Voiko ihmisen ruumiinlämpö nousta ihan itekseen 37 asteeseen? Pysyvästi.. Mulla on nyt about kk ajan mittari näyttäny 37, olo on ihan terve ja muita vaivoja en ole havainnu. Pitäskö mennä lääkäriin vai onko ohi menevää??
Kiitos jos joku ois viisampi =)
Kiitos jos joku ois viisampi =)
Vastaukset 3
Vanhimmat
normaali lämpö ollut mulla iät ja ajat 36 pintaan. nyt lämpö ollut 37,1-37,4 jo yli puolen vuoden ajan. veri- ja muita kokeita on tehty paljon mutta mitään ei lääkärit ole löytäneet, stressiä monet on ehdottaneet syyksi. Jos jollakulla on tietoa mistä tuo lievä lämpö voi johtua niin oisin tosi kiitollinen jos kirjoittaisit :)
kyllä voi! Mulle kävi niin, että tossa marraskuussa rupes lämpö nouseen asteella tai vähän yli joka aamupäivä ( normaali n. 36.5 ) ja laski taas myöhemmin illalla takaisin normaaliin.
Arvelin joksikin flunssaksi , mutta kun loppua ei tullut ja tommonen 37,5 vetää mut ihan ventiks, ni menin tervikseen.
Niin joo, mitään muita oireita ei ollut!
No multa otettiin noita tavallisia kokeita, vaan ei niissä mitään vikaa ollut. Uusia kokeita, sama juttu.
Sittenhän multa kuvattiin päästä onteloita, keuhkoja, sydäntä, tutkittiin ultraäänellä kaikki sisuskalut, otettiin sydänfilmi ja otettiin vielä lisää veri- k..i- ja p...akokeita ja niitä läheteltiin Hyvinkäällekin tutkittavaksi, kun niillä on jotain parempia tutkimuskeinoja.
Pikkusen ennen, kun odottelin viimeisimpiä vastauksia, kuume lakkasikin nousemasta, eikä sen koomin ole palannut. Tota kesti about 3 kk.
Noista tutkimuksista jäi vielä mainitsematta, että leguri vielä käsin tunnusteli liki kaikki paikat kaulasta p...reikään saakka! Mahdoinkohan vielä unohtaa jotakin???
Niimpä sitten sain, tai oikeammin mun piti henk. koht. mennä Hyvinkäälle legurin luo kuulemaan niitten viimeisimpien kokeiden tuloksia. Ainoastaan jotkin allergia- arvot olivat hiukan koholla, joka selitynee kesäisellä heinänuhalla.
Lopputulos siis oli se, että tokko fyysisesti tämän terveempää ihmistä juurikaan löytyy!!!
Olen kylläkin sairastunut mm. masennukseen n. 15 vuotta sitten työuupumuksen seurauksena ja nyt aprillipäivänä tulee työkyvyttömyyseläkkeellä oltua 8 vuotta. Sinnittelin töissä niin pitkään, ettei keinot ole riittäneet saamaan minua ennalleen, vaan vieläkin milloin ahdistaa, masentaa, huolestuttaa ja aloitekyky miltei nollissa! ( PS. aloitin samassa työpaikassa, mistä poiskin jäin, aprillipäivänä -68 ).
Oli legureiden kaa puhetta, että voiko stressi ja huolet ( joita minulla niihin aikoihin ehkä hieman oli ) aiheuttaa moisen kuumeilun, mutta siitä oli sekä puolesta että vastaan mielipiteitä!
Niin sun kysymyksees! Tässä oli mun kertomukseni pääpiirteittäin. Sen perusteella ei kandee mennä leguriin, mutta on niin, että me jokainen ollaan yksilöllisiä. Taitaa mun mielestä jäädä omaan harkintaas asia!
Lämpö nousi puolen vuoden aikana vähitellen puolitoista astetta. Oli jatkuvasti kuumeinen ja väsynyt olo. Sitten menin lääkäriin, jossa sanottiin, että tuollaisin oirein täällä käy paljon ihmisiä, eikä yleensä löydy mitään. Ei tuntunut kovin vakavana pitävän, mutta teki kuitenkin jotain perustutkimuksia ja mitattiin mm. kilpirauhas- ja maksa-arvot. Kaikki kunnossa. Hoito: lääkäri kielsi kuumeen mittaamisen. Mittailin kuitenkin silloin tällöin ja koholla oli. Tuota jatkui n. 1,5 vuotta. Nyt olo on jo huomattavasti parempi, mutta kuumetta en ole enää viime aikoina mitannut.