Vuosi uudessa työpaikassa ja motivaatio uurastamiseen lähti tänään täysin ja syy siihen on yksin kertaisesti se että palkka ei ole noussut melko alhaisesta alkupalkasta senttiäkään. Olen viimeisimmän vuoden aikana joustanut työajoissa, tehnyt ylitöitä ilman lisäkorvausta joskus jopa sunnuntaisinkin ym ym. Kiitosta työsurituksista on kyllä tullut moneen kertaan mutta ketä se kiinnostaa ellei tilipussissa tunnu. Tuttu aloitti uudessa työpaikassa samoihin aikoihin ja palkka on noussut kahdesti sekä joka ylityöpuolituntisestakin on tullut korvaus. Huomisesta alkaen alkoi uudet kuviot, teen töitä vain niin paljon etten saa potkuja eikä enää joustoja työnaikojen suhteen ja aloitan tietysti uuden työpaikan haun, sääli vain sillä muuten ihan kiva työpaikka tämä nykyinen. Ehkä valitan turhasta sillä asiat voisivat olla huonomminkin mutta ei tämä työnteko puolin ja toisin ole mitään hyväntekeväisyyttä.
Motivaation puute
Alli Gator
61349
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Älä jousta turhaan. Muuten ne edellyttää sitä jatkossakin ja työkavereiltasi myös..
Juu, kyllä homma on se, että niin tehdään töitä kun maksetaankin. Itselläni vuosi takana samassa paikassa ja surkea palkkani nousi peräti 40 euroa...motivoi todella varsinkin kun työ ei anna mitään virikkeitä... Joten päivät kuluvat mukavasti näin netissä:) kunnes löydän uuden työn.
Kuules, Alli, palkka on sovittava jo aloittaessa oikealle tasolle, jälkeen päin on turha inistä!
Onhan se niinkin ja opiksi otan sen kun uutta työtä etsin. Ajattelin vain että mennään vähän alhaisemmalla palkka pyynnöllä sisään firmaan ettei jäädä valtion euroilla elelemään ja tehdään työt erinomaisesti niin kyllä siitä se palkka nousee mutta toisin kävi. Hyvää tässä on se että on saanut hyvää työkokemusta ja koulutusta mutta ottaa päähän että joutuu työpaikkaa vaihtamaan näin pienen asian takia. Ehkä tästä työnantajakin ottaa opikseen kun uutta henkilöä roolini rekrytoi.
Meillä ei kyllä auttanut provikkapalkkakaan motivoimaan myyjää. Hän lähti yhteisessä ymmärryksessä pois talosta, eikä siitä jäänyt minkään moista aukkoa meille. Muilla on ihan vakiopalkka joka nousee pelkästään sen mitä laki määrää. Kaikki ovat tyytyväisiä ja homma pelaa. Alkupalkka on sovittu joskus ja se hyväksytty. Mitään ei ole luvattu silloin eikä jälkeenkään päin. Vielä kun löytäisi myyjän joka todella haluaa sitä provikkaa ja tekisi sen työn niin että molemmat oltaisiin tyytyväisiä..
Sama tilanne täällä. Kahden vuoden jälkeen pyysin palkankorotusta...koska palkka ei ole noussut kertaakaan. Pyyntöön suostuttiin ja palkankorotus oli peräti muutama kymmenen euroa. Tästä seurasi, että lopetin ilmaisten ylitöiden teon(liukumat), sekä luovuin kaikista ylimääräisistä hommista joita oli alkanut kertyä. Samoin olen hakenut aktiivisesti töitä viime aikoina...saa nähdä tärppääkö.