hukkuisi vaan saisi iankaikkisen elämän.

Äänestä
  • Eihän "Kristus syntiemme sovittajana" ole mikään juuri luterilaisille ominainen uskomus. Noin kai uskoo katoliset, ortodoksit, vapaaseurakunnat yms kristilliset kirkkokunnat ja lahkot.

    1Äänestä

Muuten kirkkoon kuulumista yritetään puolustella joissain Jumalan sanasta luopuneissa yhdistyksissä kuten Herättä-yhdistyksessä usein toistamalla typerää älytöntä hokemaa:

"niin kauan kuin siellä isämeidän ja uskontunnustus luetaan"

-Mutta ei se kyllä ihan noin ole tämä asia! Mitä merkitystä sillä on jos vain ulkokultaisuudessa luetaan nimellisesti joku tunnustus mutta ei sydämeltään PYSYTÄ siinä, niinkuin kirkko suurelta osin ja varsinkin Herättäjä-yhdistys lähes kokonaan on siitä jo julkisesti luopunut.

Kyllä uskontunnustus on tarkoitettu USKOTTAVAKSI ja elettäväksi sen mukaan eikä vain hoettavaksi jonkin mantran tavoin:

--------------------

" Minä vihaan, minä halveksin teidän juhlianne enkä mielisty teidän juhlakokouksiinne. Sillä vaikka te tuotte minulle polttouhreja ja ruokauhrejanne, eivät ne minulle kelpaa, enkä minä katso teidän yhteysuhrienne, syöttövasikkainne, puoleen. Vie pois minun edestäni virttesi pauhina, en tahdo kuulla sinun harppujesi soittoa. Mutta oikeus virratkoon kuin vesi ja vanhurskaus niinkuin ehtymätön puro. " (Aamos 5: 21-24)

Totista ja vakavaa kääntymystä Jumala haluaa ja oikeaa sydämen parannusta joka seuraa uskona ja oikeana tunnustuksena eikä tyhjää hokemista kristillisyyden nIMEN takia ulkokultaisuudessa!

Äänestä

En ole parempaakaan löytänyt.

Äänestä

Olen monta kertaa eronnut luterilaisesta kirkosta, mutta aina palannut takaisin, sillä en ole löytänyt parempaa vaihtoehtoa. Ateisti en voi olla, sillä uskon Jumalan olemassa oloon. Katoliseen kirkkoon harkitsin liittymistä, mutta tulin siihen tulokseen, että luterilainen kirkko on juuri minulle asuinkaupungissani Joensuussa parempi vaihtoehto. Vierastan ortodoksista kirkkoa ja en koe itselleni sopivaksi myöskään helluntailiikettä. Minusta luterilainen kirkko tuntui eniten oikealta minulle. Kävin sunnuntaina luterilaisessa kirkossa jumalanpalveluksessa ja myös kahtena edellisenä sunnuntaina. Olen siis kirkkouskovainen, vaikka uskoni ei ole maailman voimakkain.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kerro muutama peruste jäsenyydellesi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu