Lueskelin tätä uutista:
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000006248149.html
Tuli mieleen, että jossain vaiheessa painetaan paniikkinappulaa ja aletaan rajuihin toimenpiteisiin.
Vaihtaisitko SINÄ sähköautoon, jos bensan hinta yhtäkkiä kymmenkertaistuisi?
Ja olisitko valmis maksamaan siitä kymmenkertaisen hinnan kun kaikki muutkin haluavat sillä samalla hetkellä tehdä saman?
Joten kannattaisiko vaihtaa jo tänään, jos ei tänään, niin tällä viikolla, ja jos ei tällä viikolla niin viimeistään tässä kuussa?
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000006248149.html
Tuli mieleen, että jossain vaiheessa painetaan paniikkinappulaa ja aletaan rajuihin toimenpiteisiin.
Vaihtaisitko SINÄ sähköautoon, jos bensan hinta yhtäkkiä kymmenkertaistuisi?
Ja olisitko valmis maksamaan siitä kymmenkertaisen hinnan kun kaikki muutkin haluavat sillä samalla hetkellä tehdä saman?
Joten kannattaisiko vaihtaa jo tänään, jos ei tänään, niin tällä viikolla, ja jos ei tällä viikolla niin viimeistään tässä kuussa?
Vastaukset 20
Vanhimmat
Kunhan tulee kohtuuhintainen sedan joka on hyvännäköinen ja talvellakin pääsee 500km( työt vaatii)
Lämmin pitää olla ja taloyhtiö laittaa latausasemia.
Vaihda työsi lähempänä olevaan työpaikkaan.
Miksi vaihtaa hyvä työpaikka.
Mistä tiedät, ettei se uusi olisi vielä parempi?
Siinäpäse onkin jos se sattuukin olemaan huonompi niin sitten harmittaa.
Harmittaa se silloinkin, jos se osoittautuukin paremmaksi, kuin nykyinen....
No muuta sitten lähemmäksi sitä hyvää työpaikkaasi, niin pärjäät silloin sähköautollakin. Aivan järjettömiä tuollaiset työmatkojen pituudet!
vihervasemmiston mukaanhan ihmisen pitää vastaanottaa töitä jopa satojen kilometrien päästä asuinpaikastaan.
omalla autolla kulkeminen on ekoteko koska silloin ei ison linja auton tarvitse ajaa puolityhjänä edestakaisin.
Huoh..työhön kuuluu kiertää pohjoissuomea eri tehtaissa yms..
Hankala muuttaa lähemmäs kun viikottain vaihtuu paikka missä käydä.
Huoh...et kertonut mitään siitä, että työsi on reissutyötä! Hankalaa se tosiaan on silloin....
No kirjoittihan tuo, että työ vaatii 500 km matkojen ajamista.
Ei sitä nyt silloin kukaan kuvittele, että 500 km olisi päivittäinen matka vakituiseen työpaikkaan ja takaisin, eihän.
Olen jo vaihtanut sähköautoon, takaisin polttomoottoriseen autoon ei ole paluuta koska polttomoottoriset ovat käytettävyydeltään täysin onnettomia sähköauton voimalinjaan verrattuna, polttoaine maksaa aina vaan enemmän ja sähkö ei juuri mitään, huoltojen tarve vähäinen ja ei saastuta ja metelöi käytössä.
Polttomoottorit vaihteistoineen ovat auttamatta muinaisjäänteitä.
Höpö poika se jaksaa kirjoitella hölmöjä, sulla mitään patteriautoja ole.
Olen jo vaihtanut sähköauton, takaisin v8 bensa polttomoottoriseen autoon ,ei ole paluuta näihin ilmastopellejen toimimattomiin paskaläjiin koska polttomoottoriset ovat käytettävyydeltään täysin ylivoimaisia verrattuna leikkikalu sähköautoon
Ostin sähköauton, vaimo alkoi sillä ajelemaan ja itse ajan polttiksella edelleen ;-)
Höperön ukon horinoita wiski luultavasti tuhonnut aivosolut🐵🐵🐵🐵
Amerikkaan tai Venäjälle joutuu pistää päämajan pystyyn, EU pakolaisena😇😇😇
en vaihda,sähköautot ovat ympäristö ja turvallisuusuhka.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/sahkoauto-rajahti-kanadassa-autotallin-ovi-lensi-kadun-toiselle-puolelle-ja-kattoon-tuli-valtava-reika/7500030
Entäpä kun sähköauton valmistaminen saastuttaa enemmän kun se elinaikanaan "puhdistaa"? Tuossa on vielä pieni ongelma, vai kuinka?
Olisikohan ihmisten osto- ja kukutuskäyttäytymisen mutos kuitenkin se ainoa ja oikea tapa pelastaa ilmaston lämpiämiseltä ja saasteilta?
No kun mikään ei näköjään kelpaa kenellekään vaihtoehtoiseksi energiaksi, niin eihän siinä auta sitten muu, kuin tuhoutua kilpaa maapallon lämpenemisen kanssa! Aika yksinkertaista eikö?....