..että miksi ateisteilla on tapana, ainakin täällä ja paljon muuallakin ajaa sitä omaa agendaansa jalat polkien vihaisena "Jumalaa ei ole" mantraa hokien kuin pahaiset fundikset taas että ON Jumala? ja sitten joskus siinä 70 ikävuoden korvilla alkaa varsinainen sekoilu kun porukkaa lakoaa ympärillä, eikä omaa henkistä käsittelyä elämästä ja universumista ole käyty. Ikään kuin sekoavat. Se ei ole hauskaa katsottavaa. kokemusta on. En vaan ymmärrä. Onko siinä jonkinlainen pelko, huono omatunto, että joutuukin vastuuseen kenties tekemistään kolttosista? Minä voin ainakin rehellisenä sanoa En TIEDÄ..onko Jumalaa olemassa,mutta kyllä universumi ja kun itse on vielä olemassa, niin pidän asiaa mahdollisena, jopa todennäköisenä. Olenhan minäkin olemassa.
Olen kovasti miettinyt..
Anonyymi
15<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Sinä olet. Myönnetään. Mutta miksi se Jumala ei kommentoi mitään, jos se kerran on olemassa? Ei pikku jutustelu täällä pitäisi olla sentään universumin luoneelle temppu eikä mikään.
Mikä se Jumala on?
Jokin mitä ei haluta määritellä.
>>ajaa sitä omaa agendaansa
Mitä ihmeen agendaa? Minä en usko jumalaolentojen olemassaoloon ja totean tämän jokaiselle teistille, joka minulle jumaliaan tulee tarjoamaan.
>>niin pidän asiaa mahdollisena, jopa todennäköisenä
Millä perusteella on mahdollista että jumalaolentoja voisi olla olemassa? Mitään todistetta tällaisesta mahdollisuudesta ei ole todennäköisyydestä puhumattakaan.
Sitten kun ihmiskunta pääsee toisiin ulottuvuuksiin niin asia voidaan ateistille todistaa mutta ateistin surkean lyhyt ja katkera elämä ei siihen riitä.
Mutta totuttele hyvissä ajoin ennen elämäsi loppua siihen että piru tökkii kuumalla hiilhangolla ateistia persuksille iankaikkisesti.
>>Sitten kun ihmiskunta pääsee toisiin ulottuvuuksiin
Ai sielläkö se sinun mielikuvitusjumalasi luuraa. Miten ajattelit näihin ulottovuuksiin pääseväsi?
>>niin asia voidaan ateistille todistaa
Jos jumalasi tai jonkun muun jumala löytyy näistä ulottovuuksista niin muutan kantaani välittömästi jumalien olemassaolon suhteen. Mutta niinkauan kuin näitä todisteita ei ole pidän jumaliasi ja ulottovuuksiasi hömppänä :)
>>Mutta totuttele hyvissä ajoin ennen elämäsi loppua siihen että piru tökkii kuumalla >>hiilhangolla ateistia persuksille iankaikkisesti.
Lapsellinen uskosi piruun on säälittävää
G4G:kö se taas siellä. Kyllä kirjoitustyyli kavaltaa.
Jep. Se on taas ottanut viinaa ja purkaa pahaa oloaan niihin, jotka kokee itseään heikommaksi.
Minua ei ota yhtään päähän tämä uskovien jumala on- kampanja, pikemminkin pyrkii huvittamaan kaiken aikaa. Jumalahan ei ole mitään todellista vaan uskovan mielessä syntynyt toive tai ajatus, jonka hän prosijoi itsensä ulkopuolelle ja alkaa elää jumala-elämää, jossa kielletään tosiasioita kuten evoluutio ja maailman ikä, alkaa elää kuin huumeiden vaikutuksen alaisena, haltioituneena ja hurmioituneena. Ja tällaiset ihmiset minun pitäisi ottaa vakavasti.
Aloittaja ei ole juuri ilmeisesti lukenut palstaa, tai on kreationisti joka ei yhtään mieti mitä hänelle vastataan.
Mahtaakohan se kuitenkin olla niin, että jokainen täällä kirjoittava ajaa sitä omaa agendaansa kuka milläkin tavalla.
Olen luvannut ostaa lipun ja mennä katsomaan, kun Jeesuksella on seuraava esiintyminen Hartwall Areenalla tai Olympiastadionilla. Ei ole vain ilmoituksia keikoista näkynyt missään.
Ateistit joutuvat kohtaamaan kuoleman lopullisuuden. Uskovaisille lapsille on uskoteltu, että mummot ja vaarit ovat Taivaassa eivätkä he ole koskaan joutuneet käsittelemään kuolemaa aidosti samalla tavalla.
Itse olen jo omien lapsieni kanssa käynyt tämän keskustelun. Lapsi hyväksyy helposti ajatuksen, että mummo ja vaari elivät hyvän pitkän elämän ja ovat nyt lopullisesti poissa. Oma ja omien vanhempien kuolema sen sijaan voi nousta esiin, mutta omat lapseni eivät paljoa kyselleet enempiä kun selitin, että isä ja äiti eivät tule vielä kuolemaan pitkään aikaan ja että heilläkin tulee olemaan omia lapsia ennen kuin tulee se aika.
Toki joku sanoisi, että tässähän on valkoinen valhe, koska ethän voi koskaan tietää mitä tapahtuu. Totta, mutta turha pienelle lapselle on alkaa maalailemaan kauhuskenaarioitakaan.
Minä olen luvannut vetää parrasta jumalaa, joten mikä minua pelottaa.
Valehtelit heti eka lauseessa. Et sinä mitään ole miettinyt. Ei sinulla ole mitään edellytyksiä niin vaativaan toimenpiteeseen kuin miettiminen.