Nuoret aikuiset eivät enää lisäänny.

Anonyymi

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/35490619-5a6a-4912-933b-fdd0d31677fe

Asuntojen hinnat karkasivat käsistä jo 90-luvulla.. karu totuus on se, että meikäläisellä ei ole yhtään sen enempää rahaa käytössä kuin silloin samoista duuneista. Asuntojen hinta 6-8 kertaistui. Vanhemmat elää nykyään niin paljon pidempään kuin 80-luvulla, että ei ole mitään perintökään, kun yhteiskunta syö kaiken.. Mitä mä enään 5kymppisenä teen perinnöllä ostaakseni kämpän? Elämä meni jo ja lapsia ei voinu hommat kaksioon. Esim. kaverin porukoilta jäi tosi kiva vapaa-ajan mökki. Mutta kun ei ole varaa pitää vielä 4kymppisenäkään, asuntolainat pitäs maksaa. Niimpä ei mene suvussa sekään eikä suku voi rikastuttaa toisiaan. Asuntojen hinnat pidetään katossa maahanmuuton avulla ja tästä on nyt seurauksena nuorten naisten synnyttämättömyys. Se mikä on hotellia ja hienoa maahanmuuttajalle, on meille lähinnä ahditavaa kun voi elää muttei saa eletyksi päivääkään. Toisinsanoen suomalaiset on koulutettu liian fiksuiksi viettämään päivänsä muulla tavalla kuin perhekeskeisesti ensin. No nyt on parjattu, mielestäni nuorille aikuisille pitäisi olla halvemmat kämpät lapsien tekemisen varjolla. Valtio osallistuisi raskauden tullessa pienellä sponssilla kodinrakennuksen yhteydessä... näin vanhemmilta vapautuisi se raha muuhun, kuten virkistäytymiseen.

Toinen syy on kännykät ja usein se toinen osapuoli pilaa suhteen näpyttelemällä kaikenaikaa. Yhteistä aikaa ei ole, eikä alkoholia juo kovinkaan moni enään minun maailmassani. Totuus on se, että humalassa niitä lapsiakin on maailmaan hoidettu jne. Ihminen luo suhteita humalassa paremmin. mitä vähemmän nuoret juo, sitä vähemmän syntyy mahdollisuuksia "hölmöillä". Eivät pojat pääse tutustumaan edes kun tytöt alkaa työntämään pois. Tytöt ei osaa käyttäytyä nykyään muutenkaan niin, että pojat ymmärtäisivät heitä edes vähän. Bussissa on esim. napit korvilla kokoajan ja kännykkää tuijotetaan. Kysy siinä sitten ja tutustu.

2

198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      en ymmärrä mikä pakko mielle ihmisillä on päteä miten tätä elämää pitäisi elää.

      jokaisen oma asia tekeekö niitä muksuja vai ei, maailmassa on jo muutenkin 5 miljardia ihmistä liikaa.

      voin sen verran sanoa että varallisuudella ei ole siihen paskaakaan merkitystä, suomessa on maailman parhaimmat puitteet perustaa perhe vaikka olisit kuinka persaukinen, kyllä ne syyt on ihan jossain muualla, kuten vaikkapa koulutuksessa kun opitaan ajattelemaan asioita ihan itse sen sijaan että eletään kuten vanhemmat käskee, niin tajutaan kuinka perseestä se perhearki on.

    • Anonyymi

      Suomalaiset nirppanokka naiset ei kelpaa miehille hyvä niin. Naisista tullut todella kylmiä nirsoine vaatimuksineen. Mielummin sitä käy maksullisen naisen luona jos haluaa halailla naista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      44
      2176
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      185
      1983
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1372
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      982
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      879
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      45
      857
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      835
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      59
      725
    Aihe