onko dieselin ajokiellot totta?

Anonyymi

17

91

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      valitettavasti on totta, miksi muuten tämmöisiä keksittäisi?
      diesel auton hankintaan en rupeasi nyt.(arvon aleminen,kiellot,yms)

      • Anonyymi

        Kerro minulle diiselauton omistavalle yksikin kielto Suomessa. Voimassa oleva tai lakiin kirjattu voimaantulopäivä. Autoni on vm, -15 1.6 Hdi hiilipäästö 98g/100 km. Voit kertoa myös muualla maailmassa voimassa olevan kiellon, joka koskee autoani.


      • Anonyymi

        huhhuh, kalliiks tuli huijaukset ja häpeän maine myös


      • Anonyymi

        Miten tuo liittyy diiselin " kieltoihin" ?


    • Anonyymi

      Kyllä, dieselillä ajetaan Suomessa ja muuallakin vielä kymmeniä vuosia. Ainoastaan joissain Euroopan suurkaupungeissa saatetaan kieltää vanhan tekniikan dieseleillä ajaminen arkisin ja määrätä joku lisämaksu, mutta nämä uudemman tekniikan dieselit sallitaan vielä ties kuinka kauan, koska automaailmassa ei ole mitään järkevää tarjota tilalle ja noita dieseleitä on maailma pullollaan. Tälläkin hetkellä Suomeen tuodaan uudehkoja isoja dieselautoja ennätysmääriä ja käytännössä päästöjen määrä on lähtenyt kasvuun, mutta meikäläisten autojen päästöillä ei todellisessa elämässä ole hyttysen pierun verran merkitystä mihinkään ilmastoasiaan. Ennemmin sinunkin kannattaisi olla huolissaan micromuoveihin ja vastaaviin saasteongelmiin, sillä ne ovat vielä suurempi ongelma nyt ja tulevaisuudessa. Autoilu kyllä puhdistuu pikkuhiljaa kun asia on tiedostettu, mutta varmasti sinäkin tilaat Kiinasta halpaa muovipaskaa ihan vaan kun se on halpaa ja vaikka et sitä edes tarvitsisi, mieti sitä ja ryhdistäydy mies vai pitäisikö sanoa poika?

      • Anonyymi

        mutta jos kaikki ajattelisi näin kun kommenoit
        "mutta meikäläisten autojen päästöillä ei todellisessa elämässä ole hyttysen pierun verran merkitystä mihinkään ilmastoasiaan."
        niin olisi peiliin katsomisen paikka?
        poika...vai miten se oli? :=)


      • Anonyymi

        Nuo tuontiautothan nuorentavat Suomen yli 12 vuotta vanhaa autokantaa nekin. Ei tietysti yhtä paljon kuin jos noiden sijasta ostettaisiin uusia autoja.

        Suomen autoliikenteen päästöt eivät ole nousseet noiden takia. Ei nousuksi oikein voi laskea vertaillessa siihen, että noiden sijaan olisi ostettu uusia autoja.
        Eikä Suomessa myöskään samasta syystä kuin muualla Euroopan päästöjen nousu eli dieselautojen korvautuminen bensa-autoilla on johtanut päästöjen nousuun. Suomessahan dieseleiden määrä ei ole vähentynyt autokannassa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        mutta jos kaikki ajattelisi näin kun kommenoit
        "mutta meikäläisten autojen päästöillä ei todellisessa elämässä ole hyttysen pierun verran merkitystä mihinkään ilmastoasiaan."
        niin olisi peiliin katsomisen paikka?
        poika...vai miten se oli? :=)

        omaan nilkkuriin lipes leka :=)


    • Anonyymi

      saksalaiset osaa tekniikan-huijata...

    • Anonyymi

      Ei ole tulossa mitään yleisiä dieselkieltoja Suomeenkaan, eihän niitä ole missään muuallakaan. Tämä yksi sairaaloinen trolli täällä riehuu ja levittää valepropagandaansa syistä, joita voi vain arvailla.

      Vanhojen dieseleiden, kuten vanhojen bensojenkin, kohdalla jossainpäin Eurooppaa on suunnitteilla rajoituksia ja saattaa sellaisia jo ollakin. Suomessa ei ole sellaisia ollut esillä. Rajoitukset kohdistuvat lähinnä reilustikin yli kymmenen vuotta vanhoihin autoihin. Missään ei ole rajoituksia Euro6- autojen osalta eli autojen, jotka valmistettu syksyn 2014 jälkeen. Ei edes bensojen osalta, vaikka niiden päästöt ovatkin euro6:ssa melkoisesti vastaavien dieselien päästöjä suuremmat.

      Ei siis ole totta erilliset dieselkieltoväitteet. Kaikkien, siis sekä bensojen että dieselien, perinteisten polttomoottoriautojen uusmyyntikielloista on esitetty jonnekin 2030-luvulla. Sekään ei tarkoita polttomoottoriautojen käyttökieltoa.

      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        propagandaa?
        https://www.is.fi/autot/art-2000006095219.html
        okei

        Niinku pelkkä diiselkielto ? Niinkö tuon ymmärsit ? Okei !


    • Anonyymi

      "Ei ole tulossa mitään yleisiä dieselkieltoja Suomeenkaan, eihän niitä ole missään muuallakaan. Tämä yksi sairaaloinen trolli täällä riehuu ja levittää valepropagandaansa syistä, joita voi vain arvailla."

      Oisko nyt kuitenkin niin että tällaisten anonyymien palstojen painoarvo on hyvin lähellä nollaa. Täällä riehuu väki jonka ostovoia on hyvin lähellä nollaa. Ei todellakaan se kansanosa jonka lompakosta löytyy painovoimaa kertomaan mikä Suomen taloudessa menestyy ja mikä ei.

      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        selitys tälle sitten?
        https://www.is.fi/autot/art-2000006095219.html
        propagandaa tämäkinkö?

        Mitä selitystä kaipaat? Minusta tuossa on kokolailla selkeästi kerrottu mitä Amsterdamissa suunnitellaan. Mitä kohtaa et ymmärtänyt?
        Kuka väittänyt sen olevan propagandaa?


    • Anonyymi

      Miksi siitä pitäosi tehdä ongelma? Suomessa ei kieltoja vuosiin ,korkeintaan helsinkiin 10 vuoden kuluttua, ulkomaille matkustaessa kiertää ne muutamat kaupungit kaukaa, missä kieltoja on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      271
      10927
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      76
      3001
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      84
      2680
    4. 88
      2540
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      151
      2252
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      268
      2130
    7. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1461
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1425
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      132
      1331
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      35
      942
    Aihe