Kestotrolli se vaan jaksaa

Anonyymi

Täällä tuo yksi sairaalloinen kestotrolli heittelee jatkuvasti joka keskusteluosioon aiheesta riippumatta tuota keksimään päähänpinttymää tulevista dieselautojen ajokielloista.
Eihän sellaista ole missään eikä kukaan ajamassa, vaatimassa, saati toteutettu. Ja millä ihmeen perusteella sellaista edes joku vaatisikaan.

Olen kyllä kuullut jossain päin vaaditun ja ehkä toteutetunkin vanhojen diesel- ja BENSA-autojen ajorajoituksista muutamissa Euroopan suurkaupungeissa, joissa on muutenkin ilmanlaatuongelmia. Vanhoilla tarkoitetaan yleensä reilusti yli 10 vuotta vanhoja, mutta joissakin tiukimmissakin vaatimuksissa aina vähintään yli viisi vuotta sitten valmistettuja eli ennen Euro6-voimaantuloa valmistettuja.

Lisäksi ole kuullut esitetyn yleisiä polttomoottoriautojen, siis sekä dieselien että bensojen, myyntikieltoja koskien uusien myyntiä. Joskus 2030-luvulla ja sen jälkeen.

10

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      voi voi vai että trolli,avaappas silmiäsi niin siinä sinulle trollia. lue uutisia niin tajuat

      • Anonyymi

        Lue ja kuuntelepa tosiaankin uutisia. Sarjakuvat ei riitä eikä seiskalehdet...
        Se tekisi sinulle hyvää, niin ei tarvitsi uskoa kaikenmaailman trolleja.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        kylmää kyytiä faktan kanssa huhuh!


      • Anonyymi

        Kerrotko sen kohdan missä tuossa ex-ministerin vanhassa mielipiteessä on se faktakohta?
        Siinäkö, jossa mainitaan myös bensiinistä?
        Vai joku muu kohta? Vai ajankohta joskus 2030-luvulla tai myöhemmin, niinkuin ex-ministeri arvelee omassa mielipiteessään?

        Huolimatta tuon ex-ministerin mielipiteestä, lienee kuitenkin nykyisen kaltaisten polttomoottorien aika jossain vaiheessa päättyy. Siinä olen samaa mieltä.
        Ja tuskinpa siinä ensimmäisenä päättyy dieselpolttomoottorien aikakausi. Ehei, ensin menee bensat ja sitten dieselit... Tätä puoltaa tietysti päästöt, mutta myös sekin, että koko Suomen ja maailmankin talouselämä pyörii dieseleillä. Bensat on lähinnä hupi- ja mukavuusajoihin.
        Tämäkin on vain minun mielipiteeni, mutta hyvin perusteltu jatakuulla paremmin perusteltu kuin tuo vanha ex-ministerin mielipide


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Hybrideihin ja sähköön on suunta tällä hetkellä mielipiteissä. Päästöt ilmaistaan tärkeiksi kriteeriksi.

        Käytäntö on sitten toinen. Tuossakin artikkelissa mainitaan bensa-autoilla ajavien osuudeksi noin 2/3-osaa. Eli edelleen kaikkein eniten päästöjä tuottavat eli bensa-autot näyttävät olevan yleisin auto.
        Varmasti yksi syy on sekin, että kaikkein halvimmat autot ja kansanautot ovat bensa-autoja. Iso osa hankkii edullisia kansanautoja ja pikkuautoja jo ihan taloudellisista syistä. Ei silloin ympäristöarvot ja päästöt ole kovin suuressa roolissa.


    • Anonyymi

      Suomalainen Agco Power investoi alkuvuonna 100 miljoonaa uuteen dieselmoottoreiden tehtaaseen.
      ""Polttomoottori on raskaiden työkoneiden pääasiallinen voimanlähde nyt ja tulevaisuudessa. Moottorit muuttuvat yhä ympäristöystävällisemmiksi päästömääräysten ja uusiutuvien polttoaineiden myötä. Uudet moottorimme soveltuvat myös hybridi- ja sähkökäyttöön. Meillä Linnavuoren moottoritehtaalla tämä investointi nähdään suurena luottamuksen osoituksena ja se vahvistaa uskoamme tulevaisuuteen", sanoo Agco Powerin toimitusjohtaja Juha Tervala."

    • Anonyymi

      Kun elämässä ei ole mitään tai ketään niin nettitrollaus on varmaankin palkitsevaa ja antaa mielihyvää, mutta melko onneton on tilanne muutaman vuoden jälkeen kun tajuaa tilanteensa ja kuinka on hölmöillyt asiaolla jotka eivät miksikään mutu vaikka kuinka ahertaa näppiksen ääressä.

      • Anonyymi

        miksi sitten kirjoittelet? :D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2274
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      1098
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      992
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      893
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      883
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      126
      863
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      773
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    Aihe