Nuoret aikuiset eivät enää lisäänny.

Anonyymi

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/35490619-5a6a-4912-933b-fdd0d31677fe

Asuntojen hinnat karkasivat käsistä jo 90-luvulla.. karu totuus on se, että meikäläisellä ei ole yhtään sen enempää rahaa käytössä kuin silloin samoista duuneista. Asuntojen hinta 6-8 kertaistui. Vanhemmat elää nykyään niin paljon pidempään kuin 80-luvulla, että ei ole mitään perintökään, kun yhteiskunta syö kaiken.. Mitä mä enään 5kymppisenä teen perinnöllä ostaakseni kämpän? Elämä meni jo ja lapsia ei voinu hommat kaksioon. Esim. kaverin porukoilta jäi tosi kiva vapaa-ajan mökki. Mutta kun ei ole varaa pitää vielä 4kymppisenäkään, asuntolainat pitäs maksaa. Niimpä ei mene suvussa sekään eikä suku voi rikastuttaa toisiaan. Asuntojen hinnat pidetään katossa maahanmuuton avulla ja tästä on nyt seurauksena nuorten naisten synnyttämättömyys. Se mikä on hotellia ja hienoa maahanmuuttajalle, on meille lähinnä ahditavaa kun voi elää muttei saa eletyksi päivääkään. Toisinsanoen suomalaiset on koulutettu liian fiksuiksi viettämään päivänsä muulla tavalla kuin perhekeskeisesti ensin. No nyt on parjattu, mielestäni nuorille aikuisille pitäisi olla halvemmat kämpät lapsien tekemisen varjolla. Valtio osallistuisi raskauden tullessa pienellä sponssilla kodinrakennuksen yhteydessä... näin vanhemmilta vapautuisi se raha muuhun, kuten virkistäytymiseen.

Toinen syy on kännykät ja usein se toinen osapuoli pilaa suhteen näpyttelemällä kaikenaikaa. Yhteistä aikaa ei ole, eikä alkoholia juo kovinkaan moni enään minun maailmassani. Totuus on se, että humalassa niitä lapsiakin on maailmaan hoidettu jne. Ihminen luo suhteita humalassa paremmin. mitä vähemmän nuoret juo, sitä vähemmän syntyy mahdollisuuksia "hölmöillä". Eivät pojat pääse tutustumaan edes kun tytöt alkaa työntämään pois. Tytöt ei osaa käyttäytyä nykyään muutenkaan niin, että pojat ymmärtäisivät heitä edes vähän. Bussissa on esim. napit korvilla kokoajan ja kännykkää tuijotetaan. Kysy siinä sitten ja tutustu.

2

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      en ymmärrä mikä pakko mielle ihmisillä on päteä miten tätä elämää pitäisi elää.

      jokaisen oma asia tekeekö niitä muksuja vai ei, maailmassa on jo muutenkin 5 miljardia ihmistä liikaa.

      voin sen verran sanoa että varallisuudella ei ole siihen paskaakaan merkitystä, suomessa on maailman parhaimmat puitteet perustaa perhe vaikka olisit kuinka persaukinen, kyllä ne syyt on ihan jossain muualla, kuten vaikkapa koulutuksessa kun opitaan ajattelemaan asioita ihan itse sen sijaan että eletään kuten vanhemmat käskee, niin tajutaan kuinka perseestä se perhearki on.

    • Anonyymi

      Suomalaiset nirppanokka naiset ei kelpaa miehille hyvä niin. Naisista tullut todella kylmiä nirsoine vaatimuksineen. Mielummin sitä käy maksullisen naisen luona jos haluaa halailla naista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      262
      3208
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      74
      1264
    3. 66
      1183
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      180
      988
    5. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      47
      896
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      62
      879
    7. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      48
      824
    8. Mitä tekisit jos

      Aamulla vierestäni heräisit
      Ikävä
      47
      752
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      40
      731
    10. Minkä alan

      Ihmisiä kaivattunne on🤔
      Ikävä
      39
      698
    Aihe