Onko kellään kokemusta miten sovelletaan jos viikolla on kertynyt tunteja vaikka 25 ja sitten pyydetään lauantaiksi ja sunnuntaiksi töihin.
Varsinainen kysymys kuuluukin, että pitääkö olla viikkotunnit täynnä ennen kuin ylitöistä maksetaan vaikka eihän nollatuntisopimuksessa mitään viikkotunteja edes mainita.
Minun sopimuksessa on säännöllinen työaika pyöreä 0 eli minimituntejakaan ei ollenkaan.
Nollatuntisopimus ja ylityöt.
8
4185
Vastaukset
- Anonyymi
Ne tunnit on lisätyötä 40 tuntiin saakka tai tessin mukaiseen säännölliseen työaikaan asti. Sitten vasta tulee ylityötä ja ylityökorvauksia. Lisätyöstä maksetaan pääsääntöisesti korottamatonta tuntipalkkaa. Lisäksi saat sunnuntaityöstä sunnuntaityökorvaksen ja lauantaista työehtosopimuksen mukaan.
Suosittelen alan työehtosopimukseen tutustumista. - Anonyymi
Kiitos asiallisesta vastauksesta. Niin epäilinkin, että 40h pitää olla täynnä ennen ylitöitä.
- Anonyymi
Kannattaa kuitenkin ennen lupautumista kysyä saisiko ne viikonlopun tunnit ylitöinä, varsinkin vielä epäröidä sitä lupautumista ilman noiti korotuksia. Tuossa ei menetä mitään, voi vain voittaa. Varsinkin jos lauantailta ei saa mitään erillistä lisää, kuten monessa tes:ssä tilanne valitettavasti on.
- Anonyymi
Työnseisauksen kerrotaan olevan vastalause työnantajan tulkinnalle ja toiminnalle, jossa se ulottaa työnantajan direktio-oikeuden työntekijän vapaa-ajalle.
- Anonyymi
Kiitoksia vinkeistä. Meidän työehtosopimuksessa tosiaankin on, ettei lauantailta makseta kuin tavalliset tunnit paitsi jos työaika ylittää 8h.
- Anonyymi
Jos sinulla on nolla/ nolla-mitä tahansa, työsopimuksessa sovittuna työaikana, työnantaja voi pyytää sinua hoitamaan jaksoja/viikonloppuja tms, mutta: halutessasi voit kieltäytyä, eli päätät itse mitkä tunnit teet. Sehän on toisaalta hitti eikä huti, tuo sopparisi, jos tunteja on todellisuudessa viikossa jopa yli 20 h.
Mutta jos työnantajasi määrää yksipuolisesti tunteja sinulle, voit hyvin pyytää sopimukseesi minimitunnit.( vakiintunut normaali viikkotyöaikasi).
Jos normaali viikkotyöaikasi on alle alasi täyden viikkotyöajan, kaikki siihen kyseiseen alasi täysaikaisen viikkotyöaikaan asti on, lisätyötä- ei ylityötä. Ylityö alkaa juosta vasta, kun tämä esim 37,5 h tai 40 h on täynnä.
Selvittikö tämä asioita? - Anonyymi
Viikko työtunnit on erisia kuin viikonlopputunnit josta maksettava korotettu palkka.
Viikkolepo jää ainoastaan maksamatta, jos ei ole viikkotunnit täydet.- Anonyymi
Eipä hämmennetä soppaa.
Työlain mukaan työviikko on maanantaista lauantaihin.
Työaikalaki määrittelee myös viikottaisen työntuntiajan.
Kun viikottainen tuntimäärä jää vajaaksi lauantai on normaali työpäivä jolta normaali palkka.
Työehtosopimuksilla on voitu sopia jotain muuta mutta sopimuksilla ei voi rikkoa lakia.
Tuon 6 päiväisen työviikon huomaan yrittäjänä selvästi siitä että kun sairastelen ja kela maksaa minulle yellin määrittelemän sairauspäivärahan niin se on 6 vrk/vko joka perustuu lakiin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy82022Huulitäytteet ja tekotisssit
Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä1101383Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1201165Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m861054Vauvat syntyvöät vihan lapsina?
Kyllä on pimeä oppi, ja olen ollut täydessä pimeydessä opillisesti, että pienet lapset syntyisivät paholaisen lapsina. O661005Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8190902Unelma tilanne
Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j67775- 76740
Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.
Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.73622Iivarilla johtopäätösten aika
Kun veteraanipolitikko ja pumppuvoimalavastustaja Pikkarainen aloittaa eilen nähdyn ulosmarssin on Iivarilla johtopäätös36612