Oma kanta tiedot?

Mikä mahtaa olla syy ettei kanta.fi palvelussa näy terveystietojani enää? Ainoastaan reseptitiedot ja hammaslääkärille ajat näkyy.
Hammaslääkäri ajat vuodelta 2018 jotka peruin näkyy edelleen käynteinä.
Laboratoriotulokset ja lääkärillä käynnin tiedot poissa? Johtuuko uudistuksesta? Jotain mennyt pieleen ennen hyvin toimineessa palvelussa.
Onko muut huomanneet saman?

7

496

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onko varsinaiset terveystiedot joskus näkyneet sinulle? Minulla kyseinen kohta on aina ollut tyhjä, mutta mm. lääkärikäynneillä tehdyt tutkimukset ja lääkärinlausunnot näkyy omassa kohdassaan. Kävin viime viikolla hammaslääkärillä tarkastuksessa, joten pitääkin käydä vilkaisemassa näkyykö ne nyt kun aiemmin hammaslääkärin toimenpiteitä ei ole kirjattu omakantaan.

    • Anonyymi

      kyllä mulla näkyy kaikki tiedot ihan niin kuin pitää.

      • Anonyymi

        Tiedot tulee minulle usein viiveellä.


    • Niin. Viiveellä tulee, mutta kun kaikki entisetkin tiedot on poistuneet.
      Ei ole eka kerta kun vanhempaa hyvää käytäntöä uusitaan ja pieleen menee.
      Niin kävi hätäilmoitusten muutoksessakin.
      Nyt en ole katsonut joko toimii oma kanta.

      • Anonyymi

        Oletkohan tehnyt joitakin kieltoja tietojen näkymiselle?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oletkohan tehnyt joitakin kieltoja tietojen näkymiselle?

        Voisiko siellä olla sellainen mahdollisuus, että voisi kieltää omien tietojensa näkymisen itselleen? Minulle ei näy kuin muutama harva tutkimustulos sekä lausunto, lääkärit näkevät niitä sivukaupalla. Olen useammalle lääkärille maininnut, että haluaisin nähdä tietoni, yksi pohti tuota näyttämiskieltoa, muut ovat vain kohautelleet olkapäitään. En löydä sellaista säätöä joka lisäisi tietojen näkyvyyttä.

        Ainakin reseptitiedot häviävät 2 vuoden päästä, minusta kaikki tieto pitäisi säilyttää, niistä voi olla hyötyä vuosikymmentenkin jälkeen, eikä niiden säilyttämisestä ole mitään haittaa.


    • Mulla on kyllä ennen näkyneet nyt ei.
      Koetin saada kysymyksen lähetettyä, mutta ei onnistunut. Jotain siinä on vialla.
      Löytyy valikosta” tuki” ja siellä mahdollisuus kysymyksen lähettämiseen vaan ei onnistunut lähettää.
      Todellakin itsensä tiedot täytyy saada nähdä. On niissä joskus ollut aikamoista satuilua.
      Nyt täytyy katsoa A- talk. Siellä kerrotaan potilaiden eriarvoisesta kohtelusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      43
      2218
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      65
      2088
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1950
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      393
      1697
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      104
      1655
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1484
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1102
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      75
      945
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      909
    Aihe