Nuoret aikuiset eivät enää lisäänny.

Anonyymi

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/35490619-5a6a-4912-933b-fdd0d31677fe

Asuntojen hinnat karkasivat käsistä jo 90-luvulla.. karu totuus on se, että meikäläisellä ei ole yhtään sen enempää rahaa käytössä kuin silloin samoista duuneista. Asuntojen hinta 6-8 kertaistui. Vanhemmat elää nykyään niin paljon pidempään kuin 80-luvulla, että ei ole mitään perintökään, kun yhteiskunta syö kaiken.. Mitä mä enään 5kymppisenä teen perinnöllä ostaakseni kämpän? Elämä meni jo ja lapsia ei voinu hommat kaksioon. Esim. kaverin porukoilta jäi tosi kiva vapaa-ajan mökki. Mutta kun ei ole varaa pitää vielä 4kymppisenäkään, asuntolainat pitäs maksaa. Niimpä ei mene suvussa sekään eikä suku voi rikastuttaa toisiaan. Asuntojen hinnat pidetään katossa maahanmuuton avulla ja tästä on nyt seurauksena nuorten naisten synnyttämättömyys. Se mikä on hotellia ja hienoa maahanmuuttajalle, on meille lähinnä ahditavaa kun voi elää muttei saa eletyksi päivääkään. Toisinsanoen suomalaiset on koulutettu liian fiksuiksi viettämään päivänsä muulla tavalla kuin perhekeskeisesti ensin. No nyt on parjattu, mielestäni nuorille aikuisille pitäisi olla halvemmat kämpät lapsien tekemisen varjolla. Valtio osallistuisi raskauden tullessa pienellä sponssilla kodinrakennuksen yhteydessä... näin vanhemmilta vapautuisi se raha muuhun, kuten virkistäytymiseen.

Toinen syy on kännykät ja usein se toinen osapuoli pilaa suhteen näpyttelemällä kaikenaikaa. Yhteistä aikaa ei ole, eikä alkoholia juo kovinkaan moni enään minun maailmassani. Totuus on se, että humalassa niitä lapsiakin on maailmaan hoidettu jne. Ihminen luo suhteita humalassa paremmin. mitä vähemmän nuoret juo, sitä vähemmän syntyy mahdollisuuksia "hölmöillä". Eivät pojat pääse tutustumaan edes kun tytöt alkaa työntämään pois. Tytöt ei osaa käyttäytyä nykyään muutenkaan niin, että pojat ymmärtäisivät heitä edes vähän. Bussissa on esim. napit korvilla kokoajan ja kännykkää tuijotetaan. Kysy siinä sitten ja tutustu.

2

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      en ymmärrä mikä pakko mielle ihmisillä on päteä miten tätä elämää pitäisi elää.

      jokaisen oma asia tekeekö niitä muksuja vai ei, maailmassa on jo muutenkin 5 miljardia ihmistä liikaa.

      voin sen verran sanoa että varallisuudella ei ole siihen paskaakaan merkitystä, suomessa on maailman parhaimmat puitteet perustaa perhe vaikka olisit kuinka persaukinen, kyllä ne syyt on ihan jossain muualla, kuten vaikkapa koulutuksessa kun opitaan ajattelemaan asioita ihan itse sen sijaan että eletään kuten vanhemmat käskee, niin tajutaan kuinka perseestä se perhearki on.

    • Anonyymi

      Suomalaiset nirppanokka naiset ei kelpaa miehille hyvä niin. Naisista tullut todella kylmiä nirsoine vaatimuksineen. Mielummin sitä käy maksullisen naisen luona jos haluaa halailla naista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      41
      2365
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      300
      1951
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      20
      1750
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1565
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      23
      1404
    6. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1299
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      41
      1272
    8. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1235
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      35
      992
    10. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      32
      975
    Aihe