Osa ihmisistä pitää isona saavutuksena sitä kun oikein kipeänä töihin tulee. Työkaveri tuli töihin kipeänä. Se oli siinä ja siinä että onnistuuko työnteko. Nyt itse olen ääni käheänä, kurkku kipeänä ja yskäisenä sairauslomalla.
Kipeänä töissä
13
968
Vastaukset
- Anonyymi
Ja toisilla ei niin pientä sairautta voi ollakaan, etteikö sen takia voisi pitää sairauslomaa. Jopa paha mieli tai huonosti nukuttu yö on ilman muuta saikun paikka puhumattakaan siitä, että tuli aivastus.
- Anonyymi
Meidän firmassa on kieletty tulemasta kipeänä töihin jos kyseessä tartunta mahdollisuus.
Jos käsi irti tai selkäpoikki niin se ei haittaa, töihin vaan...
Oikeasti kipeänä oleva ei töihin mene ja jos menee niin ei
tee töitä! - Anonyymi
Meillä on töissä kaveri joka tulee töihin oli mikä tauti tahansa.
Nyt korona-aikana ei hirveästi kannattaisi leikkiä.
Lääkäriin se ei uskalla mennä koska joutuu koronatestiin ja se mukamas sattuu.
Viimeksi tuli töihin kauheassa vatsataudissa. Oli töissä kaksi tuntia ja sen ajan oli vessassa. Uskoi kun kaksi tuntia jankkasin että lähde kotiin ennen kuin pomo tulee töihin. - Anonyymi
kipeyttä ja sairauksia on monenlaista. Tartuntataudit ovat se pahin juttu koko porukalle, Silloin pitäisi älytä jäädä kotiin sairastelemaan ettei tartuta muita pöpöillänsä. Toisaalta kun joku on poissa niin riippuen työpaikasta ja työtehtävistä muut joutuvat tekemään poissaolijankin työt. "taasko sinä vempula jäit kotiin pikku vaivan takia lepäilemään. Me muut jouduttiin sun takia venymään. "
Suurimmalla osalla meistä on jokin terveyteen liittyvä krooninen vaiva. Silti käymme töissä. Vaivan kanssa moni pystyy elämään ja silti suoriutuu töistänsä mallikelpoisesti. Krapula on sairaus mutta humala on päihtymystila. Entäs jos se tautinen pöpön levittäjä on itse johtaja. Ja ainahan meille vahvemmille on eduksi että työporukassa on vaivaisia jotka sinnittelevät elämässä. On joku jota kiusata oikein luvan kanssa. Pomonkin kiukku kanavoituu yleensä sairastelevaan alisuoriutujaan ei meihin vahvoihin, Ja nyt kädet ristiin jokainen.- Anonyymi
Mitä töissä tekee,jos työnantaja,työyhteisö ei hyväksy toipumisvapaata,työperäisestä rasitus jutusta ykskaks sairastunut? On aloja,joilla liikettä tulee rajusti,ja oikein kiukkuinen epikondyliitti,esimerkiksi vie sen kivun takia työkalut ja kyvyn erääksi aikaa. Minun pomoni toki ymmärsi että pääasiallisen käyttäjään ollessa kyvytön,työntekijän pitää saada lepuuttaa että kuntoutuu. On ollut käyttöösi nyt levossa,kaikkia rohtotököttejä on hierottu siihen,teipattu,lämmitetty,venytelty. Pahin kipuvaihe meni,palasin töihin. Sitä samaa tekemään millä vaiva tuli,toivon ettei uusi. Tulossa fysioterapiaa.
- Anonyymi
Sairaana töihin tulevat ovat aina olleet todella rasittavia. Suurella todennäköisyydellä he tartuttavat sairautensa kaikkiin työ"kavereihin" ja siitäkös niitä ongelmia sitten tuleekin.
- Anonyymi
Yskä lähtee yskimällä, nuha lähtee niistämällä ja krapula lähtee kaljalla.
5-vuotta olen ollut samassa duunissa, eikä yhtään sairausloma päivää ole tullut vietettyä. - Anonyymi
Mulla murtui jalka kun putosin unenpöpperössä raput alas ennen töihinlähtöä. Jalka taittui outoon asentoon ja paisui palloksi. Sille ei voinut varata. Menin töihin ja kuulin kun naapurihuoneesta kuului esimiehen tilitys, ' "Nyt se perkele on poissa". Ei ollut mulla sairauspoissaoloja viiteen vuoteen. Terkkuja. Paljon pahempaa ootte sen jälkeen duunanneet. Voisi ruveta häpeänään vähitellen.
- Anonyymi
Täytyy olla todella sairas jos kipeänä ja sairaana töihin menee....
- Anonyymi
Meillä kaikki tulevat kipeänä töihin (ellei sitten satu influenssa iskemää).
Muutkin sairastuvat mut ei se pomoa haittaa kun tullaan taudista huolimatta töihin.
Lääkärintodistus pitäisi itse maksaa ja pari pidemmällä saikulla ollutta irtisanottiin.
Todennäköiseti täällä jo kiersi koronakin, mutta kukaan ei ollut pois. - Anonyymi
Joissakin pikkufirmoissa sairaslomalle jääminen on tehty niin vaikeaksi tai kalliiksi, että mieluummin raahautuu kipeänä töihin kuin että alkaa kipeänä hankkimaan saikkutodistusta.
- Anonyymi
Meillä osa tulee sairaana töihin, idioottimaista! Sitten siellä tehdään suurta numeroa siitä kun on kipeänä töissä ja oikein marttyyrinä tehdään töitä puolikuntoisena. Mikä kumma siinä on ettei voi sairastaa kotona ja tulla töihin vasta kun on kunnossa! Sitten itketään perään kun muihin on tarttunut sama tauti ja joutuvat olemaan sairaslomalla sen takia. Joillekin sama tauti voi olla vakavampi kuin tälle idiootille joka on alun perin tullut muihin tartuttamaan sen. Kummaa touhua.
- Anonyymi
Sain taudin avustettavalta, jonka toinen avustaja, hölmö, oli vienyt piikitettäväksi ja joka sen takia oli saanut pahan flunssan. Yhdessä siinä sairastimme, kun sijaista ei ollut. Lyhensin päiviä, mutta menin kuumeessa ja nenä vuotaen töihin köhimään. Yksin vanhus ei olisi selvinnyt. Minulle olisi ollut taloudellisesti järkevämpää pyytää täysien päivien sairaslomapalkat, mutta en ole systeemin hyväksikäyttäjä. Entisenä yhden hengen yrittäjänä katson työn tekemistä eri tavalla kuin ikänsä toisille duunarina lorvinut.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki742829Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from752358Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276752208Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä102123Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen51544Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue101449- 831237
Taas alkoi soidinmenot.
Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis81100- 691087
No miten meni?
Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘1191044