Minulla on ongelmana kaveriporukassa oleva myrkyttelijä jonka kanssa joudun nyt järjestämään polttarit meidän kummankin hyvälle ystävälle. Olemme kaikki tunteneet lapsuudesta. Olen itse kuitenkin ollut tekemisissä tämän myrkyttelijän kanssa vain yhteisen ystävämme kautta. Myrkyttäjällä ei ole muita hyviä ystäviä kuin meidän yhteinen kun taas meidän porukasta me kaikki muut olemme keskenämme oikein hyviä ystäviä.Hän on nuorempana ollut ”mustasukkainen” tästä yhteisestä ystävästä ja olen siitä saanut ilkeitä katseita ja käyttäytymistä hänen puoleltaan jonka kuitenkin olen antanut olla ajatellen ettei ihmisellä ole muuta sisältöä elämässään. Nyt viime vuosina on muodostunut ongelmaksi että aina kun näemme kaikki yhdessä tämä myrkyttelijä suuttuu milloin mistäkin ja valittaa tälle meidän yhteiselle ystävälle jälkeenpäin. Nämäkään eivät ole meitä muita sen kummemmin ”kiinnostaneet”. Nyt kuitenkin olimme kolmistaan ulkona jonka aikana huomasin myrkyttelijän piikittelevän meidän yhteistä ystävää milloin mistäkin ja takertui kaikkeen sanomiseeni jonka jälkeen hän otti asiakseen tämän illan jälkeen alkaa piinaamaan minua sanomisistani jotka siis liittyivät lähinnä miten meidän perheessä jaetaan lapsen hoito ja sen sellainen perus mammojen löpinä. En missään vaiheessa kertonut kuin omista asioista ottamatta yleisesti kantaa esim naisten ja miesten eroihin. Tästä kuitenkin sain monia viestejä häneltä pitkin iltaa jotka jatkuivat aamullakin vielä.Kerroin useasti etten ole tälläisista puheenaiheista kiinnostunut keskustelemaan kunnes jouduin jo estämään koko ihmisen useamman varoittelun jälkeen. Nyt kuitenkin joudun järjestämään polttarit hänen kanssaan yhteiselle ystävälle.Olen luvannut meidän ystävälle että ne järjestetään hyvin välittämättä meidän väleistä mutta tämä myrkyttelijä jatkaa tätä ihme kiukuttelua aloittamalla nyt sillä että haluaa päivän tietää juuri tänään milloin polttarit ovat vaikka häihin on niin pitkä aika vielä ettei parilla ole edes tarkkaa hääpäivää tiedossa. Miten ihmeessä selviän tämän psykon kanssa? Puhunko vain polttareista hänen kanssaan ja sivuutan kaiken muun mitä hän minulle suoltaa vai miten?
Porukassa myrkyttäjä
Anonyymi
261
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ehkä sinun olisi ollut parempi sanoa ystävällesi, ettet kykene järjestämään juhlia myrkyttäjän kanssa. Sillä pelkäät että jokainen ajamasi idea tullaan haukkumaan maan tasalle hänen toimesta.
Asiaan reagoiminen hankaloittaa teidän yhteinen ystävä, sinä et halua pilata ystävän polttareita ja toinen tuskin välittää, vaikka kyseessä olisi yhteisen ystävänne häät.
Lainaten Scythian kirjoitusta "Et voi voittaa jos olet vaarassa hävitä. Et voi vit*uilla jos välität. Jos arvostat toista* osapuolta (sillä hetkellä) ja hänen mielipidettä, etkä osaa nollata sitä niin et pysty kontrolloimaan tilannetta koska kaikki aktiivinen työsi menee aktiivipuolustukseen. Paras itsepuolustuksen oppi on ”käytä puolustustasi kuin asetta”. Esimerkiksi ignoraa. Tällä tarkoitan, että itsepuolustuksesi kannalta on parasta, ettet kuule/näe kaikkia provoja joita osallesi on heitetty. Vältä siis aktiivisesti niiden huomioiminen. Tämä saattaa vastustajasi suunnattoman aggression valtaan koska sinä ignoroit häntä aktiivisesti. Tämä tuntuu hänestä epäoikeudenmukaiselta ja hän käyttää yhä suuremman osan energiastaan, ajastaan ja vaivastaan pohtiakseen sinua, mikä syö hänen voimiaan ja toisaalta tuo sinulle suuremman edun varsinaisessa yhteenotossa. Tätä samaa taktiikkaa elävässä elämässä voi soveltaa esim. kääntämällä selkänsä ja kävelemällä pois tilanteesta kesken toisen pitkän vuodatuksen."
*tässä tapauksessa kolmatta osapuolta
Tuota oppijaksoa kannattaa lukea soveltaen
https://www.city.fi/blogit/1698/vittuilun ja tappelun abc/84841
Pysy siitä myrkyttäjästä niin kaukana kuin itä on lännestä niin eiköhän elämä ala sujua paremmissa merkeissä. Ihminen voi itse valita ystävänsä ja ne kenen kanssa haluaa olla tekemisissä. Niin yksinkertaista se on kun sen tajuaa.