Mulla on koulussa ja vapaa ajalla ongelmia mua kiusataan ja nyt vedin turpaan yhtä tyyppiä ja sain koti arestia noin 1-2 vuodeksi ja en saa pelata mitään ja muutenkin mun elämä on pain norsun vehjettä. Oon nuori vielä enkä oikee viittis vetää kaulaa auki tai mitää.
Kivuton nopea itse murha
5
362
Vastaukset
Hei,
Hyvä, että kirjoitit tilanteestasi tänne! Joskus pelkkä kirjoittaminen helpottaa ja selkeyttää ajatuksia. Kerro kuitenkin tilanteestasi ja ajatuksistasi myös jollekulle lähipiirissä olevalle turvalliselle aikuiselle, jos et ole vielä niin tehnyt.
Tässä tiedoksesi pari paikkaa, jos haluat jutella tilanteestasi ulkopuolisen tahon kanssa. Näihin voit olla yhtyedessä matalalla kynnyksellä ja anonyymisti:
- Sekasin-chat nuorille, https://sekasin247.fi/
Sekasin-chat on auki vuoden jokaisena päivänä, maanantaista perjantaihin klo 9-24 sekä lauantaisin ja sunnuntaisin 15-24. Chatissa päivystävät mielenterveyden ammattilaiset sekä koulutetut vapaaehtoiset.
- Tukinet -tukipisteesi netissä, https://tukinet.net/
Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja chattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja. Tukinet on avoinna kellon ympäri vuoden jokaisena päivänä.
Ystävällisin terveisin
SOS-kriisikeskus/Kata- Anonyymi
Joo totaah, enpä minäkään oikein usko tuota. Tuskin kukaan, jota on kiusattu, ja joka lyö kiusaajaa turpaan, saisi edes kolmea kuukautta kotiarestia.
Jos sinua todella ahdistaa ja tahdot apua, hanki apua. Suosittelen lämpimästi!
Tuntuu vähän siltä, ettei kukaan rupea täällä jakelemaan mitään itsemurhatapoja.
P.S Itsemurha ei koskaan ole kivuton! Ei ainakaan henkisesti!- Anonyymi
Kuollut ei tunne henkistä kipua.
No jopas sattu. Olin koulukiusattu ja sitten kiusaaja. Minua kiusattiin vaatteista, lihavuudesta, ja tietty tyhmyydestä. Kerran sitten tuli kiusaajia kimppuuni 3 yhtäaikaa, jostain sain voimaa ja vedin kaikkia kuonoon. Sitten minut hyväksyttiin Kovien jätkien porukkaan, aloin siis itsekkin kiusata pienempiä. Se oli kovaa aikaa.
Vanhemmiten muutuin, mutta oli paha olla kun muistin kiusatun. Meni noin kolkytvuotta kunnes tuli se päivä, kun etsin kiusatun kaverin asuinpaikkaa jos oli ees hengissä. Mutta löytyi kaveri (Jari ) löytyi myös puhelinnumero, itselläni oli asiat kunnossa, vaimo kaksi lasta talo ja mitä voi edes kuvitalla.
ja sitten tuli päivä kun piti tasata tilit. Jari vastasi, esittäydyin ja kerroin asiani. Sitten hän muisti minut. Kysyin Jarilta miten jakselet, vastaus oli ihme, hyvin mulla menee vaimo kaksi lasta, ja vakituinen työ. Pyysin anteeksi, Jari vastasi ei mitään hätää, pyysin anteeksi ja sain anteeksi. Ajatelkaa nyt ihmeessä, mulla meni yli kolkyt vuotta kun sain asian pois mielestäni
Aina ei asiat mene yhtä hienosti, voi olla etteivät ole hengissä, jotkut ei tule ajatelleeksi koulukiusaaja, että se vaikuttaa ehkä lopun ikää. Vapautunut.voi vittu perkele
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä12611134Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on15610324- 268030
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1876537Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.505622- 735071
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1474384Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai254236Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas704067Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1333614