Oma kanta tiedot?

Mikä mahtaa olla syy ettei kanta.fi palvelussa näy terveystietojani enää? Ainoastaan reseptitiedot ja hammaslääkärille ajat näkyy.
Hammaslääkäri ajat vuodelta 2018 jotka peruin näkyy edelleen käynteinä.
Laboratoriotulokset ja lääkärillä käynnin tiedot poissa? Johtuuko uudistuksesta? Jotain mennyt pieleen ennen hyvin toimineessa palvelussa.
Onko muut huomanneet saman?

7

488

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onko varsinaiset terveystiedot joskus näkyneet sinulle? Minulla kyseinen kohta on aina ollut tyhjä, mutta mm. lääkärikäynneillä tehdyt tutkimukset ja lääkärinlausunnot näkyy omassa kohdassaan. Kävin viime viikolla hammaslääkärillä tarkastuksessa, joten pitääkin käydä vilkaisemassa näkyykö ne nyt kun aiemmin hammaslääkärin toimenpiteitä ei ole kirjattu omakantaan.

    • Anonyymi

      kyllä mulla näkyy kaikki tiedot ihan niin kuin pitää.

      • Anonyymi

        Tiedot tulee minulle usein viiveellä.


    • Niin. Viiveellä tulee, mutta kun kaikki entisetkin tiedot on poistuneet.
      Ei ole eka kerta kun vanhempaa hyvää käytäntöä uusitaan ja pieleen menee.
      Niin kävi hätäilmoitusten muutoksessakin.
      Nyt en ole katsonut joko toimii oma kanta.

      • Anonyymi

        Oletkohan tehnyt joitakin kieltoja tietojen näkymiselle?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oletkohan tehnyt joitakin kieltoja tietojen näkymiselle?

        Voisiko siellä olla sellainen mahdollisuus, että voisi kieltää omien tietojensa näkymisen itselleen? Minulle ei näy kuin muutama harva tutkimustulos sekä lausunto, lääkärit näkevät niitä sivukaupalla. Olen useammalle lääkärille maininnut, että haluaisin nähdä tietoni, yksi pohti tuota näyttämiskieltoa, muut ovat vain kohautelleet olkapäitään. En löydä sellaista säätöä joka lisäisi tietojen näkyvyyttä.

        Ainakin reseptitiedot häviävät 2 vuoden päästä, minusta kaikki tieto pitäisi säilyttää, niistä voi olla hyötyä vuosikymmentenkin jälkeen, eikä niiden säilyttämisestä ole mitään haittaa.


    • Mulla on kyllä ennen näkyneet nyt ei.
      Koetin saada kysymyksen lähetettyä, mutta ei onnistunut. Jotain siinä on vialla.
      Löytyy valikosta” tuki” ja siellä mahdollisuus kysymyksen lähettämiseen vaan ei onnistunut lähettää.
      Todellakin itsensä tiedot täytyy saada nähdä. On niissä joskus ollut aikamoista satuilua.
      Nyt täytyy katsoa A- talk. Siellä kerrotaan potilaiden eriarvoisesta kohtelusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      20
      18744
    2. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      68
      5705
    3. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      24
      5287
    4. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      37
      5166
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      38
      5001
    6. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      77
      4909
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      62
      4443
    8. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      43
      4117
    9. Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?

      Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on
      Suomalaiset julkkikset
      49
      3413
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      49
      3095
    Aihe