Sotavalmiuden Venäjää vastaan täytyy olla uskottava

Jos haluat rauhaa varustaudu sotaan sanoivat roomalaiset ja se pätee nykyäänkin.

Suomen virhe ennen talvisotaa oli uskoa ettei sotaa tule ja sotavalmius Neuvostoliittoa vastaan jätettiin siksi hyvin puutteelliseksi.

Aseita ei hankittu kun niitä olisi saanut ja kun sotaan sitten jouduttiinkin aseita ei saanutkaan enää mistään. Kymmenesosa maasta menetettiin kun jouduttiin aseiden ja ammusten puutteen takia vetäytymään.

Nykyään olisi tärkeintä varmistaa lännen apu sotatilanteessa koska ilman sitä Suomi ei pitkään pysty sotimaan. Apua ei kuitenkaan ole varmistettu liittymällä Natoon. Mistään muualta riittävää apua ei voida saada.

Tämä saattaa houkutella Venäjää hyökkäämään tilaisuuden tullen.
20<50
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Ei saisi sanoa mutta sanonpa nyt kuitenkin, että minua hiukan ällöttää Sauli Niinistön politiikka.

Hän pakoilee vastuuta tietämättömän kansan selän taakse. Hänellä on käytössään parhaat tietolähteet.

Äänestä

Mitä sotaa nyt panikoidaan?
Oletteko menettäneet järkenne tyystin?
Palatkaa todellisuuteen ja nukkukaa yönne ilman trollausta.
Saatana, pahimmat trollit ovat kyllä noita Aron hengenheimolaisia.

Äänestä
  • "Mitä sotaa nyt panikoidaan?"

    Olet käsittänyt väärin avauksen. Rauha säilyy parhaiten kun sotavalmius pidetään mahdollisimman hyvänä.

    Ei valmistauduta hyökkäämään mihinkään vaan tekemään hyökkäys Suomeen mahdollisimman kalliiksi.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    "Mitä sotaa nyt panikoidaan?"

    Olet käsittänyt väärin avauksen. Rauha säilyy parhaiten kun sotavalmius pidetään mahdollisimman hyvänä.

    Ei valmistauduta hyökkäämään mihinkään vaan tekemään hyökkäys Suomeen mahdollisimman kalliiksi.

    Olen käsittänyt ihan oikein, nuo avaukset ovat täyttä trollausta.
    Isäntämaasopimuksen kaltaiset sopimukset ovat todellisia, syvennypä sisältöön ja mihin kaikkeen sillä sopimuksella ollaan alistuttu?

    Äänestä

Aloittajan otsikko paremmassa muodossa: "Suomen puolueettomuuden tulisi olla uskottava"
Sanomamme maailmalle olisi, että pidämme huolen omasta alueestamme , emmekä salli kenenkään käyttää sitä sotatoimiin emmekä sen harjoitteluun.

Siinä sitä olisi harppaus nykyisen sekoilumme rauhoittamiseen.
SE olisi kiitoksen ansaitseva helpotus kaikille lähialueen maille ja asujille.

Jaa, mutta kun on Nato ja muutama natokieroilija.

Äänestä
  • "Suomen puolueettomuuden tulisi olla uskottava"

    Suomi luopui virallisesti puolueettomuudesta liityttyään Euroopan unioniin. Jos puolueettomuuteen halutaan palata se vaatisi ensin eroa EU:sta.

    Britannian esimerkki ei houkuttele.

    Äänestä

Suomella pitää olla YYA-sopimus ja riittän vahvat puolustusvoimat torjumaan Lännen agressiot kauttamme Venäjää vastaan!

Äänestä

Kiva olisi jos alkaisi. Olisivat tännekkin kirjoittelevat tyytyväisiä kun vuosikausia ovat sitä jauhaneet,muutenhan he olisivat horisevia hupiukkoja. Toivottavasti Putin hyökkää,siitäpähän sitten näkis miten käy ja tuleeko ketään Suomen avuksi.

Äänestä

Sotavalmiuden Venäjää vastaan täytyy olla uskottava. Rahoja ei kanata tuhlata jenkki romuun. Uusi salpalinja rankenteille heti ja itäraja jalkaväkimiinoja täyteen.

Kyll se siit sit.

Äänestä

Eikäkö tilataa Halliburttonilt rakennustyät. Kokoomukse pojat tuntee niire pomon.

Äänestä

Suomen puolustus on kansainvälisesti vertaillen muuten hyvässä kunnossa. Puuttuu vain Naton turvatakuu.

Avun saaminen tositilanteessa on epävarmaa ja ilman sitä ei kauaa sodita.

Talvisotaan vertailu on paikallaan. Suomalaiset oli kovia sotilaita mutta aseiden ja ammusten puutetta ei voitu korvata millään.

Äänestä

Pienen maan sotiminen kokonaan yksin on täyttä utopiaa. Eihän Suomessa ole juuri mitään nykyaikaisen sodan tarvitsemaa teollisuutta.

Hornetien ohjuksiakin saa varmuudella vain natomaista jos on Naton jäsen.

Ilman ohjuksia Hornetit on täysin hyödyttömiä tositilanteessa.

Rauhan aikana niillä pärjää ilman ohjuksiakin.

Äänestä

Höpö Höpö!

Äänestä

"Sotavalmiuden Venäjää vastaan täytyy olla uskottava."

Hyvä että huomasitte. Siksi te Nato Tiltut voitte nyt lopettaa turhanpäiväisen Venäjään kohdistuvan riidan haastamisen.

Kosketelkaa vaikka toisianne.

Äänestä

Suomen on hyvä jatkaa Sveitsittymisen turvallisella tiellä.

Ukraina heilasteli Nato USA:n kanssa ja sille meinasi käydä hullusti. Onneksi saivat presidentin vaihdettua.

Äänestä

Ihan naurettavaa pasatusta. Venäjällä ei ole mitään syytä hyökätä Suomeen, ei vähäisintäkään.

Suomen asia on kuitenkin luoda tarpeeksi vahva kuva puolustustahdostaan, jolloin tuli tänne sitten kuka tahansa tai uhkasi miten tahtoi, niin tuho kohtaa myös vastustajaa ja tätä varten ainoastaan ydinaseet ovat järkevä vaihtoehto. Osaaminen tässä maassa on ydinaseiden valmistamiseen ja se pitäisikin tehdä välittömästi. Kun Suomi sitten ilmoittaisi, että olemma ydinaseilla varustautunut valtio, niin kukaan järkevä taho ei hyökkäisi tänne.

Itse asettaisin vielä asiat niin, että jos tänne hyökätään, niin Suomen agentit salkku-ydinpommein räjäyttävät Mekan ja Vatikaanin ilmaan ja jos tänne tehdään sitten vielä hyökkäys, niin Suomi räjäyttää ydinvoimalansa ja saastuttaa sekä venäjän, että koko pohjolan ja myös mahdollisesti manner-eurooppaa ison osan ja agenttimme ydinasein pamauttavat Brysselin, Lontoon, Pariisin ja muut Euroopan isot kaupungit ydinsaasteisiksi läjöiksi. Sanotaanko siis, että saisimme olla ihan rauhassa ja tehdä hyvää kauppaa Venäjän kanssa ja olla hyviä ystäviä keskenämme, niin kuin asiaan kuuluisikin, kun tämä asia olisi selvä.

Äänestä

Ydinase on vanhanaikainen uhka.

Armeijassa on alettu läträämään taistelukaasujen ja hermomyrkkyjen kanssa. Eteenpäin myrkkyjoukot!

Drooneilla vähän uhkaisi levitellä novitsokkia arkoihin paikkoihin sopivalla tuulella, niin johan hymy hyytyis.

Äänestä

"Jos haluat rauhaa varustaudu sotaan sanoivat roomalaiset ja se pätee nykyäänkin."

Suomenkin tulee hankia uudenlaiset katapultit ja pyörien päälle rakennetut hyökkäys tornit.
Myös viestiyhteydet on uusittava. Vanhat kirjekyyhkyt voi jo syöttää ketuille ja panna maratoonarit ja ultrapitkien matkojen juoksijat viestin viejiksi ja tuojiksi.

Äänestä
  • Rysäpöksylän trolli innostui esittelemään Putunin suuria sotakeksintöjä.
    Suomi taas hankkii uuden laivaston ja F-35 hyökkäysNATO:n spesiaalitoimituksena.

    18 maan koalitio on päättänyt että Venäjä vapautetaan.

    Trollit pääsevät puhdistamaan öljyputkia venäläisillä hammasharjoilla eli kuusen oksilla. Jos ette enää pääse kirjoittelemaan niin toivotan pitkää ikää ja muistakaa villapöksyt.

    Äänestä

Sotavalmiuden Venäjää vastaan täytyy olla uskottava. Nato Tiltut ei sitä ole, mutta Suomen armeija on.

Suomi on sitäpaitsi Pohjolan "Sveitsi", eikä Venäjä hyökkää Sveitseihin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Jos haluat rauhaa varustaudu sotaan sanoivat roomalaiset ja se pätee nykyäänkin.

Suomen virhe ennen talvisotaa oli uskoa ettei sotaa tule ja sotavalmius Neuvostoliittoa vastaan jätettiin siksi hyvin puutteelliseksi.

Aseita ei hankittu kun niitä olisi saanut ja kun sotaan sitten jouduttiinkin aseita ei saanutkaan enää mistään. Kymmenesosa maasta menetettiin kun jouduttiin aseiden ja ammusten puutteen takia vetäytymään.

Nykyään olisi tärkeintä varmistaa lännen apu sotatilanteessa koska ilman sitä Suomi ei pitkään pysty sotimaan. Apua ei kuitenkaan ole varmistettu liittymällä Natoon. Mistään muualta riittävää apua ei voida saada.

Tämä saattaa houkutella Venäjää hyökkäämään tilaisuuden tullen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu