Jos ei ole, niin ehdottaisin seuraavia:
- Mitkä syyt tai tekijät ovat johdattaneet universumin syntyyn sen nykyään tunnetussa muodossa? (Oliko universumi olemassa jo ennen syntymistään eri muodossa, esimerkiksi energiana?)
- Voidaanko aika rajata tämän universumin syntyyn vai oliko aikaa ennen sitä? Jos oli, niin kuinka kauan?
- Voiko valo läpäistä avaruuden rajan vai ei? (Tämä on tärkeä kysymys etenkin universumin oletettuina alkuaikoina, jolloin universumin halkaisija oli verraten pieni, mutta universumi oli jo näkyvä ja valo kulki valon nopeudella kohti... mitä? Universumin äärirajojenhan pitäisi olla täynnä materiaa, koska se levisi oletuksen mukaan yhdessä avaruuden kanssa alkuräjähdyksen jälkeen, jolloin avaruus oli halkaisijaltaan noin yksi metri ja tila ei tietenkään karannut valoa nopeammin materialta? Vai karkasiko?
- Heh heh!
- G4G
Palstan tuntien, ainoa mielenkiintoinen aihe olen minä itse: G4G!
Ruokkikaa trollia, niin se kuihtuu ja kuolee pois, mutta puhukaa totta, niin se totuus valtaa koko maailman ja kaikista ihmisistä tulee uskonnottomia, G4G:n kaltaisia ja ateismi katoaa maan päältä yhdessä teismin ja deismin kanssa!
Onko hyviä keskustelun aiheita?
11
122
Vastaukset
- Anonyymi
Voiko alkuräjähdystä syödä ja mitä hyötyä siitä on minulle.
Kannattaa esittää vainottua niin jeesus auttaa.- Anonyymi
Mitä vittua se minua liikuttaa...
ja niin kauan kuin kaikki on hyvin minun kannaltani, niin ei kiinnosta.
- Anonyymi
"- Mitkä syyt tai tekijät ovat johdattaneet universumin syntyyn sen nykyään tunnetussa muodossa? (Oliko universumi olemassa jo ennen syntymistään eri muodossa, esimerkiksi energiana?)"
Big bangkin on varmaan seurausta edellisestä tilasta, aikaisemmasta universumista joka oli johtanut gnab gibiin. Touhua on varmaan jatkunut ikuisesti, jumalten kanssa tai ilman.
"- Voidaanko aika rajata tämän universumin syntyyn vai oliko aikaa ennen sitä? Jos oli, niin kuinka kauan?"
Sehän riippuu miltä kannalta asiaa katsoo. Suhteellisuusteoria osoittaa, että aika on muutenkin melko hankala käsitettäväksi.
"- Voiko valo läpäistä avaruuden rajan vai ei? (Tämä on tärkeä kysymys etenkin universumin oletettuina alkuaikoina, jolloin universumin halkaisija oli verraten pieni, mutta universumi oli jo näkyvä ja valo kulki valon nopeudella kohti... mitä?"
Kosmologit taitavat ajatella, että universumin rajat kulkevat siinä missä sen nopeimmat asiatkin eli maksimissaan valon nopeutta.
"Universumin äärirajojenhan pitäisi olla täynnä materiaa, koska se levisi oletuksen mukaan yhdessä avaruuden kanssa alkuräjähdyksen jälkeen, jolloin avaruus oli halkaisijaltaan noin yksi metri ja tila ei tietenkään karannut valoa nopeammin materialta? Vai karkasiko?"
Fysiikka palsta taitaisi olla oikea osoite tuollaisille kysymyksille. Yliopiston fyssassa tuota pähkäiltiin, kuten näiden nykyteorioiden ongelmallisuuksia ja syitä miksi näihin on päädytty ja kelailtiin vaihtoehtoja. Siitä on tosin aikaa.
"Ruokkikaa trollia, niin se kuihtuu ja kuolee pois, mutta puhukaa totta, niin se totuus valtaa koko maailman ja kaikista ihmisistä tulee uskonnottomia, G4G:n kaltaisia ja ateismi katoaa maan päältä yhdessä teismin ja deismin kanssa!"
Sekavaa. Mutta sentään tämä outoja kuvitelmiasi edeltänyt osio sentään oli rehellisempää pohdiskelua. Pysy sillä linjalla niin tuskin ketään haittaa olit G4G tai kuka tahansa muu. - Anonyymi
Hyvä keskustelun aihe: Alkoholia humaltumistarkoituksessa juova, ilmapiiriä myrkyttävä Jumalanvaltakunta-blogisti. Tekeekö tämä kunniaa uskovaisille?
Kysymykseen mistä kaikki alkoi ei varmasti koskaan saada ihan sata prosenttista vastausta.
Oliko aikaa ennen....kuka sen ajan määrittää? Onko aikaa ennen kuin ihminen keksi käyttää aikamääreitä?Tarkoituksesihan on väittää, että koska emme tiedä: siis Jumala (nimenomaan se kristinuskon).
- Anonyymi
Vieläköhän Gay For Gay majailee täällä?
- Anonyymi
sen huomaa siitä kun sillä on niitä mania jaksoja ja tehtailee aloituksia
- Anonyymi
Vanha kunnon G4G! Good old times!
- Anonyymi
Äärettömyys on ilmeisesti vaikea käsite. Kun opetin matematiikkaa amiksessa, niin äärettömyyden kohdalla moni sanoi, että pitäähän jostain lukujan alkaa ja johonkin loppua.
Muistan lapsena, että äärettömyys oli ihan ok juttu. Miksi aluton ja loputun asia ei voisi olla ihan vaan todellisuuden ominaisuus.- Anonyymi
Miksi universumilla pitäisi olla alku, jota ennen se ei ollut olemassa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 535103
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on254526Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h913673En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛143627Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist443583Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai1263426Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?53020Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1682906- 252569
Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....
Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta352173