Tarkeneeko talven yli ohuesti vuoratuilla kengillä?

Anonyymi

oon etsiskellyt ja etsiskelen yhä talvikenkiä, ja yhdet potentiaaliset osuikin tielle, mutta ainoa haitta on niissä, että ne on ohuesti vuoratut. Siis maihari- malliset nahkakengät. Merkiltään Kappa ja Zalandolla näin. Eli osaako joku sanoa, että tarkeneeko niillä täällä Suomen talvessa? Joudun paljon kahlailla lumessa koirankin vuoksi.

2

440

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Taitaa olla viisainta valita tuntuvasti talvisiin oloihin olevat kengät...suosiolla, mikäli niihin katsomiisi jalkineisiin ei mahdu kunnon villasukat tai kahdet. Silloin ei jaloillesi tule vilu hangessa koiran kaa temmeltäessä. Jossakin kaupungissa pärjää ohuilla saappailla/nilkkureilla, kun välillä pääsee helposti sisätiloihin lämmittelemään.

    • Anonyymi

      Tarkenin näillä Kuoma-kengillä joissa on välipohja, kun laitoin villasukat. Pakkasta 20 astetta.
      Ostaisin jos kengät ovat riittävän tilavat ja muutoin sopivat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      255
      4581
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      131
      2993
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2762
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1740
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1594
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      24
      1485
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1334
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1245
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      206
      1103
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1099
    Aihe