Vaikka johtajat ja eduskunta pyrkivät rajoittamaan maahanmuuttoa, silti maahanmuutto on laaja ilmiö. Väestomäärän tasapaino syntyykin tätä kautta, koska syntyvyys on romahtanut.
Suomalaisperäisen geenistön määrä laskee ja vierasperäisen määrä nousee paljon nopeammin, kuin matematiikkaan tottumattomat luulevat, kiihtyvästi eli eksponentiaalisesti.
Maaseudulla meillä on vielä melko puhtaasti suomalaisperäinen väestö. Sielläkin kuitenkin suomalaisperäinen geenistö vähenee maaltamuuton ja laskeneen syntyvyyden takia.
On oletettavissa, että maahantulijoiden syntyvyys vähenee suomalaisissa oloissa ja kulttuurissa, mutta uudet maahanmuuttajat tulevat maista, joissa korkea syntyvyys on itsestään selvä.
Tilanne ei ole tahdon asia, eikä päättäjillä ole kehitystä estäviä keinoja. Parin sadan vuoden kuluttua maassamme asuu pääosin ulkomaalaistaustainen sekakansa, jossa on jonkin verran suomalaisia geenejä.
Suomalainen kulttuuri on enemmän voimissaan, koska muutos on ollut vähittäinen, mutta on saanut ulkomaisia piirteitä. On tapahtunut hidas kansainvaellus ja akkulturaatio. Yläluokassa on eniten suomalaisperäistä geenistöä, alaluokassa eniten ulkomailta tullutta.
Tulevan tilanteen varmistaa suomalainen kulttuuri, hyvinvointi ja tulontasaus. Koska jälkikasvun runsaus ei ole meillä oman vanhuuden turvan kannalta tärkeä, useimmat tyytyvät vain yhteen lapseen, ja seksin pääfunktio, väestön uudentuminen, on väistynyt. Sivufunktio, eli nautinnon saaminen, on kasvanut pääfunktioksi.
Tuleva ja oleva ovat jo aihuttaeet jo vakavia poliittisia ristiriitoja, mutta niihin en ota kantaa. Kuvailen vain, mitä tiedämme, en sitä, miten jonkin mielestä tulisi olla.
Menossa väestönvaihto
0
58
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,834483Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu243248Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt392904Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1172707- 162630
Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172549Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka432547Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132285MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142085Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281737