En tiedä muista kaupungeista, mutta omassani muuten suhteellisen kallis Sale-lähikauppani myy noita HäVi-pusseja. 50 senttiä on pussin hinta.
Ensimmäisessä pussissa oli 250 g herkkusieniä, täysin käyttökelpoisia, käytin heti. Oli myös 500 g viinirypäleitä. Kolme heitin pois, muut ok. Kotimaisia omenoita muutama, sekä nektariineja muutama.
Toisessa pussissa oli valtavasti kotimaisia omenoita ja neljä tomaattia.
Juuri ostamassani kolmannessa pussissa oli useampi kuoreltaan jo ruskettunut banaani, kolme vielä hyvän näköistä (no, muutama ruskea pilkku kuoressa) sitruunaa ja kaksi ruukkua persiljaa.
Menkääpä siis hakemaan lähes ilmaisia kasviksia/hedelmiä, älkääkä valittako, että ne ovat kalliita...
Salen HäVi-tuotteet
6
71
Vastaukset
- Anonyymi
Hain taas.
Pussissa oli pari punaista paprikaa, pari keltaista. Sitruunoita pari. Pussi rucola-salaattia. Kiitos!- Anonyymi
pervokki kirjoitti:
..no olispa sale niin saletisti kävisin..
AP tässä. Juu, en tiedä muista S-ryhmän kaupoista. Luulisi, että samaa sielläkin. Kirjoittakaa, jos tiedätte ja on kokemuksia! Laitetaan hyvä kiertämään!
Anonyymi kirjoitti:
AP tässä. Juu, en tiedä muista S-ryhmän kaupoista. Luulisi, että samaa sielläkin. Kirjoittakaa, jos tiedätte ja on kokemuksia! Laitetaan hyvä kiertämään!
Lähin sale on naapuri kunnassa. No tänään kävin kuitenkin liidelissä ja ostin kaks pakkausta alennus 30pros naudanjauhelihaa 400 ja 400 g..toinen paketti pakkaseen ja toinen onkin pyöryköiden muodossa pannulla.. hjalpaa sipulia punajuurta... ja sit oheen perjantain kunniaksi pikkusen kossuu laimennetulla mehulla.. ruoan kanssa nautin tietysti lidlin punasta maitoo.. ja ihana yksinäisyys vaikka välillä sitä naisseurraakin kaipais..ostin myös pottuja..jauhosia kun tarkotus on tehdä kokeiluna perunaleivoksia..
pääpointti..säästän rahaa säästötilille--pienistä puroista iso virta..
- Anonyymi
AP vielä: ainakin omassa lähikaupassa myyjät kertovat aamupäivän aikana noita HäVi-pusseja laittavansa. Löytyvät hedelmä-vihannesosastolta.
- Anonyymi
Me käydään Salessa vain iltaisin ohikulkumatkalla, kun on se "köyhien parituntinen", silloin -60% alennukset. Muuten aika kallis kauppa.
Näitä erilaisia "tarjouspusseja" on ollut muissakin kaupoissa jo vuosikymmeniä. Täällä sai jo aikoinaan markka-aikana jätesäkillisen 20markalla, yleensä siinä oli leipää, pullaa tms. kuivatavaraa, joka säilyi hyvin parasta ennen päiväyksen jälkeen.
Nykyään me saadaan suoraan leipomosta ilmaiseksi "hevosenleipää", se on tuoretta leipää, mikä jää yli kauppojen tilauksista ja sitä ei voi laittaa muovipussien vuoksi biojätteeseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 59788
Naisten top-5 red flagit
1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel111773- 44640
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla213578- 40534
- 52526
- 76523
- 22506
Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k82483Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai37480